Kombinace hlouposti a velikášství rovná se tragédie

od redakce

Kdyby hloupost nadnášela, pan Vystrčil by létal jako holubička. Omlouvám se za použití slov pana Miloše Kopeckého z nesmrtelného televizního seriálu. Prý se mu (Vystrčilovi) chce plakat ze své konkurentky na post senátora, která postoupila do druhého kola.

Tak, uplakaného senátora jsme zde ještě neměli. Ale o to nejde. Ono to spojení hlouposti a velikášství je opravdu tragické. Z historických postav znám nějaké ty panovníky, co se cítili být víc, než na co měli. A zase jiné, kteří byli hloupí. Ale dohromady, ač i to se stávalo zcela jistě, se mi nějak nevybavuje. Proto cítím, že tady bychom mohli být konečně ve světě něčím výjimeční. Možná by pan Vystrčil mohl být nějaký tragéd. Tedy na Národní divadlo to není, ale nějaké to regionální by to bylo – tím však nechci urazit profesionální ani amatérské herce těchto divadel. Ale třeba by se tam uchytil.

Nejdříve tedy velikášství. V čem spočívá? Megalomanie, též megalomanství či velikášství, je chorobné přesvědčení, spočívající ve vlastním sebepřeceňování, přidávání své osobě, ale též názorům nebo činům, větší význam, než je ve skutečnosti, s čímž je spjatá neukojitelná touha po vyniknutí v určitých společenských skupinách. Ano. Pan Vystrčil se snaží ve své osobě představovat velkou osobnost, snad tu nejdůležitější v naší republice. Což o to, předseda Senátu by tou osobou teoreticky mohl být. Ale… pokud by se nejednalo o pana Vystrčila. On totiž je, tedy podle něj, ten, kdo rozhoduje o tom, které území má právo odtrhnout se od nějakého základu a které ne. Tchaj-wan je typický příklad tohoto práva. Ale Doněcko a Luhansko již ne.

Také je to on, kdo rozhoduje, zda pan prezident je schopen vést svůj úřad. Zdál se mu nějak více nemocný, než by mělo být zdrávo. Chápu to. Ono převzít moc nad státem v této situaci by pro něho, všehoschopného, byla událost, která se nenaskytne každý den. Kdo by toho nechtěl využít.

Zvolna tedy přecházím k té hlouposti. Podle Immanuela Kanta je hloupost nedostatkem soudnosti. Rád bych použil i jemnější synonyma jako bláhovost, pošetilost či nerozumnost, ale nějak mi to k panu Vystrčilovi nesedí. V posledních dnech se totiž tento udatný rusobijce vžil do role někoho, kdo se vyzná v energetice. Že prý od vraha nebude tyto energie nakupovat, řekl. Dodávám, to raději nechá umřít hladem a zimou celý národ. Ono totiž, s tím slovem vrah je třeba nakládat jen velmi opatrně. Jsou totiž prezidenti, kteří nechali a stále nechávají za sebou krvavou stopu s daleko větším průtokem krve. Jistě není třeba jmenovat. Navíc by se pan Vystrčil mohl dotknout i našich prezidentů, a to pana Havla a nynějšího pana Zemana. Těm totiž, jako nováčkům v NATO, připadalo nevhodné postavit se proti bombardování civilistů v Bělehradu. Toto sedmnáctidenní bombardování a denně až desetihodinové, stálo životy tisíce srbských civilistů. Pan Zeman se sice již omluvil, ale přesto, opatrně s tím používáním slova vrah, pane Vystrčile.

A tak si myslím, že by pan Vystrčil udělal nejlépe, kdyby našel zadní dvířka u Senátu a nenápadně a tiše z tohoto vlaku vystoupil…

Jan HÁJEK

Přečtěte si další články

19 komentáře

Historky z ČLR 28/09/2022 - 12:53

. “Miluji Čínu. Miluji Si Ťin-pchinga (čínský prezident – pozn. red.). Děkuji komunistické straně,” vyjmenovává žena, jaká hesla museli Ujguři na hodinách neustále opakovat.

