Kateřina Konečná: Volby? Měření dvojím metrem

od redakce

Aneb K výsledkům prezidentské volby

Tak a je to za námi…přiznám se, že za více než 20 let jsem nezažila hnusnější kampaň plnou lží, polopravd i zjednodušování. Bohužel se do české politiky dostal takový nešvar. Zjednodušeně se mu říká měření dvojím metrem. Tedy to, co vyčítáme jednomu, u druhého najednou nevadí. Nebo se to přehlíží či dokonce omlouvá. Na to by měla upozorňovat média, ale co se nestalo? Ti nestranní hlídací psi demokracie ovšem tentokrát štěkali jen jedním směrem… a bylo naprosto jasné, kdo je jejich »páníček«.

A ukážu to jen na jednom příkladu: Když týden před volbami Andrej Babiš oznámil, že jeho ženě došel náboj, tak jaká byla reakce? Fanoušci z tábora Petra Pavla se tomu smáli – stačí srolovat třeba na facebooku Seznam zpráv. Novináři si hned přizvali komentátory, kteří se vyjadřovali ve smyslu – no přece kdyby jí došla kulka, tak ženu na svou kampaň nevodí. Z toho, co jsem četla, ve mě vzbudilo dojem, že si to Babiš snad vymyslel nebo si kulku poslal sám, nebo – a to je úplná žumpa – si z toho dělali legraci, ba dokonce mu to přáli…

Pak přišla kauza falešných SMS zpráv. Média i politici vládního tábora měli hned jasno. Může za to Babiš. Je to jeho kampaň. Výzvy, aby to zastavil. Aby se o pár dnů ukázalo, že tyto SMS vlastně nikomu nepřišly a byl to fake, chcete-li dezinformace. Sdílela je celá řada vládních představitelů. Komu to celé sloužilo. Pomohlo to v kampani Babišovi nebo Pavlovi? Na to si prosím odpovězte sami.

Naprosto katastrofálně se zachovala sněmovní opozice. SPD, tedy hlavně její guru Okamura, už před prvním kolem vykládal, jak nemá Babiš šanci a měl by odstoupit. Kandidát SPD Bašta svým podporovatelům ještě před sečtením výsledku sdělil, že bude ve druhém kole volit prázdnou obálku. Čekala jsem tedy, že aspoň před druhým kolem od SPD padne jasné doporučení. Nestalo se! Komu tím kličkováním Okamura nahrál? Opět si odpovězte každý sám…

Úplná tragédie byl postoj ČSSD, tedy jejího předsedy. Po odstoupení jí favorizovaného kandidáta Středuly ve prospěch pravicové ekonomky a voličky SPOLU Danuše Nerudové, se v rámci druhého kola rozhodli rovněž pro voliče SPOLU – tentokrát generála Pavla. Jako alibi pak zvolit 3 otázky, jejichž možnosti interpretací jsou asi tak široké jako proslulé pařížské bulváry, je už jen třešničkou na dortu.

Už jsem to řekla mnohokrát, ale znovu to zopakuji: tato kampaň byla naprosto vyprázdněná. Po generálově naprosto abstraktním »řádu a klidu« měl apel Babiše na MÍR alespoň reálný základ; ale jinak i diskutovaná témata byla přehlídka povrchnosti a stokrát omílaných frází. Politika by měl být soubor ideálů a názorů. Chápu, že marketéři se to snaží změnit a místo nich zjednodušovat volbu na symboly – v těchto volbách to byl flanel a kočka. A dezinformátor. Jak byl už předem onálepkován Babiš. A jak k němu média automaticky přistupovala.

Překvapením pro mě byly stovky vyjádření a hejtů za to, jestli prezident může rozpoutat válku, nebo ne. Ústavou se najednou oháněli i ti, kteří ji v životě nedrželi ani v ruce a možná ani nevěděli, že nějakou Česká republika má. Jedno vyjádření jednoho ústavního právníka málem způsobilo revoluci. Už nepotřebujeme Ústavní soud. Jeden právník jeho práci svými vyjádřeními v televizi a na sociálních sítích hravě zastane.

Doporučuji všem, aby se podívali na klip pirátů ze čtvrtku nebo pátku. Najdete ho u nich na Facebooku i Instagramu. Obviňují tam Babiše z toho, že se chystá zrušit Schengen, obehnat zemi ostnatým drátem a podobné nesmysly. Kdyby toto Babiš, tak piráti budou první řvát, že to je dezinformace. To, že jsou to lži, snad pochopí i voliči pirátů…

Andrej Babiš rozhodně nebyl ideálním kandidátem. Jeho názorové veletoče a obraty, do nichž se naprosto zbytečně zamotával jasně ukázaly, že nemá moc velké názorové ukotvení. K levicovým řešením ho dříve tlačila KSČM. Babiš jen slízával sladkou smetánku. Každý, kdo ovšem prosazuje levicové hodnoty, tak mu musel z nabízené dvojice vyjít jako ta o něco lepší varianta. Nebo to méně špatné z toho špatného.

Prezident má v parlamentní republice omezené pravomoci. Jeho síla však spočívá spíše v tom, že může spoustu věcí zastavit, nebo ovlivnit – třeba veřejnou debatou. Prezident je symbol. Nově zvolený prezident věstí, že vláda bude mít na Hradě spojence pro své asociální plány. Většina národa dnes vyslala signál, že Petr Fiala a jeho politika, do níž generál Pavel zapadá, je pro ně přijatelná. Takže teď můžeme očekávat zase signály opačným směrem. Obávám se, že moc pozitivní nebudou!

Každopádně na závěr jednu pozitivní zprávu. Celá řada z Vás mi psala, že jsem měla kandidovat…takže v příštích volbách mě ve výběru kandidátů už najdete. Jsem připravena se na jaře příštího roku zúčastnit voleb do Europarlamentu, abych se za Vás mohla porvat v Bruselu. Těším se na to a díky za vaši pravidelnou přízeň!

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.