Komentář Pavla Mrštíka: Mezinárodní situace se vyostřuje

od redakce

Tak nám před pár týdny začala další válka, tentokrát na Blízkém východě. Nechci zde řešit složitosti izraelsko–palestinských vztahů, ani predikovat budoucí vývoj. Více si všímám toho, jak o celé situaci informuje český mainstream, protože to vypovídá o mezinárodní situaci víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Také pozorujete, jak se najednou kvůli novému konfliktu upozadil rusko–ukrajinský konflikt? Není to jako minulý rok, když první ruské tanky překročily ukrajinskou hranici a dlouholetý strašák covid zmizel v podstatě ze dne na den, ale ten posun je jasně viditelný.

Téma Ukrajina se v podstatě vyčerpalo. Ukrajinci několik měsíců vytrubovali do světa o své protiofenzivě, která si kladla za cíl získat zpět území pod kontrolou Ruska. Naše média dlouhé měsíce pěla ódy na ukrajinskou připravenost a nepochybovala o tom, že do zimy získá Ukrajina Krym a na Nový rok už snad bude ten vítězný pochod na Moskvu.

Když už bylo patrné, že věci nejdou úplně podle plánu a ukrajinský postup byste na mapě hledali lupou (podobně jako minulý rok ruský postup u Bachmutu), začala oslavovat každý metr postupu a ujišťovala, že průlom je už blízko. Rok se s rokem sešel a nic se nestalo. Ukrajina získala zpátky asi 0,25 % území, za což zaplatila neskutečným množstvím krve a techniky.

Když už zprávám z Ukrajiny nemohli věřit snad ani ti, kteří je psali, náhle vyvstal nový konflikt. Tragédie pro lidi v Pásmu Gazy i Izraeli, ovšem spása pro českého mainstreamové novináře. Dostali šanci vybruslit z těch lží, kterými krmili českou veřejnost a chopili se jí. Podívejte se na zprávy z Ukrajiny z poslední doby. Je jich podstatně méně a spokojí se i s prostým konstatováním faktů. Tady se odehrál útok, tam spadla raketa. Některá západní země poslala na pomoc několik vyřazených vraků, tady se rozkradla humanitární sbírka… O vítězném konci už nikdo nepíše.

Znamená to snad, že se kolektivní Západ chystá hodit Ukrajinu přes palubu? Uvidíme. Přece jen válka na více frontách je nákladná, mezinárodní situace se rapidně zhoršuje a Západ ztrácí půdu pod nohama, kde se jen dá. Mezitím všechno nasvědčuje tomu, že Izrael spustí brzy pozemní invazi do Gazy a jistě spoléhá na pomoc USA. Které jsou jedním z hlavních sponzorů právě Ukrajiny. Četl jsem některá vyjádření, podle kterých by se mělo území Gazy zmenšit. V praxi to znamená vysídlení a faktickou genocidu Palestinců a v podání Izraele mnohem brutálnější než nedávné uchvácení Náhorního Karabachu Ázerbájdžánem. A propos, vzpomene si dneska ještě vůbec někdo na 100 tisíc Arménů, kteří ani ne před měsícem utekli z Náhorního Karabachu? Český mainstream už určitě ne. Ten chce jen hledat nepřítele, ať už to je virus, cizí velmoc, nebo osvobozenecké hnutí.

Nicméně situace ve světě se skutečně nebezpečně vyostřuje, a to bez ohledu na to, jak to interpretuje český mainstream. Snad už konfliktů nebude přibývat, jak se děje v poslední době. Potenciálních rizik je ve světě mnoho, stačí jen škrtnout sirkou. Doufejme, že západní elity se na chvíli proberou z letargie a amerického područí, jinak to může skončit velmi špatně. A fanatické fandění podporované médii, vyznávající jen jednu jedinou pravdu, je jen dalším přiléváním oleje do ohně.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.