Zelenskyj: strach o dezertéry

od redakce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval rozhodnutí armády, která zakázala mužům v braném věku pohyb mimo trvalé bydliště bez zvláštního povolení. Po velení armády a ministerstvu obrany bude žádat vysvětlení, informovala agentura Unian. Chystaný krok vyvolal v ukrajinské společnosti vlnu nevole.

Generální štáb ukrajinské armády dnes oznámil, že vydal zákaz mužům ve věku od 18 do 60 opouštět bydliště bez zvláštního povolení příslušného vojenského úřadu. Odvolával se přitom na zákon z roku 1992, který tento krok předpokládá v době válečného stavu. Ten na Ukrajině platí od začátku ruské speciální operace.

Později vydala armáda upřesnění, podle nějž muži v branném věku nebudou smět bez povolení přejíždět pouze hranice oblastí. Těch je na Ukrajině 24 a v každé žije až několik milionů lidí. V původní verzi nařízení přitom stálo, že restrikce se budou vztahovat na okresy, tedy nižší územně-správní celky v rámci oblastí, připomíná Unian.

Během krátké doby komentovaly nařízení na sociálních sítích stovky rozhořčených Ukrajinců, někteří nařkli ministerstvo obrany z “idiocie”, uvedla agentura DPA. Opatření podle nich podpoří korupci na okresních vojenských úřadech. Další dávali najevo obavy z ještě většího hospodářského chaosu.

“Vidím, že (…) ve společnosti panuje nepochopení a dokonce i rozhořčení. Nařídil jsem ministru obrany, náčelníkovi generálního štábu a vrchnímu veliteli Ozbrojených sil Ukrajiny, aby mně během zítřejšího (středečního – pozn. ČTK) pravidelného zasedání generálního štábu podali zprávu o všech podrobnostech,” uvedl Zelenskyj. “Žádám generální štáb, aby napříště taková rozhodnutí nepřijímal beze mě,” dodal. Veřejnosti slíbil, že se bude záležitostí osobně zabývat.

Mnoho Ukrajinců nežije v místě svého trvalého bydliště. Po zahájení ruské invaze z 24. února navíc uprchly desítky tisíc můžu do bezpečnějších oblastí na západě země. Armáda se pro ně nyní chystá vydávat zvláštní povolení.

Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk serveru RBK-Ukrajina sdělil, že opatření je nutné z důvodu evidence “mobilizačních zdrojů” pro případ, kdy je bude nutné aktivovat. Odmítl také názory, že nutnost obstarávání povolení povede ke korupci.

Zákaz vycestovat z Ukrajiny platí pro muže v branném věku už od zahájení ruské invaze, tedy od 24. února. Pohraniční stráž přesto pravidelně zadržuje Ukrajince, kteří se snaží nelegálně překročit hranice směrem do Moldavska nebo sousedních zemí Evropské unie. Mnozí Ukrajinci v branném věku se však za hranice dostávají “legálně” a to hlavně kvůli velké korupci ve státním aparátu Ukrajiny. Od začátku konfliktu se cena takového “legálního” překročení hranic znásobila z 500 euro na 5000 euro. Jsme toho svědky i v České republice, kde se mnoho Ukrajinců ukrývá, převážně kvůli tomu, že nechtějí bojovat za kyjevský režim.

V květnu Zelenskyj hovořil o tom, že zemi brání přibližně 700.000 Ukrajinců v armádě, národní gardě, pohraniční stráži a policii.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

