Bombastickými slovy se to hází na všechny strany. A to i ze všech stran. Že je plno nepravdy, je logické. Všechny strany sporu chtějí vypadat jako křišťálově čisté. Proto slova ukrajinského zástupce v OSN lze brát s rezervou, tedy ta, v nichž řekl, že »na osudu jeho země záleží osud svobody a demokracie na celém světě«. Při čemž svou zem zařadil mezi demokratickou. Proč však hovořil jenom o osudu demokracie v souvislosti s Ukrajinou? Vždyť odlišné pojetí svobody bylo vojensky lámáno už na rozhraní našeho století v řadě zemí světa a dopouštěly se ho vzorově demokratické Spojené státy za přispění dalších členských členů NATO. Nebo to se do tohoto vzorce nepočítá? Od bombardování Srbska neuplynulo ještě ani čtvrt století.
Současná Ukrajina nevznikla demokraticky. Majdan byl řízený převrat, za nímž bylo lze hledat západní »prsty«. Tamější demokracie, jež umožňovala rovnost všech národností, byla zrušena a nastala »nová«, už zbavená »balastu« značné části demokratických svobod. Byl demokratický pokus zbavit se v zemi ruštiny, i když s ní mluví minimálně každý pátý obyvatel země. Z politického boje byly vyřazeny některé politické subjekty, které se postavily proti Majdanu a byla jim zastavena činnost. Bojůvky Pravého sektoru, Azova a dalších nacionalistických a polofašistických skupin dostaly zelenou. Naproti tomu byl vyzvedán kult Bandery a potomci či obdivovatelé Waffen Grenadieredivision der SS se mohou pochodovat pod svými válečnými prapory ulicemi Kyjeva a dalších měst, při tom ti, co se zasloužili o osvobození z čtyřicátých let a jejich potomci mají svá shromáždění zakázána. Příběh Oděského Domu kultury a upálených ruskojazyčných Ukrajinců v něm dodnes nikdo řešit nemínil. O zastavování rusky či levicově orientované tiskoviny a média vůbec se ani nezmiňuji. Při tom »pomoc« ze západu si mezi sebou víceméně rozdělili oligarchové chránění soukromými armádami. Tomu se říká demokracie?
Nestraním Rusku. Sdílím názory Ruské komunistické strany, jež je v opozici proti Putinovi. Nesouhlasím s válečným řešením problémů. Z válečného pole je velmi těžké přejít k míru přijatelnému všemi stranami. Kdyby všechny strany dodržovaly své závazky před současnou eskalací, nemuselo by k současné situaci dojít. Mám na mysli nejen závazek z Malty, ale i naplnění Minských dohod.
Nyní svět namísto dalších siláckých prohlášení jeho lídrů by měl udělat vše, aby bojující strany zasedly k jednacímu stolu a našly řešení ze situace, která přináší jen hrůzy lidem na Ukrajině a vlastně dotknou se celé Evropy, protože opatření, která jsou v současné době přijímána, zasáhnou nás všechny, nejen válčící Rusko, ale mír a další skutečnou demokracii nepřinesou.
Dana LYSÁKOVÁ, členka VV ÚV KSČM za Liberecký kraj
6 komentáře
Teď je pro americký režim vhodná doba nejenom pro vrácení Kosova Srbsku, ale také pro vrácení Texasu, Kalifornie a dalších dobytých a anektovaných území Mexiku.
“Po ulicích se válejí mrtvoly ruských okupantů, kde je ožírají potulní psi…”
https://www.reflex.cz/clanek/valka-na-ukrajine/111989/mobilni-krematoria-na-ruske-vojaky-neni-to-potvrzene-putin-se-ke-svym-padlym-chova-daleko-hur.html
Filipe, ozvi se!
Je zalezlej.
Ano, osud a svoboda demokracie nesmí být v závislosti na militantním spolku NATO….
Máš smůlu, ty Putinovo koštěv- celý civlizovaný svět se spojil proti růsákům. A Putin je skvělý organizátor náboru dalších států do NATO – už teď je celkem jisté, že o vstup do NATO požádá Finsko a Švédsko.
Takže děkujeme Vovo..! :)))
Komentáře jsou uzavřeny.