Komentář Vítězslavy Baborové: Chudák ředitel

od redakce

Vzpomínáte na prvního ministra práce a sociálních věcí Petra Millera? Do práce jezdil na kole, aby se přiblížil lidem. Možná, že vše myslel vážně, když v roce 2011 volil KSČM. To už věděl, kam jdeme. Vzpomeňte na největší podvod století – kupónovou privatizaci. Ten, kdo dostal zaručené informace, věděl kam investovat. Většina občanů si snad házela kostkou a na reklamu z veřejnoprávních médií doplatila. Vzpomeňte na Václava Havla, který nám sliboval, že budeme neutrálním a prosperujícím státem. Přísahal na Ústavu Československé socialistické republiky. Pak nějak naše země nevzkvétala. Jedna křišťálově čistá kauza střídala druhou. Dozimetrem a »dětskými« telefony nekonče. Miliardy sem a miliardy tam. Nikdo za nic nemůže. Zadlužení rostlo téměř exponenciální křivkou. Československo v roce 1989 mělo vyrovnané státní hospodaření, nebylo v podstatě zadluženo. Polistopadový režim převzal finanční aktiva ve výši 85 miliard Kčs a k tomu 107 tun měnového zlata. Národní hospodářství vykazovalo zisk 150 miliard Kčs. A to vše v tehdejších cenách. Státní dluh třeba již v roce 2007 činil 1,3 biliony Kč. A státní dluh v roce 2023 přesáhl hranici tří bilionů korun a máme 11,2 tuny měnového zlata.

Jasně, že vládní demolice vykřikuje, že peníze nejsou, a zvyšuje daně. Důchodcům valorizovat důchody podle zákona nemůže, zdravotně postiženým, rodinám s dětmi bere to, co jim právem náleží. A pak opět ječí o poklesu demografické křivky. Pak si ale oni sami a jejich příznivci přidávají a chrochtají u korýtek. Neměla by o tom všem informovat veřejnoprávní média?

Obávám se, že nebudou. Nový generální ředitel České televize placený z koncesionářských poplatků Jan Souček, bývalý šéf brněnského studia ČT (nějak nám to Brno dohání Prahu), zvolený do roku 2029, má měsíční plat 289 000 Kč (o 47 000 Kč více než jeho předchůdce), a roční bonus 2 890 000 Kč. Na dotaz, zda je to adekvátní, odpověděl, že naprosto. Takový top manažer bere troj až čtyřnásobný plat (9–15 milionů ročně). Chudák.

No a třešničkou na dortu bude už připravená zákonná novela z dílny Martina Baxy (ODS) o zvýšení koncesionářských poplatků. A platit nebudou pouze majitelé televizí a rádií, ale všichni, kteří vlastní jiná zařízení, na kterých chytnou signál (počítač, tablet, chytrý telefon…). Počet koncesionářů se rozšíří o 230 tisíc.

Vítězslava BABOROVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.