Komentář Vladimíra Slobodziana: Mainstream na rozcestí

od redakce

Stala se v poslední době taková zvláštní věc. Pětikoaliční ministři a poslanci při obhajování politiky vládní garnitury si stěžují, že sdělovací prostředky vytvářejí ve společnosti napětí a atmosféru strachu z budoucnosti. Nejsou prý pozitivní a nezdůrazňují úspěchy této vlády a převažují jen negativa. Prostě média jsou podle nich příčinou oné blbé nálady, kteréžto známé sousloví Václava Havla z doby před více než čtvrtstoletím resuscitoval premiér Petr Fiala, když na Twitteru napsal, že blbá nálada je nakažlivá a otravuje svět kolem nás. Když toto vypustil přes sociální sítě, musely se miliony českých občanů hořce zasmát. Repliku slyšel vzápětí: u nás není blbá nálada, ale blbá vláda.

Je neuvěřitelné, že pětikoaličníci kritizují média a chtějí od nich slyšet chválu a servilitu. Prostě totéž, co se jim dostávalo v míře vrchovaté od takřka všech hned po nástupu k moci. Co třeba Česká televize? Její zpravodajství je dodnes naprosto názorově nevyvážené, žádný moderátor se neodváží pozvat do diskusního pořadu např. ekonomky Ilonu Švihlíkovou, Markétu Šichtařovou, politologa Lukáše Valeše, energetické odborníky Vladimíra Štěpána, Ivana Noveského, Pavla Janečka či bývalého diplomata a muže velkého rozhledu Petra Druláka a jiné. To by to od pana ředitele nebo šéfa zpravodajství pěkně schytali. Místo toho dostávají prostor poslanci vládních stran, kteří probírané problematice zjevně nerozumí a jen omílají stále stejné floskule. V druhém veřejnoprávním médiu Českém rozhlase je to podobné. Když se jednou moderátorka spletla a pozvala k mikrofonu vojenského analytika Martina Kollera, tak byla po jeho proslovu a názoru na válku na Ukrajině tak v šoku, že si přála co nejdříve pořad ukončit. Co se dělo potom, vědí jen ve zpravodajské redakci ČRo.

Do mainstreamu se ochotně zařadila média vlastněná miliardáři Křetínským (mediální dům CNC, mj. Blesk, E15), Lukačovičem (SeznamZprávy, Právo, Novinky), Bakalou (Aktuálně.cz) či ODS podporované Forum24 a další. Denně vytrubovaly do české kotliny, na Moravu a do Slezska úspěchy Fialovy vlády, a kdo nesouhlasil, nedostal prostor se vyjádřit nebo byl dehonestován, označen za trolla a ruského švába. Jenže tato krátkozraká novinářská masáž už nezabírá. Lidé vidí, že každodenní realita je jiná než komentáře pomateného Martina Fendrycha na Aktualně.cz či nenávistné výplody Alexandra Mitrofanova na Novinkách. O novinářské žumpě Forum24 ani nemluvě.

Katastrofální vládnutí Fialy a spol. už nelze zakamuflovat a přetočit ho šmahem na řadu úspěchů, proto už někteří soudní novináři v těchto médiích jakoby prozřeli a dovolili si napsat i pochyby a dokonce kritiku. Vždyť přece majitelům a vydavatelům musí být jasné, že takhle to dál nejde a pokud budou nadále podporovat tento marasmus a sami se v něm brodit, může to vážně ohrozit jejich byznys.

Zatím jsme ve fázi jistého vyčkávání, co se stane, co bude dál? Občanská podpora těch, které oni dlouhé měsíce podporovali, je rekordně nízká (17 %) a pád bude pokračovat. Tzv. konsolidační balíček je pro ekonomiku kontraproduktivní a vysoké energie budou dál ničit české firmy a průmysl a zvyšovat naštvání domácností. Psát a mluvit v této situaci v optimistickém duchu ve stylu: reálné mzdy se zvýší, HDP vzroste, průmysl se zvedne, ceny potravin a služeb klesnou atd., je sice zbožné Fialovo přání, ale jemu a pětikoalici dosud věrná média se musí rozhodnout. Pro další lhaní a sebediskreditaci, nebo realitu. Ta je jasná: předčasné volby.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.