Další podvod fialovců, tentokrát na školství a vědě

od redakce

Vláda hází za hlavu další ze svých priorit – školství a vědu. A to bylo vznešených slov zanesených do vládního prohlášení:

  • Navýšení financí na vědu a výzkum, neboť jde o základní investice do budoucnosti, prosperity a konkurenceschopnosti naší země.
  • Získat víc peněz na vzdělávání a školské služby tak, aby veřejné výdaje odpovídaly v poměru k HDP alespoň úrovni průměru zemí OECD s ambicí zařadit se mezi evropskou špičku.

Skutečnost? Nejdřív parlament schválil navýšení mezd učitelů od roku 2024 na 130 % průměrné mzdy, ale záměrně vypustil mechanismus výpočtu (z kterého roku bude vycházet). Přitom ještě ošidili pedagogické pracovníky – neučitele, tedy vychovatele, asistenty, školní psychology, trenéry, speciální pedagogy ad., když nesplnili svůj závazek garantovat i jim plat na stejné úrovni a z novely zákona je všechny pozměňovacím návrhem koaličních poslanců vyšoupli.

Teď s tím ještě zamíchal ministr Stanjura (ODS). Ze škrtů pro rok 2024 vyplývá čtyřprocentní pokles prostředků na platy a o 5 % by se měly krátit platové tarify.

Potom to tento vypečený ministr dorazil, když předložil návrh rozpočtu pro rok 2024, z něhož vyplývá, že na školství má jít o 29 mld. Kč méně, a výdaje na vědu mají klesnout o 10 %.

Pro srovnání – v roce 2012 dosahovala podpora vědy ze státního rozpočtu 0,66 %, o deset let později se snížila na 0,58 % HDP a dnes? Sešup do evropského podprůměru. A to ještě uvažuje ministerstvo financí ve výhledu do roku 2026 o dalším poklesu až na 0,49 %. Jen tak mimochodem: V Německu je podpora vědy ve výši 0,93 %, v Rakousku 0,84 %.

Tak nevím, jak to s těmi investicemi do budoucna a s konkurenceschopností ČR fialová demolice myslí. Vůbec se nedivím, že tento podvod na voličích pobouřil pracovníky ve školství, vědě a výzkumu, Českou konferenci rektorů i odboráře. Okrádání, kde se jen dá, ze strany vládní koalice je naprosto nepřijatelné.

Marta SEMELOVÁ, vedoucí odborné sekce školství ÚV KSČM

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.