Když dáte diletantovi funkci

od redakce

Už jsme o něm jednou psali. Bohumil Kartous dostál své pověsti naprosto nekompetentního člověka. Ač nestraník, je sympatizantem vládní partaje a přes své kamarádíčky ve vedení Pirátů přece musí mít vysokou funkci a dobře placené místečko. Dokonce se prý o něm uvažovalo jako o kandidátovi na ministra školství, když rezignoval Vladimír Balaš, protože »Bohouš je učitel s aprobací tělocvik a základy společenských věd«. Když se tohle dozvěděli odborníci na náš vzdělávací systém, tak je přepadly mrákoty.

Když už to nevyšlo přímo na ministerské křeslo, tak ho Piráti protlačili jako poradce nového šéfa resortu Mikuláše Beka. Vždyť si rozšířil vzdělání o dizertační práci na téma Axiologie reklamy. Sice málokdo byť jen tuší, o co se jedná, ale to nevadí. A tak nyní mj. rozhoduje v neziskovce s prapodivným názvem Nelež o tom, která média jsou dezinformační, a která naopak budou krmena státními penězi, protože informují správně a ve vládním stylu.

Kartous musel už v září minulého roku rezignovat na místo ředitele Pražského inovačního institutu (PII), tedy další zbytečné instituce, jejíž vznik si vynutili Piráti za primátorování Zdeňka Hřiba. Prý měl PII nadesignovat naši metropoli na inovační centrum světového formátu. Bohužel z toho zbylo jedno velké nic a dluhy kolem čtyři a půl milionu. Tedy co je zatím odhaleno. Pro pana Kartouse byl španělskou vesnicí zákon o zadávání veřejných zakázek, registru smluv. Zákoník práce byl pro něj cárem papíru. Vedení účetnictví mu nic neříkalo.

Současný ředitel PII Tomáš Lapáček má z Kartousova ředitelování těžkou hlavu a modlí se, aby sekera 4,5 milionu po další kontrole nenarostla. Zastupitelka Barbora Rázga označuje Kartousovo působení kulantně za »manažerské selhání člověka, který je možná vizionář, ale nedokázal po technické, účetní, legislativní a další stránce institut řídit.« Jiný zastupitel Josef Nerušil ho již tolik nešetřil a přirovnal ho k opilému milionáři, který rozhazoval peníze spřáteleným osobám na všechny strany. Pan Kartous samozřejmě všechna obvinění odmítá a tvrdí, že zakladatel institutu měl diletantské představy, co má organizace dělat. Jenže Pirát Daniel Mazur, jenž má PII ve svém referátu, nechce nic řešit. Prostě ty dluhy zaplatí daňoví poplatníci. Ale nebude to mít tak jednoduché vše ututlat, protože hospodaření PII už šetří Národní centrála proti organizovanému zločinu ve spolupráci s Evropským veřejným žalobcem. Protože Kartous poškodil finanční prostředky EU. Zřejmě všechno dopadne tak, že Pražský inovační institut bude zrušen a Piráti přijdou o své kšefty.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.