Odpolední program pak sloužil hlavně k tomu, aby se vězni zamysleli nad svými údajnými hříchy. Za ty dozorci považovali třeba neznalost čínštiny. Po špatné večeři měli Ujguři až do půlnoci pokračovat v pykání za svá údajná provinění. “Někteří vězni pak museli přes noc držet hlídku, jiní mohli spát od dvanácti do šesti

fronda 28/09/2022 - 22:14

To nic není. Taky mohla dopadnout jako chudák student Šmíd, kterého komunisti ubili.

Rudý vítr 28/09/2022 - 05:57

Kličko má deformovaný mozek z úderu.

MajkazG 28/09/2022 - 20:06

Molodci jsem mezi vámi ráda. Miluji jednoduchost

svaty_vaclav 27/09/2022 - 22:43

Sledujte @neCT24

Je nutno připomenout, že před nedávnem Helena Langšádlová nyní ministryně česko-ukrajinské vlády tvrdila, že Rusko je třeba bombardovat jadernými zbraněmi. Rusové a Medveděv naštěstí ty jaderné zbraně mají.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

jmm 27/09/2022 - 21:09

Ha ha ha to se povedlo:
“…Český rozkvět po pádu komunismu je pro nás inspirací, řekl Kličko…”
Bohužel nejsme pány ve své zemi-zadlužit a ovládnout a chceš se mít dobře tak držet hubu a krok….
Demokracie No! Jen démoška a cenzura….
Máme se dobře jen a jen pro to, že jinde jsou na tom bídně a tu bídu chtějí rozšířit
jen aby se měli nádherně….
Novodobé otroctví založené za nacionálním rasismu pod vedenií militantních postmnichovsakých elit…

fronda 28/09/2022 - 00:46

Kličko se asi praštil do hlavy.

fronda 28/09/2022 - 10:11

To jsem nepsal.

svaty_vaclav 28/09/2022 - 22:00

Sledujte @neCT24

Na pravého frondu nemáš hňupe.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

tatka 27/09/2022 - 20:36

Tady ty staré kokoty asi nechtějí v iportalu

Jsme předvoj socialismu a pěst dělnické třídy. Vždy jsme poslouchali Rusko. Podporujeme Putina. Nestydíme se. KSČM 27/09/2022 - 19:47

Novotný dostal v Řeporyjích 884 hlasů a Krajča v celé Praze 6373. Je něco nejasného?

fronda 28/09/2022 - 00:45

Je jasné, že v Praze žije hodně nácků a málo komunistů.

fronda 28/09/2022 - 10:10

To jsem nepsal.

svaty_vaclav 28/09/2022 - 21:57

Sledujte @neCT24

Přestaň se vydávat za něco co nejsi. Na pravého frondu nemáš hňupe.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

svaty_vaclav 27/09/2022 - 12:28

Sledujte @neCT24

Vlochu, chtěl jsem ti poradit abys držel hubu, abys to zase nepos**ral, ale nestihl jsem to.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

fronda 27/09/2022 - 11:35

Otázkou je, jestli paní Nagyová, která v televizi prohlásila, že pokud bude zvolena, tak první, co udělá, tak si “požádá o imunitu”, je lepší alternativa. Svou vinu na tom mají i komunisté, kteří nasadili do senátních voleb na Jihlavsku kandidáta, který byl schopen oslovit pouze asi tři a půl procenta voličů.

jmm 27/09/2022 - 18:06

Chyba je ve voličích.. Potřebovali by komplexně obměnit

FertAgro 27/09/2022 - 18:38

Plnit program, nelhat a pracovat. Jako Babiš.

fronda 28/09/2022 - 00:43

To jsem nepsal.

Vina komunistů je, že se v době privatizačního puče ani nepokusili bránit socialismus a že včas nesesadili neúspěšného lídra Filipa.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.