Kandidát komunistů zvolen prezidentem Kolumbie

od redakce

K důležitému politickému posunu došlo v jedné z klíčových zemí Latinské Ameriky, v Kolumbii. Poprvé v historii zde v prezidentských volbách zvítězil kandidát široké lidové koalice, jejíž nedílnou součástí jsou také kolumbijští komunisté. Novým prezidentem Kolumbie byl zvolen Gustavo Petro. Triumfoval již v prvním kole prezidentské volby 29. května, když získal 8 541 617, tedy 40,34 %. V druhém kole 19. června jej pak volilo 11 281 013 voličů a zvítězil tak se ziskem 50,44 % hlasů.

Nejvyššího postu země se tak poprvé ujme člověk, který nepatří k hrstce bohatých rodin kolumbijské elity, ale naopak člověk pocházející z lidových vrstev. Gustavo Petro je navíc od mládí spojen s revolučním hnutím. Již v 17 letech se přidal k partyzánskému Hnutí 19. dubna. Za guerillový boj proti tehdejší diktatuře byl následně vězněn. Po demobilizaci hnutí na přelomu 80. a 90. let minulého století byl zvolen členem kolumbijského parlamentu. Zastával také funkci starosty metropole Bogoty.

V minulém roce stál Gustavo Petro, stejně jako nově zvolená viceprezidentka země Francia Márquezová, u zrodu aliance Historický pakt pro Kolumbii. Vedle dalších stran a hnutí v ní hrají významnou roli Kolumbijská komunistická strana, s ní spojený Vlastenecký svaz či někdejší partyzáni z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie – Lidové armády. Právě této koalici se podařilo dosáhnout zvolení svého kandidáta do prezidentského úřadu.

Programem této lidové koalice je mimo jiné prosazení veřejného penzijního a zdravotního systému, agrární reforma spočívající mimo jiné ve zdanění latifundistů a podpoře malým rolníkům, ekologické projekty jako prosazování obnovitelných zdrojů energie, či ochrana práv žen. Podporuje mírový proces v zemi a usiluje o ukončení teroru paramilitárních antikomunistických organizací. V zahraniční politice podporuje ukončení jednostranné orientace na Spojené státy americké a naopak rozvoj vztahů s dalšími latinoamerickými státy.

Uskutečněné prezidentské volby znamenaly vekou porážku pro kolumbijskou oligarchii, jejíž dlouholetá vláda proměnila Kolumbii v zemi teroru, drog a základnu pro imperialistické vměšování v Latinské Americe. I v této situaci je však její moc mimořádně silná a to nejen ekonomicky, ale také skrze aktivní polovojenské gangy či její trvající dominanci v kolumbijském parlamentu.

Jak ve svém prohlášení po konání prezidentských voleb uvedla Kolumbijská komunistická strana: »Vítězství v prezidentských volbách je důležitým krokem pro demokracii a společnost, pro ekonomiku a pro mír. Nyní je úkolem dostat lidi z nejhorších následků krize kapitalismu, neoliberální politiky a korupce, která sužuje stát, zbavit je hladu a nezaměstnanosti. Lid tak musí ale činit s ostražitostí, uprostřed hrozeb a překážek, které přicházejí zprava skrze zájmy velkého nadnárodního kapitálu a jeho přisluhovačů.«

Milan KRAJČA

Přečtěte si další články

9 komentáře

123 29/06/2022 - 10:55

ČÍST TY DEZINFO HNOJE, RADOVÁNÍ SE Z PUTLERA A NIČENÍ UKRAJINY JE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ.
RUssKÉ LŽI A VYLÍZANÁ ÚDERKA…
JDĚTE SE VYSRAT, BOLŠEVICI!
PS, 75+ a 2%🍒📉👎

fronda 28/06/2022 - 23:33

A jéje, zase volby “nedopadly”, zase voliči “nepochopili” co je pro jejich dobro. Budou další sankce? Udělá pak americký režim puč jako na Ukrajině? Nebo jako v Chile?

upřesnění 28/06/2022 - 18:38

DOTAZNÍK upresneni:

A, Putin.
B, Zelenskyj
C, curak.

pozorovatel 29/06/2022 - 15:28

upřesnění – Vy jste nějaký skromný, když jste se napsal až na třetí místo.

Paterak 28/06/2022 - 15:26

Být prezidentem v Kolumbii, no nazdar! Komunista nekomunista kdo tam tu funkci vezme, tak je velký hrdina nebo sebevrah. Přeju mu štěstí ale velkou ,,životnost” mu nedávám.

CVVM 28/06/2022 - 15:06

VYHODNOCENÍ:

Komunista 0 bodu.

DOTAZNÍK:
Priznivci euroasie, co si tady honite curaka.
Proc radsi neprobirate uspechy socialismu ci soucasnou mizerii KSČ?
Jaky podnet vas rajcuje k nej vystrikum?

A) Ukrajina
B) Rusko
C) Putin ?

jmm 28/06/2022 - 16:50

“čurá*oman” uspěchaný honič
Kandidát komunistů prezidentem Kolumbie! No to je prostě bomba,
protože to byla doména ušáckých narkomanů, kteří finanovali a financují “cia-ej”.
“Něco” se možná začíná “hejbat”….
Jen houšť a …..

Míla 28/06/2022 - 18:35

Velkou porážku pro kolumbijskou oligarchii.
To se pratelum Putinovi a Babisovi nebude libit.

Lidová koalice, jejíž součástí jsou kolumbijští komuniste (5 mandatu ze 108 = 4,5%) je to stejne co v levicove ve Francii (2-3%).
NEJ PSAT ZE MA TAKE LEVOU NOHU A VARLE.

pochybovač 28/06/2022 - 19:38

Prima destinace pro bolseviky uprchle z centra kapitalismu a fasismu.
Teplo, gerila, vlastenci, komancove 4,5%….

Ten kokot Krajca by tam mohl jet zavadet mir a bojovat proti teroru USA.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.