Komické video z Kramářovy vily

od redakce

Když cokoliv pronáší premiér Petr Fiala, tak je to vždy buď k popukání, nebo k pláči. Obojí je však velmi tristní. Nyní se brněnský politolog odvázal na videu z Kramářovy vily, když zcela vážně tvrdí, že už za rok budeme plnit maastrichtské kritérium a budeme moci zavést euro. A to i přesto, že toto platidlo EU je pro český průmysl a občany to nejhorší, co by ho mohlo postihnout.

Další perlou je jeho prohlášení, že příští rok budeme všichni jásat, protože se inflaci podaří snížit k dvěma procentům. Samozřejmě především zásluhou jeho vlády. Fiala je zcela nadšen ze stlačení inflace pod 10 procent a snaží se veřejnosti namluvit, jak je to skvělé, že si věci pořídíme o deset procent dráž než před rokem. Jeho tradiční otázky a odpovědi z vládní vily nad Strakovkou nabídly celou snůšku sebechvály, fabulací, lakování neradostného stavu českého státu na růžovo a jako tradičně nechyběla série lží.

Fialův optimismus nezná mezí. Je ovšem velmi falešný. Diváci videa nevědí, zda tomu, co říká, věří, nebo je zcela mimo realitu. Tvrdit, že se dostaneme inflací ke dvěma procentům, může i ekonomickému laikovi tvrdit blázen. Samozřejmě odmítl, že za růst inflace může vláda. Přičemž je nad slunce jasné, že pozdním a navíc špatným vysokým zastropováním cen elektřiny a plynu se nic zásadního nevyřešilo. Stále máme nejdražší elektřinu z evropských zemí a třetí u plynu. O tom však premiér neřekne ani slovo. Zato stále vše svádí na druhé. Prý jeho vláda »zdědila dynamicky rostoucí inflaci díky neodpovědnému jednání Babišovy vlády« a zahájila s ní okamžitý boj. Jak to dopadlo a dopadá, vidí každý soudný občan na své peněžence.

Vzápětí se pochlubil tím, že vláda dokáže udržet deficit státního rozpočtu v letošním roce pod 300 miliard korun. Opravdu skvělá zpráva, spíše k pláči.

Fiala je hrdý na nalezení způsobu snižování cen energií díky předsednictví v EU. Ano, je hrdý na nejdražší elektřinu v Evropě. Takový cynismus není jen tak k vidění. Díky systematickému tlaku vlády na celý řetězec dosahuje snižování cen potravin. Neuvěřitelné tvrzení. Pan Fiala by měl jít někdy nakoupit do supermarketu, aby viděl, jak jsou ty ceny vysoké a že si mastí kapsu především prodejci. Prostě marže prodejců jsou podle Fialy přiměřené, což platí i pro benzín a naftu. K pousmání. Je pyšný, že lidé nemuseli stát fronty na předražené PHM. To člověk nevěří svým uším, co může premiér vypustit ze svých prolhaných úst. A aby toho nebylo dost, o 1,50 Kč se zvýšila spotřební daň z nafty. 

Fialu trápilo, že jsme byli jedna z posledních zemí, která neměla obrannou smlouvu s USA. Naopak má radost, že smlouvu podpořilo většinově hnutí ANO i přes obrovskou vlnu dezinformací. Toto nemá cenu komentovat stejně jako tvrzení, že je smlouva velmi praktická a výhodná. V čem, to brzy ukáže budoucnost, ale to už bude Fiala odpovědnost odmítat. Bude totiž v politickém zapomnění.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.