Dovolená Lipavského na Krymu se oddálila

od redakce

»Koukám, že moje letní dovolená na Krymu se přibližuje,« napsal v sobotu 24. června dopoledne na twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský, a zhruba ve stejnou dobu v pořadu ČT24 vysvětlil, proč si to myslí: »Prigožinovy povstalecké oddíly stojí prakticky u bran Moskvy,« řekl a hlas se mu přitom třásl nadějeplným vzrušením, které se marně snažil ovládnout.

A netopil se v přívalu štěstí sám. »Jak já to vidím, je tohle začátek občanské války v Rusku,« prohlásila taktéž v sobotním pořadu ČT24 česká ministryně obrany Černochová, a její tvář i hlas přitom vyzařovaly tolik štěstí a radostného očekávání, že nemohly vyvěrat z ničeho jiného než z představ a obrazů zkázy, které občanská válka nenáviděnému Rusku přinese.

A přitom: Koho z fanatických nenávistníků a nepřátel Ruska by ještě v pátek 23. června odpoledne mohlo napadnout, že konflikt Ruska s Ukrajinou může též skončit tak, že Rusové se nakonec poperou sami mezi sebou, takže Západ shrábne z ruského území to, o co mu jde a co mu vždy šlo, aniž by si přitom porušil pěšinku ve vlasech.

Byla to zkrátka pohádka, a čím byla pro takové jako Lipavský a Černochová nádherná a unášející, tím byla kratší. Ba dá se říct, až nehorázně krátká.

Kolem páté hodiny sobotního odpoledne oznámila všechna světová média, že Prigožinova armáda, zvaná též wagnerovci, svůj pochod na Moskvu ukončila a vrací se do svých shromaždišť. »Zdá se, že je po všem,« glosoval novou skutečnost Seznam Zprávy.

Načež ministr Lipavský svůj cestovatelský kufr zase zaklapl a ministryně Černochová před zrcadlem sama sobě slíbila, že slova »jak já to vidím« ve svém životě už nikdy nepoužije.

Lubomír MAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.