30 komentáře

NKVD 09/07/2022 - 08:45

DEVÄŤ ZLATÝCH PRIKÁZANÍ SVEDKOV KREMĽOVÝCH
1. Myslím si, že mám vlastný názor, ale poväčšine zdieľam prokremeľské príspevky, ktorých autormi sú facebookové profily babičiek s vnučkami na profilovej fotke olemovanej kvetinkami, prípadne ich vytvorili drsní chlapi s logom PROTI VAKCÍNE. Žiadne argumenty, žiadne dôkazy, žiadne zdroje, len kopírovanie absurdných výplodov. To je moje motto.
2. Tvárim sa, že nefandím žiadnej strane a Rusko nepodporujem. Keď sa dá, v komentároch nesmiem vynechať čarovné slovíčko „ale“ a nenápadne napíšem pár slov oslavujúcich môjho velikána a jeho nedotknuteľnú ríšu.
3. Nepremýšľam, neoverujem, ale zdieľam rýchlejšie ako Usain Bolt stihne zabehnúť stovku. Nikto ma predsa neučil, že informácie na internete sú neraz klamlivé. Stačí, že znejú atraktívne, pútavo a šokujúco a to mi stačí, aby som ich šíril ďalej. Netrápi ma, že to video vyprodukovali prokremeľská televízia alebo usvedčený konšpirátor, ani to, že si tú celú ich „overenú pravdu“ vymysleli. Ak ide o Rusko, je to písmo sväté a voči tomu neexistujú výhrady.
4. Musím byť iný. Základom je tváriť sa alternatívne a sabotovať mainstream. Radšej budem podporovať zločinca, než by som mal byť ovcou alebo slniečkárom.
5. Prostredníctvom svojich príspevkov na Facebooku si riešim svoje osobné problémy a ďalšie komplexy. Neexistuje lepšie miesto, kde by som sa mohol vyventilovať.
6. Keď začnú rozprávať o zverstvách môjho velikána, okamžite zmením tému. A čo Juhoslávia, a čo Irak, a čo Líbya? V sekunde odvrátim pozornosť.
7. Amerika je náš úhlavný nepriateľ. Ak náhodou natrafím na niečo, čo sa zdá, že by Američania spravili dobre, nesmiem zabudnúť, že práve oni stoja za korona vírusom, že sú to ich farma firmy, ktoré si z toho celého spravili obrovský biznis, a že jedine oni môžu za vojnu na Ukrajine.
8. Ak už každému príde nezaujímavé, že Zelenský je Žid, vymyslím si niečo chrumkavejšie. Napríklad, že je feťák.
9. Ak niekto kritizuje môjho velikána, je to bez pochýb zapredaný Sorosov agent platený Bidenom, ktorý automaticky schvaľuje všetky vojny vo svete.

fronda 08/07/2022 - 02:06

Jen ať Ukrajinci utíkají. Komu by se chtělo padnout za nelegitimní kyjevský režim?

Fery 08/07/2022 - 08:28

Volby na Ukrajině jsou asi tak stokrát svobodnější než ve tvém milovaném Rusku, blbe. Putin se tak bojí Navalného kandidatury, že ho zavírá na dlouhé roky do vězení, jen aby proti němu nemohl kandidovat.

fronda 09/07/2022 - 00:36

Pučisté hned v roce 2014 znemožnili práci stranám, které uspěly ve svobodných volbách. Od té doby je situace jenom horší, teď na územích stále ještě okupovaných kyjevskou diktaturou neexistuje žádná opozice. Především však majdančíci neměli žádné právo cokoliv někomu vnucovat, zakazovat. Jsou to vlastizrádci, dosazení cizí mocí.

NKVD 10/07/2022 - 05:57

Historická přirovnání

V průběhu války na východní Ukrajině viděla část veřejnosti podobnost mezi děním na Ukrajině a situací českého pohraničí těsně před druhou světovou válkou, když byly po Mnichovské konferenci a následném ultimátu velmocí v roce 1938 nacistickým Německem anektovány Sudety. V roli prohitlerovské Sudetoněmecké strany a henleinovců podle tohoto pohledu figurují proruští separatisté a v roli agresora je viděno Rusko, které se přitom opírá o loutková referenda.Kritici této analogie používají argument, že Sudety v průběhu dějin nepatřily k území některého z německých států, na rozdíl od Krymu, který byl od roku 1783 součástí Ruské říše.

Samotný Vladimir Putin se po referendu o připojení Krymu k Ruské Federaci mnohokrát odvolával na kosovský precedens a na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu z roku 2010. Podle rozhodnutí mezinárodního soudu nebylo jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku v únoru 2008 porušením mezinárodního práva. Po několikaměsíčním bombardování Jugoslávie silami NATO bylo historicky srbské Kosovo v roce 1999 fakticky odtrženo od Srbska. Stejný argument jako prezident Putin použili také krymští politici, kteří referendum o připojení k Rusku podpořili.

Na sociálních sítích byl Putin v souvislosti s ukrajinskou krizí přirovnáván k Hitlerovi. Ukrajinští aktivisté mu dali přezdívku „Putler“

Některá západní média zmiňovala v souvislosti s proruským separatismem na Ukrajině také Severní Kypr, který byl v roce 1974 vojensky okupován tureckou armádou a fakticky anektován Tureckem.

Jano 07/07/2022 - 10:32

NATO – pasovala Ukrajinu na prijateľného kandidáta. Aj so štátnym sviatkom, ktorým si Ukrajinci pripomínajú narodenie Stepana Banderu. Po tejto zmienke by musel pochváliť Aktuality, že na potrebu denacifikovať Ukrajinu upozorňovali už dávno pred Putinom. „Neonacisti, ktorí bojujú za Ukrajinu, dnes vláde vyhovujú, ale čo bude zajtra?“ (aktuality.sk, 9. 8. 2014) „Z kriminálnikov, násilníkov a nositeľov odkazu Stepana Banderu urobili legitímnu súčasť vládnych ozbrojených síl.“ (aktuality.sk, 20. 7. 2015) Keby to nebolo do plaču, posivený svedok by sa aj zasmial. Poľsko skritizovalo ukrajinského veľvyslanca v Nemecku, že „bagatelizoval zločiny Banderu“ (Pravda.sk, 1. 7. 2022), ale ani Bandera v „plnej paráde“ neodradil Varšavu posunúť Ukrajinu medzi perspektívnych záujemcov o miesto vo vyspelej a demokratickej Európe.

