Kdo nahradil jednoruké bandity

od redakce

Před deseti, dvanácti lety se zastupitelstva měst a městských částí předháněla v tom, kdo dříve vyžene ze svého území herny. Někdy to nebylo zrovna jednoduché, protože se muselo čekat, až vyprší povolení ministerstva financí. Nicméně toto tažení proti blikajícím lákadlům, které ničily životy jednotlivců i jejich rodin, bylo nakonec úspěšné. V těchto dnech jsem zaznamenala zprávu, že v Ostravě ke konci června končí poslední čtyři herny. Ovšem není proč jásat. Jak ve sdělovacích prostředcích upozornila adiktoložka Kateřina Šutorková, hazard si našel ke gamblerům svou cestičku. Spíš dálnici. Přitom provozovatelé nemuseli riskovat s černými hernami, které by šlo vcelku snadno odhalit. Kurzové sázky na internetu podle odbornice nahradily jednoruké bandity, a kdo jim podlehne, většinou spláče nad výdělkem. Jde v nich taky utratit majlant s nadějí všech hráčů, že přece jednou to musí vyjít. Bohatství se zdá na dosah ruky, která ale u většiny gamblerů zůstane prázdná.

Mnozí si teď pomyslí, že jich se přece tento problém vůbec netýká. Jenže hazardovat jde i ve chvílích, kdy bychom to nečekali. A tak si řada voličů pomyslela, že levici už k ničemu nepotřebuje a šla za omamným světlem dvou koaličních uskupení pravice. Petr Fiala z ODS tak razantně hlásal, jak jsou připraveni vládnout. Možná netušil, že po koronavirové krizi, které čelil jako premiér Andrej Babiš (ANO), může přijít jiná. Třeba spíše očekával novou vlnu konjunktury. Na potíže připravený, zdá se, nebyl. Od různých lidí, zejména tzv. střední třídy, která se propadá do chudoby, nyní slýchávám stížnosti. Inflace se roztočila do závratných výšin. Zdražují zejména komodity, které si stěží můžeme dovolit nekupovat. Ať už jde o potraviny, benzín, naftu, vodu nebo energie. Po sítích teď koluje nové heslo dne: »Nesvítit, netopit, nemýt se, nejíst.«

Ironie však mnoha lidem nepomáhá. Třeba minulý týden jen na jedné ulici tam, kde bydlím, zavřely své dveře tři provozovny. Důchodci škudlí, aby mohli přilepšit dětem, které zůstaly na výchovu svých potomků samy. Pokud už seniory nezdrtily vysoké zálohy na elektřinu, protože nepočítali s pádem dodavatele s tak skvělými reklamami. A Petr Fiala stále opakuje: »Musíme zkrotit inflaci.« Ta ale dál šplhá nahoru a lidé, místo aby podle doporučení europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) podpořili ekonomiku utrácením, šetří. Bojí se dalšího vývoje. Úspory, pokud nějaké mají, se rozpouštějí jako sníh na jaře. Není ovšem ve Sněmovně prakticky nikdo, kdo by pozvedl hlas na obranu většiny postižených a navrhoval jiná řešení.

Za pár měsíců v září nás čekají tentokrát komunální volby. Zvítězí v ní opět gamblerský názor, že stejná volba pravice, byť v mnoha případech převlečené do halenky místního hnutí, musí přece jednou vyjít? Nebo se více voličů zamyslí nad tím, že v zastupitelstvech by měli být i představitelé levice, především KSČM, kteří by prosazovali jiné přístupy? Volby tedy nemusí nutně připomínat souboj s jednorukým banditou.  

Miroslava MOUČKOVÁ                                            

Přečtěte si další články

14 komentáře

Martin Harfa 23/05/2022 - 18:31

Požádal jsem o osobní sázku na udalost:”V říjnových komunálních volbách v katastru Prahy nezíská KSČM ani jeden mandát” (jde 22 obvodů, 35 městských částí + Magistrát HMP) Dvě sázkové kanceláře nabídly kurz 1,11, na takový i při absenci “manipulu” může sázet pouze pako…

Josef 23/05/2022 - 13:57

Zlatý socialismus.

Velký Max 23/05/2022 - 18:38

Pepo nepijte to ani ředěné…

Havlík 22/05/2022 - 19:27

“Fialovy lidi” nebrat. Jejich šéf, ač s titulem, prý nic nemůže. Jen co mu poradí z EU.

Mira 22/05/2022 - 13:44

Soudružka blouzní 🤩

ELAn 22/05/2022 - 16:59

Levice je potreba!
Ta si poradi s poklesem hospodarstvi.

mudrc 22/05/2022 - 12:43

Soudružka Moučková má pravdu. Nepřipusťme, aby po komunálních volbách zasedli v zastupitelstvech bandité. Proto nevolme komunisty!

Josef Kořínek 22/05/2022 - 15:04

Mudrc – Máte-li na mysli ty, co zvolili Havla prezidentem, tak souhlasím. Oni se ani ti pozdější moc “nevycajchnovali”. Ale ty, co berou socialismus vážně, bychom volit měli. Aby nás v tom nakonec nepředběhli i Amíci.

ELAn 22/05/2022 - 19:10

Hlasim ze Marketa AP bezela za Tri krale, Horakovou a dalsi “hrdiny”. Kozy super, ale zlo ji koukalo z oci.

Josef Kořínek 22/05/2022 - 11:17

No ano, opozice chybí jak sůl. Tedy – ona sice je, ale se skoro stejnými tužbami jako vládní strany. To už aspoň ti komunisté by snad byli lepší, i když toho po slavném listopadu až tak moc nedokázali pro pracující lid udělat. Možná, kdyby do svého čela nestavěla podnikatele (byť jen v advokacii), ale někoho, kdo se delší čas živil obyčejnou, obecně užitečnou prací, mohlo by se “aspoň doufat”.

Fery 22/05/2022 - 11:52

Tak to si s tou blonďatou husičkou moc nepomohli…ta se živí už jenom politikou:-)

Paterak 22/05/2022 - 12:51

No když bych měl porovnávat mezi Pekanovou a Konečnou…

rosemil71 22/05/2022 - 21:10

Zapomněl jste na Parkanovou,Peake,Langšádlovou,Němcovou,atd.To také byly pecky přímo na komoru.

jmm 22/05/2022 - 18:53

“ferikuleriku” politickej husáku
Jasně, že Konečnou…
Ale ty herny ANO – jen na kolesových parnících a zakotveny v neutrálních vodách…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.