Fialovo »ÚV« není Jakešovo »ÚV«

od redakce

Poslední dobou se v českém prostředí šíří následující vtip: »Komunisté naši zemi vedli 40 let do propasti. Petr Fiala našel zkratku, zvládl to za půl roku.« Po více než 30 letech budování kapitalismu dlážděného nesplnitelnými manipulativními sliby o prosperitě pro všechny, ale naplněného spíše korupčními, privatizačními a dalšími skandály, lidé začínají srovnávat dobu minulou a současnou. Před více než 30 lety se Československo řídilo z Ústředního výboru (ÚV) KSČ vedeného Milošem Jakešem (doktorem politických věd), zatímco dnes z Úřadu vlády (ÚV) vedeného Petrem Fialou (profesorem politických věd). Z minulosti do současnosti se však přenesla jen zkratka, ostatní se hodně změnilo.

Chamtivost, neprofesionalita a arogance současné koaliční vlády, která je nazývána vládní pětidemolicí, je snad bezmezná. Lidé se už veřejně ozývají s názory, že dnešní úpadek skutečně trumfne předchůdce. Poukazují na to, že takový chaos, nepořádek, ožebračování občanů vládou, a naopak nesmyslné utrácení za militarizaci, což vidíme dnes a denně, za tehdejšího prezidenta Husáka a generálního tajemníka strany Jakeše u nás nebyly. Svět byl bezpečnější pod vlivem faktoru »divnolásky« mezi Sovětským svazem a USA. Co na takové názory občanů říct? Určitě by měly být předmětem odborných analýz a měly by vést vládu k vážnému zamyšlení a k podání okamžité demise.

Jenže není ÚV jako ÚV. Jestliže se dřívější socialistický ÚV snažil o to, abychom byli ve výrobě mnoha produktů soběstační (od potravin až po energii), ÚV Petra Fialy se snaží o naprostý opak. Jelikož by z Česka patrně chtěl udělat závislé teritorium, žene nás do většího marasmu, beznaděje a poklesu životní úrovně, jakou jsme od vzniku Česka za tři desítky let nezažili. Rozdíl mezi oběma zkratkami ÚV je jasný. Zatímco socialistický ÚV chtěl blahobyt pro všechny lidi, Fialův chce blahobyt jen pro úzkou vrstvu majetníků (oligarchů). Proto předseda vlády a její místopředsedové prosazují hlavně zájmy cizích mocností; Česko je jim volné.

Mnoho občanů se dnes bojí o svou budoucnost. Strach z toho, co přijde z ÚV, je čím dál větší a rozladění obyvatel se stává zjevnějším. Kdyby ÚV Petra Fialy chtěl něco vykonat pro dobro občanů a republiky, Fiala by nejezdil na Ukrajinu všem dokazovat, jak je odvážný a schopný dráždit ruského hada bosou nohou (kterého si ale ODS dlouhá léta hřála na prsou), ale řeší problémy českých občanů. Dle jeho slov jsme ve válce, ale ani válečný stav, ani stav ohrožení státu vyhlášen nebyl. Jak vysvětlili jeho spolupracovníci, byla to jen taková jeho politická rétorika, žvanění. Ale finance na militarizaci a na důsledky kontraproduktivních sankcí odtékají z Česka ve velkém proudu a zbídačují české občany. Tyto záležitosti dávají tušit, že minulý ÚV na tom byl o poznání lépe než ten Fialův. Fialův ÚV vede hlavně tichou válku proti zájmům českých občanů.

Jan KLÁN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.