První máj je mezinárodním dnem pracujících, svátek mimořádné historické tradice. Ta je více než bohatá a sahá až do předminulého století, kdy byl vyhlášen k připomenutí masakru stávkujících dělníků bojujících za osmihodinovou pracovní dobu v roce 1886 v americkém Chicagu. K jeho prvním oslavám, u nás na slavném dělnickém shromáždění na Střeleckém ostrově v Praze, došlo již v roce 1890. Od té doby se tento svátek rozšířil doslova do celého světa a stal se symbolem společného zápasu pracujících všech zemí za lepší budoucnost.
Den 1. května je tak bytostně spojen se zápasem za mezinárodní solidaritu. Právě ta se dnes ukazuje jako čím dál potřebnější. Tváří v tvář současné politice válek, agresí a vměšování je proto třeba právě v tento den co nejhlasitěji pozvednout hlas volající po trvalém a spravedlivém míru. Není to totiž pouze prvomájová tradice, která přišla ze Spojených států amerických. Nedávno z nich do světa zazněly i naprosto nehorázné výhrůžky zničením celé civilizace, které otevřeně vyslovil šéf tamního Bílého domu.
Takovéto otřesné vyhrožování zasluhuje jasnou odpověď. Je proto povinností všech mírumilovných lidí co nejrozhodněji odsoudit probíhající agresi Spojených států amerických a jejich nejbližšího spojence Izraele proti lidem na Blízkém východě. Agrese proti Íránu, Sýrii, Libanonu i pokračující krvavou genocidu v okupované Palestině je nezbytné co nejrozhodněji odsoudit. Stovky tisíc nevinných obětí těchto agresí, válek a vměšování imperialismu na Blízkém východě jsou jasným mementem volajícím po okamžitém ukončení této nehorázné politiky.
Stejně tak se musíme postavit agresivní politice Washingtonu i v dalších regionech světa, například v Latinské Americe.
Socialistická Kuba dnes čelí naprosto brutálnímu zintenzivnění již po sedm desetiletí trvající zločinné blokády ze strany svého mocného severního souseda. Bílý dům navíc otevřeně prohlašuje, že cílem této blokády, která krutě dopadá na životy všech Kubánců, je svržení tamní revoluční vlády a ukončení nezávislé a socialistické politiky ostrova. Není možné opomenout ani agresi Spojených států amerických proti Venezuele či otevřené výhrůžky dalším zemím v regionu, jako jsou Kolumbie či Mexiko.
Naše solidarita musí ale patřit i lidem v dalších zemích, které jsou dnes v hledáčku vládnoucí třídy státu, z bojů jehož pracujících vzešel První máj. Právě Svátek práce je pak příležitostí upozornit na systémové příčiny současných válečných konfliktů, jejichž společným jmenovatelem je kapitalismus, pro který jsou války, agrese, okupace a vměšování vlastní. Náš požadavek na trvalý a spravedlivý mír je proto jasně spojen se zápasem za socialismus. Právě socialistická alternativa získává ve světle aktuálního mezinárodního dění a narůstajících rozporů stále více na významu. I tento fakt patří k důležitým poselstvím zdaleka nejen letošního Prvního máje.
Autor je místopředsedou KSČM.
6 komentáře
Nepřekvapuje, že pan Krajča kulantně pomlčel o Ukrajině.
To je bohužel velmi drsná a pravdivá výpověď o historických strašných faktech. Jenomže tato fakta by nebyla možná kdyby v socialistickém táboře byli schopní a mnohem chytřejší lidé, než ti syčáci v tom kapitalistickém táboře. Protože ono je také i přírodní fakt, že „chytřejší a schopnější“ vyhrává… Takže jsme i nadále v situaci, kdy „chytřejší ovládají ty hloupější“ a já zatím v tom socialistickém táboře pořád marně hledám opravdu brizantní tým a organizaci jako je třeba pan Putin a Lavrov a ruská vláda, která uměla inteligentně dokázala vytáhnout Rusko z rozkladu a z USraelského ohrožení. Nebo jako Čínská komunistická vláda si dokázala vybudovat a ochránit svou zemi i proti té USraelské kapitalistické sebrance.. Takže „už demokraticky namozkovaní český blbečkové“ se pořád jenom švejkovsky baví a plácají ty jejich rozumy a nikam to asi už vůbec nepovede. Je potřeba najít a vyvolit opravdové geniální talenty a koumáky a politiku začít úplně jinak a znova. Protože z toho našeho zoufalého stranického systému a jejich žvanění je mi úplně stejně špatně, jako když ve středověku se všemožné religiózní komunity (katolici, evangelici, atd..) hádali kdo lépe věří v Boha, a jak se to má správně dělat… A už jenom tato absolutně debilní religiózní víra v Boha povraždila tisíce lidí, než se inteligentním lidem povedlo se toho svinstva zbavit..
PANU KRAJČOVI,KTERY SE MA PRÝ STARAT O VOLiČE , DALO SV K DISPOZICI NAVRH SVEHO PROGRAMU PENIZE(PNZ)
?!
Výsledek byl naprostá ignorance a možná právě tím i pohrdání všemi nejen sympatizanty ,ale voliči.V článku ,který je opět jen snad propaganda se pan místopředseda o něm neodvažuje zmínit.
Co bude v tzv KOMUNIKACNIM CENTRU pana písmáka Vidláka Bodláka v projektu SYPKA předmětem diskuse ,která je u politického začátečníka už více než tři roky jeho pacholkem cenzorem ADOLFEM ,který si říká NULA předmětem komunikace není stále známo a vidíme pouze prázdnou propagandu a nic z toho.
Bojuj, natašo, bojuj..!! Pozvedni prapor revoluce, kupředu – zpátky ni krok..!!! Ha ha ha ha ha ))))))
YURI NAŠ MiLY BANDEROVČE,ZELI BYL ZA KANCLEREM GRCEM ORODOVAT ,ABY MU DODAL UPRCHLIKY ZPET
?!
Odpočatí přijdou do prvních linii fronty pod drony strejdy PuTky tak se banderovce chystej . . no ni?
SLAVA PADLYM HRDINUM 🇺🇦💥😭!
Netřeba, natašo. ruSSák začíná být v naprosté prdeli, a já jsem spokojený.. )) Dej mi vědět, až skončí ta třídenní ruSSácká operace, nějak mi to není jasný… )))
Komentáře jsou uzavřeny.