Hraběcí rady pod stromečkem

od redakce

Centra našich měst se rozzářila, na náměstích stromečky, prodejní stánky, popíjíme punč, grog. Vše je třpytivé, voňavé. I letos budou Vánoce patřičně nazdobené, děti u stromečku zazpívají koledy. Pan primátor či starosta (doplňte si dle situace) na Štědrý den těm chudším spoluobčanům zdarma rozdá teplou rybí polévku i s chlebem. Fronta bude až za roh. Nikdo nebude postihován, pokud půjde dvakrát. Ti šťastnější budou dokonce spát v teplé nocležně, všude zavládne vánoční pohoda…

Už nenávratně zmizela doba obchodníka Bajzy z románu Karla Poláčka, zmizel křesťanský duch Vánoc, kdy lidé měli k sobě blízko. A ono to zase není tak dlouho, kdy to platilo. Vánoce se stávají zajatcem komerce, měří se výší tržeb. Místo Ježíška na náspokukuje z výlohyčervený mužíček s čepičkou, z obchodů už nezní vánoční koledy, nebude dlouho trvat, že i ten vánoční kapr zmizí z našeho stolu.

Zapomínáme, že vedle nás, často na patře v paneláku, žijí rodiny, jejichž děti nemají na školní obědy, nemají ani na školní lyžařský týden na horách, jejich rodiny si na Vánoce půjčují. V očích spolužáků se z nich stávají socky.

Je ostudnou vizitkou této vlády, že se to děje v době, kdy vyhazujeme stovky miliard za F-35. Její chaotický přístup zapříčinil strmý nárůst cen energií, které i s inflací dostaly třetinu domácností do chudoby. Chudoba dnes dopadá zejména na osamělé seniory a rodiny samoživitelů s dětmi. Narůstá počet lidí v exekuci. Dochází ke znehodnocení vkladů, které mnohým sloužily jako pojistka pro stáří. Vláda nyní tápe, dává nám hraběcí rady, jak ušetřit, jak vyhnat zimu z baráku, kolik svetrů si máme vzít či kterou žárovku máme povolit. Do problémů se dostávají průmyslová odvětví náročná na energie, posledním příkladem je sklárna v Květné. Stovky zručných sklářů skončilo se svým tradičním řemeslem. Práci asi najdou v nějakém skladu nebo v montovně.

Soběstačnost je fuč

To jsou příklady, jak naše energetická soběstačnost, tak často v minulosti zdůrazňovaná, zůstala jen na papíře. Nabízí se otázka, zda miliardové investice na plánovanou dostavbu Dukovan nejsou spíše vyhazováním peněz daňových poplatníků. Jak vidíme na cenách energií v Česku, máme je jedny z nejvyšších v EU, Dukovany to tedy příliš nezmění. Obdobně v minulosti nám české zemědělství zajišťovalo potravinovou bezpečnost. Vedle ekonomického propadu českého venkova jsme dnes odkázáni na dovozy, brambory cenou dohánějí už i ty banány. Základní potraviny se stávají cenově nedostupnými, lidé nakupují jen akční nabídky. Brambory se prý neurodily, cibule bylo na polích Evropy také méně… Nákupní turistika žene Čechy za hranice, tam nakoupí až o třetinu laciněji. Fialův nákup Nutelly v Německu se stal mediálním hitem. Také výlety do Polska se vyplatí.

Fialovci propadli

Potravinové banky pro sociálně slabší hlásí meziroční nárůst poptávky. I přes vládní sliby obchodníci s energiemi a potravinami nás straší dalším zdražováním. Zimní období je před námi a zcela jistě přinese další dopady na většinu českých domácností. Fronty na sociální podpory se prodlužují, rodiny s dětmi a senioři se dostávají do neřešitelné pasti. Tisíce bezdomovců bloudí ulicemi… Naopak vláda se chlubí, jak je úspěšná. Na co sáhla, to prý zvládla. I přes tyto proklamace vláda u občanů zcela propadla, v oblíbenosti politiků jí patří poslední místa.

Vláda se dnes chová jako ta feudální vrchnost, která smetávala poddaným drobečky ze stolu a hladovým rozdávala hraběcí rady, že mohou jíst koláče, když nemají na chleba. Přesto neztrácejme optimismus. »Věřím, že vláda věcí Tvých k Tobě se zase navrátí, ó lide český (J. A. Komenský, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské; citát vytesán na soše mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze.)

Přemysl VOTAVA

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.