Cyrilice jako zkouška přiměřenosti

od redakce

Málokdo si dokázal představit, že v dnešním světě je možná nenávist vůči příslušníkům určitého národa, úplné odmítnutí jednoho národa téměř všemi zeměmi. Dříve jsem si myslela, že něco takového se a priori nemůže stát. Dnešní hořká realita mě však přesvědčuje o opaku.

Jsem studentkou čtvrtého ročníku Voroněžské státní univerzity. Studuji cizí jazyky, zejména angličtinu a němčinu, lingvistiku a mezikulturní komunikaci a prolínání kultur. Ráda bych uvedla několik případů rusofobie, se kterými se lidé v mém okolí setkali. První příběh mi vyprávěla moje známá Kristýna, s níž studuji na stejné univerzitě. Jako mnoho jiných mladých lidí hraje jednu z nejpopulárnějších počítačových her Genshin Impact. Ta umožňuje uživatelům z různých zemí vzájemně komunikovat hraním na společném serveru a psanou formou chatovat během hraní. Výběrem přezdívky a statusu si uživatel může zvolit libovolný systém psaní od hieroglyfů po… cyrilici. Když se rusofobie začala šířit jako požár, ti, kteří používali cyrilici, včetně Kristýny, se ocitli v hledáčku ostatních hráčů. Poté, co byla zahájena speciální vojenská operace, byla zákeřně napadena ostatními členy obecného chatu. »Nazvali mě ruským prasetem a vyhodili mě ze hry. Dostala jsem mnoho přání na bolestivou smrt,« postěžovala si Kristýna. Překvapilo ji, že na její adresu zazněly takové urážky, přestože při komunikaci s ostatními hráči se politických témat nedotýkala a v politice se v zásadě neangažovala. Výhrůžky dostávala od lidí, kteří pro své přezdívky používali latinku. Na otázku, zda z té své odstranila cyrilici, aby nebyla vystavena urážkám, odpověděla: »Ne, svou přezdívku neměním. Pokud lidé vidí cyrilici a myslí si, že je to důvod k útoku na mě, beru to jako zkoušku přiměřenosti.«

Cyrilici používá mnoho slovanských národů: Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, Bulhaři, Srbové. Pohrdání cyrilicí vede ke zničení písma jako kulturního bohatství všech uvedených národů a jejich přínosu pro rozvoj lidstva. Díla slavných ruských spisovatelů, jako Bulgakov, Tolstoj, Dostojevskij, jsou světoznámá; velký inženýr a vynálezce Nikola Tesla byl srbské národnosti a také mluvil cyrilicí, protože jeho otec byl srbským knězem; Ivan Vazov, »patriarcha« bulharské literatury, napsal světoznámou knihu Pod jhem v cyrilici, jež odráží prudký boj Bulharska za nezávislost. Každý národ si váží svého jazyka a písma a uchovává je. Nemusíme chodit daleko. Vzpomeňme na ČR, jejíž obyvatelé byli dlouho nuceni používat němčinu místo češtiny.

Když se vrátím k Německu, mohu popsat další případ, přímo se týkající mé univerzity, která už mnoho let úspěšně realizuje mezinárodní výměnné programy s několika zeměmi včetně Německa. Má univerzita již mnoho let spolupracuje s německými univerzitami v rámci stipendijních programů DAAD, které studentům umožňují vycestovat do měst SRN na krátkodobé stáže. Dostupnost těchto příležitostí je pro studenty, zejména z Fakulty cizích jazyků, velmi důležitá, protože stáž v jiné zemi umožňuje uplatnit v praxi všechny teoretické znalosti o mezikulturní komunikaci získané na univerzitě, nemluvě o neocenitelné příležitosti komunikovat s rodilými mluvčími a ponořit se do jiné kultury.

