Vládě narostlo sebevědomí poté, co pravice ovládla všechny vysoké ústavní funkce. Už si brousí zuby na důchody, jejichž růst kvůli zdražování prakticky všeho hodlá zabrzdit a teprve v lednu poprvé vyplácené výchovné změnit. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ovšem už před prezidentskými volbami vypustil »kontrolního chrousta«. Na potkání vyprávěl pohádku, že jen chce sjednotit tři sazby DPH do »přehlednějších« dvou. Kdepak, žádné vyšší odvody do státní kasy od tohoto kroku nečeká. Pak by ovšem celá tato změna ztrácela smysl. Vždyť přece potřebuje nějak zaplnit pokladnu. Inflace, která do ní vehnala desítky miliard, zdá se, vše nezvládne.
Mezi komoditami postiženými zvýšením sazby DPH mají být i knihy. Svaz českých knihkupců a nakladatelů proti tomu již protestoval. V prohlášení mimo jiné uvádí: »EU nedávno umožnila všem členským zemím zavést až nulovou sazbu DPH na knihy«. V ostatních státech DPH na knihy klesá. S výjimkou Dánska, kde se ovšem vybrané peníze zpět investují zejména do knihoven a podpůrných programů. U nás máme jít opačným směrem. Svaz se obává, že při dalším snížení dostupnosti knih se bude snižovat i čtenářská gramotnost. »Celkově by nás tento krok degradoval na zemi, která si neváží vzdělanosti a kultury,« pokračují představitelé svazu. Na závěr se snaží uvedený záměr označit za nešťastnou úvahu, od níž vláda pod tíhou argumentů ustoupí.
No, zdá se nepravděpodobné, že by to ministra Stanjuru obměkčilo. Snad jen obavy koaličních kolegů ze současného zvyšování cen některých základních životních potřeb by jeho nadšení mohlo zchladit. Lidé, kteří byli dříve zvyklí kupovat knihy, nyní spoléhají spíše na to, že si je vypůjčí v knihovně. Jenže loni, při současné sazbě DPH 10 %, zaúřadovala inflace a tyto instituce nakupovaly méně knih. Jejich zřizovatelé totiž většinou ponechali stejný objem finančních prostředků na nákup jako v minulých letech. Za ně se pak mohlo pořídit méně svazků. Čtenáři by si rádi na počtení, o které mají zájem, počkali v pomyslné »frontě«.
V pražské městské knihovně služba objednání knih či jejich přemístění z pobočky, kde je k mání, na pobočku, kam člověk pravidelně chodí, stála ještě loni deset korun za kus. Od ledna však prudce zdražila na 25 korun. Je to rána hlavně pro seniory, kteří by stěží zvládli cestovat křížem krážem hlavním městem, aby našli příslušnou pobočku. Jsou často rádi, když se dopraví do té své. Dá se předpokládat, že se může snížit i ochota mladých kupovat či si půjčovat knihy. Vždyť jim přece všechny potřebné údaje najdou strýček Google a teta Wikipedie. Naučná literatura pomáhá čtenářům orientovat se v širších souvislostech a hledat vlastní úsudek. Krásná literatura otevírá dveře obrazotvornosti. Obojí potřebuje ten, kdo chce zanechat i jinou stopu než cifry na bankovním kontě. Jak dopadne jednání o DPH na knihy, přidá střípek do mozaiky, zda pravice opravdu stojí o zvyšování vzdělanosti občanů, nebo jí spíš vyhovují lidé, kteří se chytnou do každé pastičky s mediálním špekem.
Miroslava MOUČKOVÁ