Co Ukrajina skrývá

od redakce

V pondělí se médii mihla zpráva, že Ukrajina sebrala akreditaci nejméně šesti novinářům z CNN a Sky News proto, že byli v Chersonu dřív než vojáci. Teda já nevím, ale podle mého je práce novinářů hlavně o tom podávat očitá svědectví z míst, kde se aktuálně něco děje. A jestli v Chersonu byli novináři, kteří informovali o situace zde již dříve a vydrželi, nebo dorazili hned, jak to bylo možné, tak je to na pochvalu, ne na zrušení akreditace.

Nebo jde o něco jiného? Mluvčí ukrajinského velitelství Jih Natalja Humeňuková řekla, že tento krok, tedy odebrání licence novinářům je hlavně v rámci jejich bezpečnosti. Jiný pohled je od generálního štábu Ukrajinské armády, která od vyhlášení ofenzívy na přelomu srpna a září zpřísnila podmínky pro novináře. Ukrajinská armáda si drží kontrolu nad informacemi prý proto, aby nebyly ohroženy operační plány postupu. »Aktuálně představitelé některých médií ignorovali omezení a varování a vynášeli ven informace o dění ve městě Cherson bez souhlasu odpovědných velitelů a tiskových oddělení vojenských jednotek předtím, než se plně zavedla stabilizační opatření,« uvedl ukrajinský generální štáb s tím, že jde o porušení nařízení č. 73 vrchního velitele ozbrojených sil z 3. března 2022 a instrukcí vojenského velitelství.

Podle mého je za tím ještě něco jiného. I naše televize o víkendu odvysílala několik záběrů z podle nich osvobozeného Chersonu, kde davy lidí vítaly znovunabytou svobodu. Bohužel jich do záběru nesehnali víc jak cca deset.

A v pondělí se v médiích objevily slavnostně fotky toho, jak sám ukrajinský prezident Zelenskyj obchází Cherson se skutečně desítkami jásajících lidí. Že by se ukrajinští váleční informátoři a Pí-áRisti rozzlobili, že je cizí média předběhla a Zelenskyj s klakou nebyl první oficiální zprávou? Není to o tom, že si média dovolují podávat skutečné svědectví místo potřebného vykonstruovaného obrazu?

Co je ještě smutnější je fotografie u sloupů přivázaných dvou údajných kolaborantů. Dvou chlapů, nebo možná mladých kluků v civilním oblečené, bundách s kapucí. Jak kolaborovali, kdo to určil, kdo je přivázal a co s nimi bude? To je ten obrázek spravedlivé Ukrajiny bojující za mír? Věty v článku, že ukrajinští a »spojenečtí« vojáci procházejí a čistí město pro zajištění bezpečnosti. Videa toho, jak probíhají čistky v režii ukrajinských vojáků, kolovaly na internetu už z jara. A pořád mě z toho běhá mráz po zádech…

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.