Katedra už přes deset let plodně spolupracuje s jedním z profesorů Univerzity v Göttingenu, Matthiasem Freisem. Jako profesor slavistického semináře a badatel v oboru ruské klasiky často přijížděl na semináře a přednášky, mluvil se studenty a profesory, kteří ho vždy vřele vítali. Protože však podlehl politické konjunktuře, vztahy s naší univerzitou, profesory i se studenty přerušil.

Stejně jako v každém jiném textu, by měl i zde být závěr. Ale nebude. Proč ne? Upřímně se přiznávám. Nevím, k jakému logickému závěru lze v této situaci dospět. Chci poděkovat každému, kdo dospěl až sem v tomto nelehkém textu o rusofobii, respektive o zničení obrovské vrstvy kultury slovanských národů. A než skončím, položím otázku. Proč ze sebe děláte protivníky, kteří provádějí genocidu kultury? Proč si to děláte?

Jana ŠABUNINA

Přečtěte si další články

37 komentáře

Lubomír Šálek 29/06/2022 - 14:15

Slečno, máte pravdu, nebetyčná tragédie. Takový sadismus a barbarství. Oni vás vyhodili ze hry. Horší to už být nemůže. Chápu, že při takových potížích se českým bolševikům rosí oči, někteří pláčou, jiní mají francouzské hole v ruce. Imperialističtí jestřábi a ukrfašisté se na vás dopustili zločinu, proti kterému blednou zločiny hitlerovců. Jsem potěšen, že jste se tady se svým nekonečným trápením svěřila. To pomůže. Sice by některý hnidopich mohl namítnout, že rusáci zabíjejí civilisty a způsobují více utrpení, když přepadli jiný stát a zahájili regulérní válku ovšem to jsou jen zlé pomluvy ušlechtilého Ruska, které vždy snilo o míru. A když už mluvíme o agresi, jsem rád, že ji nazýváte omezenou vojenskou akcí. Ono té svobody ve Voroněži zas asi tolik nebude. Ale jak jsem zdůraznil, vaše nesnesitelná muka z toho, že se s vámi německý profesor nebaví, mě opravdu dojala, křehká květinko.

fronda 28/06/2022 - 23:25

Dutinu lebeční plnou západní propagandy mají naopak mnozí zde v Protentokrátě. A Seznam tomu vedle ČT pilně napomáhá. Většina lidí těm lžím ale už po 33 letech přestává věřit.

Vilma Svobodová 28/06/2022 - 07:50

Naše média v čele s ČT nás neinformují , co se dnes ve světě děje. Ani chtějí abychom to věděli https://www.youtube.com/watch?v=hpY9rOAX5fs
Fóra v Petrohradě se zúčastnily země, jejichž HDP tvoří tři čtvrtiny světové ekonomiky. I z EU a USA. Z ČR nikdo

fronda 28/06/2022 - 00:40

Bašár Asad zásadně bombardoval dětské nemocnice chemickými zbraněmi, Putin pochopitelně dělá něco podobného, takové jsou to zrůdy. A nezapomínejme na ubitého studenta Šmída. :P

Paterakova 27/06/2022 - 21:45

Tu pravdu budou říkat dětem, které seděly ve sklepě a třásly se strachy? Dětem, které pily vodu z louží, aby nezemřely žízní? Sirotkům, kterým zabili rodiče? Nebo dětem, kterým bomby utrhaly končetiny?
Tak to jim přeji, aby se nedožili toho, až tyto děti vyrostou.

Eva L 27/06/2022 - 21:53

Snesu hodně, ale tahle převýchova, zavlékání ukrajinských dětí do Ruska atd., to čtení mi působí vnitřní nepopsatelné emoční stavy. Když si jen na chvíli představím, že by někdo odvlekl nás v dětství od naší mámy nebo moje děti… 🤢😢

Jaroslav K. 27/06/2022 - 15:15

Nebýt Ruska, různí zkrachovalci a patolízalové by neměli do koho kopat. Nic ve svém životě nedokázali, tak nyní mohou alespoň kopat a kousat. Oni jsou schopni nenávidět i ruskou zmrzlinu a dílo Čajkovského nebo Puškina. K jejich základní výbavě prostě patří agresivní nenávist k jinému názoru a přesvědčení.

