Julius Fučík byl zavražděn v nejlepších letech života, zatímco se až příliš mnoho Čecháčků nahoře ohnulo a dole šlapalo do pedálů. A dnes se hrdinství už vůbec nenosí – hrdiny nahradili prdinové.
Přišel o všechno – o stanici metra, o park kultury a oddechu (marně přemýšlím, jaká kultura by se dnes v Čechách mohla uchytit uprostřed bezuzdných lží, jimiž nás bez oddechu obluzují dobře zaplacení kompradoři, co si pronajali historii), o ulici, o pomník, o bustu…
Zlé jazyky, jimž nikdy nic nezachutná, tvrdily, že Max Švabinský, když kreslil Fučíka podle fotografie, nevěděl, o koho se jedná: »Kdo je ten krásný hoch?«
A Fučík byl opravdu krásný a měl úspěchy u žen, což impotenti neodpouštějí. Byl také skvělý novinář a znalý milovník umění. Jako jediný rozpoznal, že Hořké balady, Sonety a Básně z podsvětí věčného studenta nenapsal žádný Robert David, nýbrž Vítězslav Nezval. A zatímco se apartní spisovatelé i recenzenti zaměstnávali honbou za anonymním autorem, Fučíkovi nedalo, aby nedodal: »Čtěte ty skvělé verše, v kterých se mluví o nezaměstnanosti, o nouzových pracích, o vykořisťování a o účtování, o trampotách nocležníka bez přístřeší a o jednotné frontě – čtěte je v hlubokém vytržení.«
Fučík uměl žít a žil naplno, bez ohledu na měšťáky bažící po vzrušení i na prudérní stranické funkcionáře.
Kdyby v roce 1989 žilo více Fučíků, režim by neměl proč se zhroutit do černé díry, kterou si o vlastní vůli vyhloubil.
Karel SÝS
12 komentáře
Spíš to v tom roce 89 chtělo méně Urbánků, méně Mohoritů a včas vyměnit stárnoucího Gustáva Husáka. Ale, bohužel, stejné chyby jsme zopakovali i v předchozích letech.
Vzpomínky na “Vítězný únor 1948” a výročí Julia Fučíka jsou v těchto dnech a hodinách tím pravým a ořechovým soudruzi.. Marně hledám v novinách včerejší “hluboké myšlenky” vaší předsedkyně Kateřiny Lentilky k ruské vojenské agresi proti Ukrajině….
VelkyMax : ,,lentilka” nemá čas,v Rusku se začíná nějak demonstrovat,tak se musí poradit,co si má myslet ! :) :) :)
Nechapu, ale kdyz vidim ty ruske tanky a dalsi techniku znicene Javeliny. Nebylo by lepsi ten stary srot odevzdat doma v Rusku ve sberne barevnych kovu a dostat hned penize? A jeste v nich upalovat vojacky
Asi proto, že se nekoná.
Julius Fučík, autor knihy “O zemi, kde už včera sežrali, co měli mít až zítra”, spolupracovník a konfident Gestapa zemřel v klidu, v roce 1986 v Argentině
Brilantní komentář ! Julius Fučík byl skutečný komunista , kterých je dnes pomálu. V Brně fašistická cháska také odstranila krásnou sochu Julia Fučíka v ulici Jugoslávská a dokonce ulici pojmenovanou po prvním kosmonautu . Tedy Jurij Gagarin neznamená nic ani pro moraváky .
Se stim smiř
V našem městě jsou pořád sochy Julia Fučíka, Georgiho Dimitrova i obětí stávek. Ulice se jmenují i Obránců míru, Karla Marxe, Maršála Rybalka …
Akorát přejmenovali ulice pojmenované po významných německých osobnostech, zavražděných imperialisty: Ernstu Thälmannovi a Rose Luxemburgové. A tihle pak tvrdí, že prý komunisté vyvolávají nenávist vůči Německu.
naopak,myslím,že kdyby Julda Fulda přežil válku a posléze zažil ty komunistické prasárny v padesátých a dalších létech a pokud by pžežil i to,možná by byl všemi deseti pro rok 89.
ad Petr – Kdyby jsou chyby. Proč by se měl kovaný stalinista změnit? Ty “prasárny”, které se u nás odehrály v padesátých letech, znal velmi dobře z 30. let ze SSSR. Psal o nich necenzurovaný tisk po celém světě, tedy i u nás.
My jsme chyby odsoudili a našimi prezidenty se staly oběti 50. let: Ludvík Svoboda a Gustáv Husák. Zato vy “demokrati” jste nepoučitelní.
Komentáře jsou uzavřeny.