Cílem vlády je zdravotní péče jen pro bohaté

od redakce

Současná vládní pětikoalice se rozhodla původní státní rozpočet shodit se stolu a připravit vlastní návrh, který bude »šetřit«. Na čem a na kom? Na zbraních a armádě ne. Černého Petra si vytáhne pravděpodobně zdravotnictví a tedy všichni ti, kteří potřebují zdravotní péči.

Pod asociální taktovkou mocí opojené pravice nastane ekonomicky náročné období, protože v něm bude citelně chybět 14,35 miliardy korun. V původním rozpočtu byla totiž plánovaná o 200 Kč navýšená platba za státní pojištěnce na 1967 Kč měsíčně za jednoho pojištěnce. Tyto prostředky měly sloužit ke stabilizaci celého systému zdravotnictví a k čtyřprocentnímu navýšení úhrad za péči v době, kdy se systém veřejného zdravotního pojištění v důsledku pandemie COVID-19 vyvíjí zákonitě deficitně. Inflace přitom nyní dosahuje šesti procent a také vyčerpaným zdravotníkům slíbila vláda šestiprocentní růst platů. Systém, který velmi významně v posledních dvou letech zachránily právě bezprecedentně navýšené platby za státní pojištěnce, teď má o tyto životně důležité finanční prostředky přijít. Přitom ještě programové prohlášení vlády hovoří dokonce o pravidelné valorizaci těchto plateb. Ovšem novelu zákona chce prosadit »výhledově« do konce volebního období!

Pravidelná automatická valorizace plateb za státní pojištěnce je jeden z dlouhodobých bodů programu KSČM. Tento návrh zákona byl námi předkládán opakovaně již od roku 2016. Bohužel, ani v minulém volebním období, kdy se vláda ANO a ČSSD opírala o toleranci KSČM, nebyl pro odpor ministerstva financí, ANO a pravicové opozice přijat. V době vlády ODS a TOP 09 do roku 2013 byla naopak platba za státní pojištěnce »zmrazena« a spolu se »zastropováním« odvodů z nejbohatších příjmů a devalvací koruny tím zdravotnictví přišlo o přibližně 40 mld. Kč. Byl tak záměrně vytvořen nedostatek financí v systému, aby bylo možné navýšit spoluúčast pacientů v podobě tzv. regulačních poplatků a zavedení možnosti připlácet si na nadstandardy, které ale dosud nejsou nikde v zákoně definovány. Nyní přicházejí stejní lidé z ODS a TOP 09 spolu s lidovci, STAN a Piráty, aby svoje úsilí o přeměnu zdravotnictví »jen pro bohaté« dokončili.

Soňa MARKOVÁ

Přečtěte si další články

11 komentáře

Vladimír Kusyn 06/02/2022 - 01:19

Zdravotnictví je byznys, jako všechno kolem nás ! Všechno se točí kolem peněz . To je samozřejmé, aby se to dobře vyvíjelo, musí to být slušně financováno, nic není zadarmo. Tzv. zdravotníctví zdarma, za éry KSČ, byla samozřejmě fikce. Platili jsme všichni daně a z toho čerpala vláda na podporu lékařství. Ale stavěly se tzv. Zdravotní střediska ve Střediskových obcích, člověk z malé vesnice už nemusel do okresního města k lékaři. Do okresního města, až v závažnějším případě. Já, vím o čem píši komentář ! Prodělal jsem v Kristových létech dvě strašné rakoviny ! Dvě operace ve Fakultní nemocnici v Olomouci, pak dva roky na chemoterapiích a ozařování. V Ostravě – tam se to podařilo zastavit – za to našemu zdravotnctví děkuji. Nemusel jsem nic platit, dvě malé děti a žena doma s dětmi. Finance v šuplíku rychle ubývaly, tak jsem musel do práce. Byl jsem zahraniční šéfmontér vzduchotechniky a klimatizace, v naší největší firmě v tomto oboru : ZVVZ-Enven Milevsko as. ITS Ostrava ! Dnes jsem v penzi, za pár dnů mně bude 65. let ! Tak přeji všem zdravíčko ! Vladimír Kusyn, Ostrava !

fronda 05/02/2022 - 23:11

Když pravice po privatizačním puči všechno rozkradla, tak teď samozřejmě na nic nejsou peníze.
Hlavně že plácají o “spoluúčasti” pacientů… A všechny ty daně a odvody platí asi tak kdo?

PetJednaLenin 05/02/2022 - 13:51

Ty jses krava ruda, odkud vas berou?

ZBYŠEK KUPSKÝ 05/02/2022 - 14:42

možná kousek odtama. kde berou takový, jako jste Vy :)

Velký Max 05/02/2022 - 15:58

Co tak pane Zbyšku na debily tohoto druhu reagovat trvalým “banem” ? K čemu je diskuse kde dementi píší o cibuli a romaduru v akci,, stereotypně , jako v minulosti sv.vaclav,, kopírují “moudro” o komunistech a prasatech,, je víte jistě k čemu je…

ZBYŠEK KUPSKÝ 05/02/2022 - 16:18

Pane Velký Maxi, myslíte vyhlásit soutěž o prvního vyhozeného? :)

PetJednaLenin 05/02/2022 - 20:12

Práce pro chlapce a děvčata, to je ,,vytváření štvavých hanopisů.“
Rezoluce proti Fialově vládě, odsudky jednotlivců i kolektivů, pomlouvačné články, v nichž jsou konkrétní členové koalice představováni jako zrádci zaplacení ze Západu, zaprodanci, nemakačenkové, neschopové a tak dále.

rosemil71 06/02/2022 - 12:46

Na Vás se příroda fakt vyřádila.

Velký Max 05/02/2022 - 18:09

Pokud si myslíte že jste vtipný je váš problém…

ecov 05/02/2022 - 16:56

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na nový formát HaNo. Za tu dobu se na něm objevil fenomén, co si říká PetJednaLenin. Že patří do stoky hnusných, odporných, sprostých, nenávistí posedlých stvoření, je každému na první počtení jasné. Kam ho ale zařadit sociálně? Mezi ty, co každodenně bojují o to, aby přežili a nespadli z hladiny „chudoba“ do škatulky „bída“ – to asi ne, když je schopen urážet všechny, kdo s nimi soucítí. Na střední třídu nebo k podnikání, jak je patrné, nemá vzdělání či inteligenci. A už vůbec nepatří mezi bohaté, ať již financemi, majetkem nebo duchem. Co tedy zbývá? Je tu jedna možnost – vlastně dvě: 1. je za ty svoje bláboly placený (ale kdo by ho platil za to, že se jeho činnost obrací proti němu?) nebo 2. jedná se o zklamaného, neúspěšného, nepochopeného, nešťastného člověka, který si zde vybíjí své mindráky. Našel si nepřítele, na kterého svádí všechna svoje osobní trauma. Prosím vás všechny: NECHEJME HO V MÍRU DOŽÍT.

rosemil71 05/02/2022 - 18:02

Myslím,že nejpravděpodobnější variantou u tohoto člověka bude pošahanost.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.