Zelenskyj chce jednat jen přímo s Putinem, který ale musí pochopit realitu

od redakce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, a ne přes prostředníky. Pokud Putin “pochopí realitu”, bude možné nalézt diplomatické východisko z konfliktu, dodal Zelenskyj podle agentury Reuters. Odsoudil zároveň nedostatek jednoty mezi západními zeměmi tváří v tvář válce na Ukrajině.

Ukrajinský prezident ve vystoupení před účastníky Světového ekonomického fóra v Davosu podle Reuters zdůraznil, že Ukrajina bude bojovat, dokud nezíská zpět území obsazená Ruskem.

Moskva by podle něj měla stáhnout svá vojska do pozice, ve kterých byla před útokem na Ukrajinu 24. února. “To by mohl být první krok k rozhovorům,” řekl Zelenskyj.

Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda rovněž japonské televizi NHK řekl, že “získáme zpět území, která byla obsazena (Rusy) po 24. únoru, a pak se vrátíme za vyjednávací stůl”. Současně předpověděl, že jednání s Ruskem o ukončení bojů budou složitá.

Ukrajinský prezident v nočním projevu na sociálních sítích podle BBC vyzval Západ, aby zemi dodal více těžkých zbraní: raketometů, tanků, protilodních střel a další výzbroj. “Situace v Donbasu je krajně komplikovaná. Prakticky všechny síly, které ještě zbývaly ruské armádě, tam vrhli do útoku. Lyman, Popasna, Severodoněck, Slovjansk – tam chtějí vše zničit,” prohlásil. Proto dodávky těžkých zbraní Ukrajině představují podle Zelenského nejlepší investici do udržení stability ve světě a odvrácení mnoha těžkých krizí, které se Rusko ještě chystá vyvolat, anebo již vyvolalo. Bohužel konkrétně nejmenoval ani jedinou. Co tím skutečně myslel se můžeme pouze domnívat.

“Čím déle potrvá tato válka, tím vyšší bude cena svobody nejen pro Ukrajinu, ale pro celý demokratický svět,” řekl prezident Ukrajiny, jež se dostal k moci zcela “demokraticky” díky západním mocnostem při takzvaném Euromajdanu.

Vystoupení Zelenského jsou čím dále agresivnější. V některých případech se spíše jedná o strašení, vyhrožování a obviňování. Po vzoru, že první obětí války je vždy pravda vede prezident Ukrajiny téměř všechny svá vystoupení, která končí pokaždé důraznou žádostí o další dodávku zbraní, případně financemi na ně.

Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko v reakci na Zelenského prohlášení o možnosti jednání o míru až po stažení ruských vojsk z Ukrajiny kritizoval Kyjev za to, že nehledá mírové východisko z konfliktu. Ukrajinské požadavky jsou podle ruského diplomata nekonstruktivní a v Rusku vyvolávají pochyby, zda Ukrajina opravdu chce konflikt ukončit mírem. “Chtěl bych připomenout, že Ukrajina se aktivně zúčastnila jednání fakticky od prvního dne od zahájení vojenské operace a nekladla si žádné podmínky. Pokud si teď kladou podmínky, vyvolává to pochyby ohledně upřímnosti jejich přání najít mírové východisko,” řekl novinářům.

Jednání o výměně ruského seržanta Vadima Šišimarina, odsouzeného v Kyjevě na doživotí za zastřelení ukrajinského civilisty v prvních dnech války, za ukrajinské vojáky z pluku Azov, zajaté v mariupolských ocelárnách, budou možná až poté, co se zajatci bude uspořádán soudní proces a bude vynesen rozsudek. “Do té doby budou jednání o výměně předčasná”, prohlásil Ruděnko.

Zelenskyj si ve videovystoupení v Davosu také postěžoval na nedostatek jednoty mezi západními spojenci. “Moje otázka zní: existuje (na Západě) jednota v praxi? Nevidím ji,” uvedl Zelenskyj. Následně zkritizoval postoj maďarského premiéra Viktora Orbána, který odmítá podpořit chystané embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy. “S Maďarskem je něco špatně,” prohlásil ukrajinský prezident.

“Existuje jednota ohledně vstupu Švédska a Finska do NATO? Ne. Je tedy Západ jednotný? Ne. Naší silnou stránkou byla jednota uvnitř země a nyní záleží na jednotě Západu, aby byl silný a pevně podpořil Ukrajinu proti Rusku,” řekl ukrajinský prezident.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

8 komentáře

fronda 29/05/2022 - 01:52

Realitou je, že americký režim chce Ukrajinu bez ohledu na přání ukrajinských občanů.

Josef Kořínek 27/05/2022 - 11:19

Sice se to zdá nemožné, ale vypadá to, jakoby Zelensky ještě nepochopil, že je pro západ jen součástkou jejich podvádění světa.

ALLAn 26/05/2022 - 23:37

Jako proti nejmocnejsi armade Evropy si nemeli zahravat. Ta defasizace vychodu bude jeste dlouha.

hogo fogo 26/05/2022 - 21:52

iDnes – 2015
Sněmovna reprezentantů schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci, v němž zakazuje americkým instruktorům výcvik příslušníků ukrajinského dobrovolnického praporu Azov a blokuje dodávky mobilních protiletadlových raket na Ukrajinu. Příslušníci praporu Azov jsou v dodatku označeni za neonacisty a rasisty.

Paterak 26/05/2022 - 17:52

Myslím, že situace na Ukrajině skončí velikou blamáži pro Evropu. Ostatnimu světu je tato zem vcelku ukradená. Ukrajina opravdu není pupkem světa. Věřím, že svět si poradí i bez fašisty Zelenského. P.S. možná i Evropa…

čtenář 26/05/2022 - 15:28

Vedouci kolotoce umi pohladit.

Je vůbec na Ukrajině ještě válka? Ukrajinci prchají z EU v nově nakoupených automobilech za desetitisíce EUR a na slovenských hranicích je hotový kolaps, ale v opačném směru z Ukrajiny do EU je klid, nikdo z Ukrajiny neprchá!
Co to má znamenat? A kde vzali Ukrajinci 30 000 EUR na ojetá SUV z bazarů v ČR a v Německu? A jak to, že brali dávky na základě statusů uprchlíků?

Paterak 26/05/2022 - 17:40

Opravdu nechápu Ukrajince, kteří od nás houfně prchají do své zdevastované, krví zbrocené a masakrované zemė. Zřejmě jim je tam ještě daleko líp, než u nás. Krev nekrev budou chodit v holínkách. A to se pro ně naše vláda tak snaží. A kdo nevyvěsí Ukrajinskou vlajku, jako by nebyl…

ALLAn 26/05/2022 - 20:39

Si taky nedali pokoj a mluvili tou azbukou

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.