Mnoho z nich se nyní staví do pozice novodobých Koniášů, kteří jsou přesvědčeni o tom, že nám mohou samozvaně určovat, co si máme myslet, dokonce by nám rádi nařizovali, koho musíme povinně nenávidět a čemu máme slepě věřit.

Jsou to raziči ideologie “Každý má právo na náš vlastní názor”. Máš-li jiný názor, jsi nepřítel.

vyznamenaný 27/06/2022 - 21:41

KONYÁŠ 1

Jak probíhá ruská indokrinace a deukrajinizace Záporoží. Nějaký ork navštívil dětskou knihovnu, uviděl ikrajinské knihy “Všechny tyto knihy půjdou pryč.” Do škol náží ruské učebnice a taky ruské učitele. Ruský min. kultury “Kyjevský režim zaséval protiruské nálady, fakticky …

Paterakova 27/06/2022 - 21:44

Tu pravdu budou říkat dětem, které seděly ve sklepě a třásly se strachy? Dětem, které pily vodu z louží, aby nezemřely žízní? Sirotkům, kterým zabili rodiče? Nebo dětem, kterým bomby utrhaly končetiny?
Tak to jim přeji, aby se nedožili toho, až tyto děti vyrostou.

MAMINKA 27/06/2022 - 21:52

Slávku náš prostoduchý,

napis tady, co mame doma ruskeho, ty azimute moralky. Jeste si vzpomenes na Tolsteho a Dostojevskeho, napovim ti pomalinku Cechova. Ale ti zili za cara, ne v sovetskem ruSSku.
Halo noviny hledaji nove redaktory, se tam nahlas nebo te vykopnu za vychodni hranici.

vyznamenaný 27/06/2022 - 21:42

KONYÁŠ 2

propagoval nacismus a fašismus. To je klíčová otázka, školákům říct celou pravdu. Pravdu o našich bratrských národech, pravdu o našich společných úspěších, o společných vítězstvích.”…a jsou samozřejmě i kolaboranti.

Paterakova 27/06/2022 - 21:43

Tu pravdu budou říkat dětem, které seděly ve sklepě a třásly se strachy? Dětem, které pily vodu z louží, aby nezemřely žízní? Sirotkům, kterým zabili rodiče? Nebo dětem, kterým bomby utrhaly končetiny?
Tak to jim přeji, aby se nedožili toho, až tyto děti vyrostou.

Pavel 25/06/2022 - 12:26

To jste tak propagandou vymytá Jano? Tedy jestli vůbec existujete. Ano, málo kdo si dovedl představit, že v 21. století napadne vojensky Rusko svrchovaný samostatný stát, bude zabíjet civilisty včetně dětí a bude vyhrožovat světu jadernými zbraněmi. Vaše slova o speciální vojenské operaci potvrzují co jste za člověka.O azbuku nikomu předsi nejde. Vaší invazi odsoudili téměř všechny země včetně OSN.To jste fakt taková hloupá dylina?

fronda 26/06/2022 - 02:16

Něco jiného je realita a něco jiného propaganda hlásaná režimními médii v čele se skvělou ČT.

Frondova 27/06/2022 - 01:18

Dědo nedohaduj se.