Paterak 07/07/2022 - 12:43

Počkáme si na 1. ledna, jak se Ukrajinci zejména u nás zachovají. Vytáhnou s pochodněmi do ulic? O tom, že v Kyjevě vyjdou jako vždy v desetitisících nepochybuji. Toto bude provládními sdělovacími prostředky bagatelizováno a zatajováno. Třeba to u nás v menším uvidím na vlastní oči…
.

fronda 08/07/2022 - 02:05

Kyjevská diktatura do zločineckého Severoatlantického paktu nepochybně patří.

čáryfuk 07/07/2022 - 10:29

„Proč se tak díváte?“ Ceny v Německu. Ne, nezdá se vám to, v Česku platíte víc.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Proc-se-tak-divate-Ceny-v-Nemecku-Ne-nezda-se-vam-to-v-Cesku-platite-vic-707733

čapí nožka na placato 07/07/2022 - 10:34

Názory nějakého hlídkového psa a dalších slintalů ala echo, ćt, nova, cnn prima, sz, novinky NEJSOU SMĚRODATNÉ, mňoukale :o)

PSP 07/07/2022 - 10:07

Protože se PĚTIŠÍLENÍ bojí televizních kamer – https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=28

svaty_vaclav 06/07/2022 - 21:52

❗️🇺🇦Ukrajinská armáda prodala dvě samohybná děla CAESAR, která obdržela od Francie, píše Bulgarian Military.

Publikace se odvolává na své zdroje ve velení francouzských ozbrojených sil a Interpolu.

Ukrajinci jsou zákeřná proradná svoloč, která podrazí každého, kdo do nich futruje zbraně.

Sledujte @neCT24

maly had 06/07/2022 - 19:25

Žádám generální štáb, aby napříště taková rozhodnutí nepřijímal beze mě, – pán se čím dál více chováním blíží vůdci v jedné evropské zemi před 90 lety, A to nejen ke svým poskokům, ale i vůči politikům různých zemí, kteří si to nechají líbit. Knírek už má. O jeho poskokovi Fialovi, který je více Ukrajincem než Čechem raději nemluvím. Ale dostal ponaučení, které nepochopil. Bude moci obnovovat ruské území.

rosemil71 06/07/2022 - 21:29

Blbe,vypláchni si hubu,ani nevíš,co to demokracie je.Takový vůl,jako ty,není snad ani Miki.

Velký Max 07/07/2022 - 09:18

@ rosemil71 -Když už jme u těch blbů těžko ovšem může někdo překonat sv.Václava a jehon souvěrce…

Cyrus Smith 06/07/2022 - 18:20

Ján Černogurský
Byl iniciátorem vzniku Křesťanskodemokratického hnutí (KDH). Na jeho zakládajícím sněmu v únoru 1990 byl zvolen za předsedu. V této funkci působil až do roku 2000.
. V minulosti zastával například funkce místopředsedy federální vlády (1990), předsedy vlády Slovenské republiky (1991–1992) a ministra spravedlnosti Slovenska (1998–2002).

Ta válka začala, protože USA a úřadující ukrajinská vláda společně připravily strategii vojenského ohrožení Ruska.

Já to vysvětlím na jednom názvu, který ty události pro mě symbolizuje – a to je Očakovo. Právě tam začali totiž Američané na ukrajinském území u hranic s Ruskem u Černého moře budovat vojenskou základnu, ze které by raketa s jadernou hlavicí doletěla do Moskvy za 7 minut. A z tohoto pohledu je pro mě jasné a logické, že Rusko jednoduše bylo nuceno zasáhnout.
Dovolím si úplně nesouhlasit, Rusko je pro mě agresorem, ať už byly příčiny jakékoliv…

Dobrá, ale prezident Putin – a na to si vzpomeňte – navrhl tehdy Ukrajině, aby přijala statut neutrality. Mohla to bez problémů učinit jako třeba Rakousko – v té době žádná ukrajinsko-americká smlouva o vojenské pomoci a podpoře neexistovala. Ale Ukrajina to jednoznačně odmítla. A já si osobně myslím, že Rusko pod tlakem USA, kterému nahrávala i Západní Evropa, v té době prostě nemělo jinou možnost, než začít bojovat a chránit své zájmy. 

