Home Komentáře Jourová a její bruselská »izolace«

Jourová a její bruselská »izolace«

od redakce
0 komentář

Eurokomisařství Věry Jourové se již blíží ke konci. Chválabohu, že po deseti letech odejde z Bruselu žena, která zvláště ve svém druhém funkčním období, kdy se stala dokonce místopředsedkyní Evropské komise, dělala České republice velmi špatné renomé. Nikým nevolená, jen Českou republikou vyslaná členka hnutí ANO, nemá v popisu své práce eurokomisařky pro hodnoty a transparentnost hájení zájmů země, odkud pochází. To se všeobecně ví, ale Jourová se velice snaživě a aktivisticky zapojila do honu na čarodějnice, zvané dezinformace. Sice ani ona neví, co to dezinformace je, ale připravila předpisy na potlačování svobodného šíření informací a ráda by cenzurovala a měla dohled snad nad celým internetem. EU »díky« jejímu aktivismu tlačí na 19 největších světových internetových platforem, aby se přizpůsobily unijnímu aktu o digitálních službách (tzv. DSA), jak je vzletně tento cenzurní orgán pojmenován. Nařizuje Googlu, Facebooku, X (dříve Twitter), YouTube a dalším, aby důsledně postupovaly proti nelegálnímu obsahu a dezinformacím, jinak budou platit vysoké pokuty. Jourová říká, že pravidla jsou tvrdá a musí se jim všichni podřídit. EU bude všechno kontrolovat a monitorovat. Už se pracuje na tom, aby EU měla pravomoc nahlížet do konstrukce algoritmů jednotlivých platforem. Jak Jourová říká: »Naši právníci a experti se budou moci podívat do střev toho systému.« Za vzletnými slovy o ochraně soukromých údajů, před nevyžádanou reklamou, před pornografickým obsahem je to podstatné – cenzurovat obsah k obrazu svému.

A pozor, už je vypracován paragraf o propagaci válečné agrese. Tzn. že platformy musí zabránit nelegálnímu, nezákonnému a zločinnému obsahu. Kdo to bude určovat? No přece EU, a pokud by Jourová zůstala ve funkci, tak ona. Má velkou starost o to, aby se názory necenzurovaly a lidem bylo umožněno vyjádřit názor. V praxi to vidíme – kdo nejde s námi, jde proti nám. Jakýkoliv jiný názor než prounijní nebo proamerický je odmítán a k označení za dezinformační už je jen krůček. Věra Jourová si zřejmě, po devítiletém životě v bruselských kancelářích, neuvědomuje, že toto uvažování je cestou do pekel. Ta je někdy dlážděna dobrými úmysly, ale o tom v případě Jourové přesvědčen nejsem.

Trochu z jiného názorového soudku paní Jourové, který koresponduje s její bruselskou myšlenkovou »izolací«. O Dominiku Haškovi prohlásila, že je to homo politicus a ráda by ho viděla jako eurokomisaře. Svatá prostoto! V rozhovoru pro Seznam Zprávy odpověděla na otázku: »Co říkáte na to, že Robert Fico řekl, že válka na Ukrajině nezačala loni. Začala v roce 2014, kdy ukrajinští nacisti a fašisti začali vraždit ruské občany na Donbase a v Luhansku?« takto: »…je potřeba vidět, jestli kandidáti, kteří chtějí vyhrát za každou cenu, se uchylují ke lžím, které jsou ověřitelné. Toto je ověřitelná lež.«

Naopak, paní Jourová, toto jsou ověřitelná fakta, existují jich tisíce. Lže ten, kdo popírá nebo zamlčuje smrt tisíců rusky hovořících nevinných obětí na Donbase. Působení Jourové v EK skončilo neslavně, v prvním období nenapravila dvojí kvalitu potravin, ve druhém se vrhla do unijního boje za cenzuru. S názory této liberálky, jak se sama definuje, nechť se hnutí ANO vypořádá po svém.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.