Vidis, ze i ten Seznam z Kypru se najednou Babisovi i nam hodi. No ne?
Akorat jses zblbly z Príma TV.

nab 27/06/2022 - 15:53

Jde o spravedlivé souzení
USA má od dob druhé světové války na svědomí desítky agresivních válečných operací s milióny mrtvých civilistů. Jenže podle Radiožurnálu se to nepočítá. Objednávka je na co nejostřejší kritiku Ruska. Nejsem zvědav na jakoukoli objednávku. Žádám od veřejnoprávního média objektivitu, kterou nám trvale dluží. Pročpak se mi v paměti vynořila slova písně Karla Kryla: …na roku ulice, vrah o morálce káže…“

Pedro 27/06/2022 - 16:03

K válce se schylovalo dávno, při stálém ostřelování í a při ostřelování doněcké a luhanské oblasti bylo nejen zraněno ale i zabito během osmiletého ostřelování spoust,a lidí a nikdo se nesnažil o dodržování minských dohod. To jste fakt takový dilina (slang) hlupák, pitomec, blázen ?

Jan Beneš 24/06/2022 - 21:38

Upozornuji ze stary Kojzar se na to konecne vysral a mlady prestoupil.

o.motl 25/06/2022 - 11:33

Kam přestoupil mladý Kojzar? Nedovedu si představit noviny, které by tu ruskou onuci zaměstnaly.

upřesnění 25/06/2022 - 21:41

Nejaky internetovy levicovy cosi a je tam sefredaktorem

fronda 26/06/2022 - 02:14

To se divím, Haló noviny příliš dobře nevedl. Ale možná to byla vina majitelů.

Josef 24/06/2022 - 17:51

jo a zdejší soudruzi vyloženě překypuji láskou vůči : Němcům, sudetským Němcům, Izraelcům, Američanům, atd. atd

fronda 24/06/2022 - 23:42

Ano, jsme internacionalisté a němečtí, izraelští i američtí pracující jsou naši přátelé a spojenci.

Josef 25/06/2022 - 09:52

ironie???

fronda 26/06/2022 - 02:13

Ne, skutečnost.

čtenář 24/06/2022 - 16:46

Je to uplne silene!!!!
Takoveto utiskovani nekolika azbuku, za par desitek tisic mrtvych.
Vymyslena pica pise o slovanskych narodech.
Ani by si nemohli zajezdit po zapadoevropskych mestech auty s ruSSkymi vlajkami.
A jeste by na ne hodili niceni, pleneni a zabijeni na Ukrajine.
SKANDAL
Navic Kazachstan prechazi z ruSSkeho sveta na latinku.

Nab 24/06/2022 - 11:50

S nenávistí se setkáte i tady a jak vidíte i s hnidopišstvím. Komunistický časopis Naše Pravda Vám sice článek uveřejní, ale zároveň umožní smršť nadávek anonymů, díky tomu, že používá jen formální pseudoregistraci, kam můžete napsat co vás právě napadne. Žije s nimi díky klikům a reklamě v symbioze.

o.motl 24/06/2022 - 11:31

Nikola Tesla mluvil cyrilicí? To bych chtěl slyšet. Jinak komentovat autorku, která používá kremelský newspeak a píše o ruské agresi jako o speciální vojenské operaci a o ostrakizaci agresora mluví jako o genocidě kultury, nemá smysl.

malý udavač 24/06/2022 - 21:41

Ukrajinci mluvi azbukou.
A jeden psal blog, ze jich byla v Makru bozinku vetsina, ani cestinu neslysel.

V Kyjeve.

Fery 24/06/2022 - 11:28

Tesla mluvil cyrilicí? Ta soudruzka je slušně mimo:-)))

V. K. 24/06/2022 - 14:17

Kdo ví, kdo to vůbec psal. Pochybuju, že nějaká studentka z Voroněže bude posílat svůj komentář do Haló novin, pardon, Naší pravdy. Předpokládám, že obsah pochází z nějakého řetězového mailu a žádná Jana Šabunina neexistuje.

jmm 24/06/2022 - 11:00

Takové jednání je na úrovni”genocidy”!
A nesmyslnou Japonskou atomovou známe….

kremlin 24/06/2022 - 16:48

Jmm ruSSofobni genocida
1.
👍👍👍👍💪VOVAN 💪

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.