Hospodářská a finanční blokáda Kuby musí skončit

od redakce

Již více než 60 let trvá hospodářská a finanční blokáda Kuby Spojenými státy americkými. V rámci ní chtějí vyhladit kubánský národ za svou statečnost v boji za svobodu a samostatnost. USA brání volně exportovat a importovat zboží do USA a z USA. Kuba nemůže importovat ani zboží, které obsahuje díl z americké výroby. Mnoho států má i zákaz obchodovat s Kubou pod hrozbou sankcí.

Do USA nesmí vplout lodě, které vezly zboží na Kubu nebo z Kuby. Na Kubu nesmí cestovat ani individuální turisté, občané žijící v USA tzn. 99 % obyvatel, s výjimkou vyjmenovaných 12 účelů (např. návštěva rodiny, atd.).

USA brání Kubě používat americký dolar při svých transakcích po celém světě a mít účty v této měně v bankách třetích zemí světa. Kubě není umožněn přístup k úvěrům z bank USA, Světové banky, MMF nebo americké banky pro rozvoj.

Tato blokáda, postupně zesilující, trvá od roku 1961 doposud a nerespektuje mnoho rezolucí Valného shromáždění OSN. Jde již prakticky o pokus genocidy kubánského národa.

Stačí se podívat na dnešní situaci u nás a vyvodit dopady na obyvatele. Snížené dodávky jen plynu a ropy z Ruska vyvolávají bouři a ohrožují existenci mnoha lidí. A to jsme se sami odstřihli zavedením balíčků, blokací eura a dolaru Rusku a neuzavřením smluv. Co mají říkat Kubánci, kde jde o blokaci téměř všeho?

Brněnští členové Společnosti česko-kubánského přátelství budou nadále bojovat proti nesmyslné blokádě. Letos se připojí k protestu formou osobních dopisů adresovaných na americké velvyslanectví v Praze, Tržiště 365/15, 118 00 Praha – Malá Strana (hroprague@state.gov). Připojujeme se tedy k tisícovkám organizací a jednotlivců z celého světa. Uvítali bychom i připojení se k výzvě obyvateli ČR svým osobním dopisem nebo e-mailem k odstranění blokády. Dopisy nebo e-maily můžete posílat přímo na americké velvyslanectví na uvedenou adresu nebo na brněnskou pobočku SČKP na adresu: Ing. Jozef Štofan, Ježkova 2, 638 00 Brno-Lesná (stofin@seznam.cz), která následně předá korespondenci americkému velvyslanectví.

Věřím, že svou myšlenkou přispějeme společně k zastavení dlouhotrvající blokády. Děkuji.

Jozef ŠTOFAN, místopředseda SČKP, Brno

Přečtěte si další články

4 komentáře

nototo 21/09/2022 - 19:06

Fidel: Lekce života a lásky
Směrnice hlavního velitele

Od vrchního velitele jsme se naučili tolik, že jeho učení je s námi na každém kroku. Jak si ho nevzpomenout, když pouze hluboký smysl pro historický okamžik nám umožnil překonat nepřízeň osudu a udržet naše cíle a očekávání.

Basnik 21/09/2022 - 19:08

Každá bytost, která po naplnění hranic své lidské existence zůstává naživu, je nepochybně výjimečná a jedinečná. Ne, toto není mystické nebo náboženské prohlášení, ale zvučná pravda

Zpravodaj 21/09/2022 - 19:04

Člen politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Kuby a ministr zahraničních věcí Bruno Rodríguez Parrilla vyzval vládu USA, aby vyřešila své problémy v oblasti lidských práv, místo aby utrácela miliony dolarů daňových poplatníků za dezinformace o situaci. dětí na Kubě.

jmm 20/09/2022 - 18:56

Cuba SI, Yankee NO

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.