Lobbista Benda a »opaskový« plán

od redakce

Marek Benda! Není většího favorita na titul »Dinosaurus české sněmovny«. Občanský demokrat, který sedí v dolní komoře Parlamentu s výjimkou roku 2003 nepřetržitě od roku 1993. Co předvedl jako zákonodárce za téměř tři desetiletí? Víc škody než užitku českým občanům. Přesto mu voliči ODS stále házeli hlas ve volbách, dokonce i v roce 2013, kdy byl na desátém místě kandidátky, ho vykroužkovali do poslanecké lavice. Zřejmě se řídili heslem, čím hůře, tím lépe. Nedostudoval »matfyz« ani filozofii na UK, zato má diplom z nechvalně známé právnické fakulty v Plzni. Jen s tím titulem doktor/lžidoktor je to všelijaké. V roce 2009 vyšlo najevo, že jeho rigorózní práce je shodná s magisterskou (!) a navíc na úrovni seminárky středoškoláka. Požadovanou délku dosáhl zcela originálně – zvětšil písmo a zadal řádkování č. 5. Tehdy děkan Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška řekl: »Na pár řádcích svého výjimečného textu udělal autor tolik pravopisných chyb, že by si zasloužil poslat zpět do základní školy.« Tak, a poslanec s tímto profilem byl dokonce předsedou ústavně-právního výboru Sněmovny a momentálně je předsedou poslaneckého klubu ODS. Blahopřejeme občanským demokratům.  

Proč připomínáme některé podivuhodnosti Bendova života? To proto, abychom na ně volně navázali současnou kauzou. Benda první listopadový den navrhl ve Sněmovně novelu zákona, aby se zisky loterijních firem danily nižší sazbou, místo 35 procent pouze 23. Např. Sazka by tak ušetřila miliardu. Tedy v době, kdy státní pokladna potřebuje doslova každou korunu na příjmové části. Samozřejmě, že Benda se tímto demaskoval v roli lobbisty. Co je však ještě skandálnější, že ministr financí ze stejné partajní stáje, Zbyněk Stanjura, Bendův návrh podpořil!

Že je Benda už tři desetiletí podivuhodnou figurkou naší politické scény, to ať si vezmou na triko občanští demokraté, ale že instalují do křesla státní kasy takto nekompetentního ministra, jen ilustruje zoufalý amatérismus kabinetu premiéra Petra Fialy. To nemá ODS ve svých řadách skutečného ekonoma, který by něco takové razantně odmítl? V době, kdy se zavádí sektorová daň, pětikoalice nahlas hovoří o zvyšování odchodu do důchodu, snížení reálných penzí, zvýšení daní, zrušení superhrubé mzdy, snižování úředníků ve státní správě atd. Ale jak je vidět, s Fialou to ani nepohne. Je mu to asi jedno a spíše přemýšlí o další české půjčce na obnovu Ukrajiny.

Fiala vykládá stále něco o válečném rozpočtu a o tom, jak zemi teď musí řídit krizový management se schodkem rozpočtu na příští rok téměř 300 miliard korun. Zatím neřídí nic, možná tak neovladatelný kolos směřující do propasti chudoby a bídy. Už to tady máme zase, co známe od Václava Klause – utahování opasků. Strana, která dovolila a napomáhala rozkrást skoro celou republiku, najednou přichází s plánem, jak zkrotit státní dluhy. Pod tímto vládním receptem bude podepsán NERV (Národní ekonomická rada vlády), a bude jasný – zvyšování různých daní (fyzických osob, spotřební, z nemovitostí, šachování s výší DPH), různých poplatků, zrušení různých příspěvků (na děti, podporu stavebního spoření), zavedení školného na vysokých školách. Samozřejmě posunutí věku odchodu do důchodu tak, aby si ho lidé užili co nejkratší dobu. To už je zrůdné! Co takhle ještě zavést poplatky za dýchání vzduchu… V době předvánoční nebude Fialova vláda tímto dráždit své občany a naplno představí »opaskový« plán až na jaře.

P.S.: Marek Benda nakonec svůj návrh stáhnul. Že by náhle prozřel?

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.