Fero 06/07/2022 - 14:34

Je příznačné, že s dezercí má problém Ukrajina, nikoli však Rusko. Je totiž obtížné bojovat odhodlaně za zločinný režim. Takovou válku nelze vyhrát, když se vojáci s režimem neztotožňují. Myslím si, že podobné to bude u nás, pokud nás současný antičeský režim zavleče do nějaké války. Ukrajinci jsou stateční bojovníci, kteří se umí obětovat a nasadit veškeré síly. Prokazují to v tomto konfliktu a prokázali to i za 2. sv. války. Ale pokud chybí vnitřní přesvědčení o správnosti boje za správnou stranu, je potenciál armády výrazně utlumen.

Fery 06/07/2022 - 19:56

Jistě, a proto RuSSko není uz skoro čtyři měsíce schopné Ukrajinu porazit, že jo? Ty jsi stratég na úrovni soudruha Čepičky!

Fero 06/07/2022 - 22:20

Máte snad dojem, že naše pravdomluvná masmédia lžou a ukrajinská armáda nemá žádné problémy(mj.) s dezercí vojáků? Máte pro to důkazy?
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ruska-delostrelecka-presila-na-donbasu_2206091221_afo

числа 06/07/2022 - 14:06

Yurri Simon tohle si čti stále dokola :) :) :)

14.8. 2015

Kyjev/Praha – Osm tisíc jmen. Tak dlouhý je ukrajinský seznam dezertérů a zrádců, kteří přešli na druhou stranu a bojovali za separatisty proti vládním silám.

Jde o osm tisíc vojáků, policistů či pracovníků kontrarozvědky SBU.

Číslo zveřejnil hlavní vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios.

Je to poprvé od začátku války loni na jaře, co Kyjev zveřejnil přesnější čísla dezertérů ze svých řad.

svaty_vaclav 06/07/2022 - 13:43

To je legrační, jak tady Fery petr a Yurri Simon vždycky zahýkají jakési internetové odkazy na aktuálně, iprima, idnes, novinky a další obskurní dezinformační weby. Tito tři antikomunističtí osvětáři jsou největšími blbci zde v diskusích iHalo, za nimi se řadí další, které nebudu vyjmenovávat, všichni je známe.

Yurri Simon – výrobce jakýchsi screen shotů jak se tady stále chlubí. Můžeš si těmi screen shoty vytapetovat latrínu Yurri Simon, ale oni tě tam stejně nepouštějí, abys jim nepodělal celý blázinec. Tak si těmi tvými screen shoty můžeš vytapetovat svoje klecové lůžko, nebo je posílat na policii, tzn. do klecového lůžka vedle.

………. Z ……….

:-D 06/07/2022 - 14:20

Yurri Simon, to je “moudrý” “muž”. Musí být pro každou totalitu požehnáním, mít takové “myslitele” na své straně. :-DDD
Jen houšť, milý “Yurri”, a větší kapky. Vaše omračující blbství a dveřmi třískající primitivismus ať jsou uzrálými lejny na fasádě tohoto režimu, které udeří do očí i slepce.

Y 06/07/2022 - 17:30

To je v poho.. to je jenom místní komoušská guma pepek_vyskoč.. :)))

svaty_vaclav 06/07/2022 - 13:29

Vojenskou zahraniční „pomoc“ v podobě tanků, děl a raketometů do nacistické Ukrajiny vykládají na Ukrajině z vagónů ne Ukrajinci, ale Rusové svými Kinžály a Kalibry. Tzv. vojenskou pomoc z ČR nestačili Ukrajinci ani sundat z vagónů, postaraly se o to ruské přesné rakety. Jednalo se o tanky a obrněná bojová vozidla pěchoty, které na Ukrajinu poslala česká válečnice a ministryně války Černochová; to se to rozdává z cizího, že paní Černochová?

svaty_vaclav 06/07/2022 - 13:02

………. 🇷🇺 ……….

rosemil71 06/07/2022 - 21:35

Máš porouchanou klávesnici,nebo jsi čistokrevný debil?

svaty_vaclav 06/07/2022 - 21:55

Za a) i za b) je správně. Yurri Simon má porouchanou klávesnici a je to čistokrevný debil.

Paterak 06/07/2022 - 12:27

Nejhorší jsou ti dezertéři co prchají přímo k nepříteli do Ruka. A že jich je! Pak máme desítky tisíc dezertérů u nás, v Polsku… Jen na Krymu zůstalo po odtržení 15 tisíc ukrajinských vojáků. Kdyby všichni tihle bojovali za svou vlast, tak by Rusa zahnali do Černého moře. A to nemluvím o třech mobilizacích, které skončily fiaskem..

:-D 06/07/2022 - 14:12

Narozdíl od SSAckých hovad s jejich vazaly, kteří si za “pouhých” 20 let tak dobře poradili s musulmany na oslech, že se z Afghánistánu museli tak potupně evakuovat a jejich loutkový režim padnul dokonce ještě před tím, než noha posledních SSAckých okupantů opustila zemi.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.