Home Komentáře Neblahé tušení

Neblahé tušení

od redakce
0 komentář

Natěšení diváci, kteří si koupili (elektronicky) vstupenky na říjnový koncert světové operní divy Anny Netrebko v pražském Obecním domě, dostali od agentury Nachtigall Artists vysvětlující a omluvné maily. Kolem koncertu se rozjel nechutný politický kolotoč, což jsme v našem týdeníku okomentovali již vícekrát. I já jsem byla jednou z těch, kteří se na vystoupení talentované pěvkyně těšili, a měla jsem on-line zakoupené lístky.

Představitelé Obecního domu a pořádající agentury zajisté nikdy ve své kariéře nemuseli vysvětlovat veřejnosti zrušení koncertu takovým odůvodněním, které byli nuceni uvést nyní: kvůli »negativnímu postoji pražské politické reprezentace a emocionálně zjitřené atmosféře«. Oceňuji, že Alena Kunertová z umělecké agentury napsala, jak je jí líto, že diváky zklamala »a nedokázala nadále čelit politickému nátlaku«. Hluboce se za to všem omluvila, ačkoli víme, že mediální štvanice i na ni byla neskutečná.

Ona a kompetentní představitelé Obecního domu považovali za podstatné všem platícím divákům zdůraznit, že »nikdo ze zúčastněných se zrušením koncertu nesouhlasí, ale vzhledem k okolnostem, které postupně proměnily čistě umělecký projekt do podoby politických a společenských polemik«,museli koncert odvolat.

V současné vybičované hysterii je to vlastně statečný čin, vyslovit veřejně, dokonce to napsat »černé na bílém«, že s takovýmto krokem pražské radnice nesouhlasí. Protože už jsme dávno prokoukli, kdože jsou ti pražští páni, kteří kvůli sundávání soch, přejmenovávání náměstí a rušení koncertů nestíhají stavět byty pro Pražany, řešit přetíženou pražskou dopravu a jiné opravdu vážné úkoly, obávám se, že se stávajícím vedoucím pracovníkům Obecního domu budou mstít. Pokud parta Bohuslav Svoboda, Zdeněk Hřib, Jiří Pospíšil a kolektiv budou i nadále řídit Prahu, a to třeba i po dalších komunálkách, tak si to s představiteli této pražské akciovky mohou – neříkám že musí –  »vyřídit«. Takové je mé neblahé tušení. Vždyť oni nesrazili paty v uctivém předklonu, nezachovali se jako poslušní mopslíci, ale v mezích svých možností vyslovili aspoň své odmítavé stanovisko.

Takže teď budu pečlivě sledovat, jak dlouho se udrží ve svých funkcích Vlastimil Ježek, Jan Lacina, Albert Kubišta a Jan Wolf, kteří zastávají pozice předsedy, místopředsedy, resp. člena představenstva Obecního domu, posledně jmenovaný post předsedy tamní dozorčí rady. Tito muži se totiž pod vysvětlení a omluvu těm, kteří si zakoupili na koncert Netrebko vstupenky, podepsali v mailu společně s Kunertovou.

Jako důkaz pražské (české) přízemnosti, lokajské podřízenosti Kyjevu a čím dál tím větší perifernosti pak vyznívá pozvání českých fanoušků Anny Netrebko do Vídně, Verony, Berlína, Paříže, Neapole a milánské La Scaly, kde bude umělkyně na podzim koncertovat. Rakušané, Italové, Němci, Francouzi a občané dalších západních států Evropské unie si užijí umělecký zážitek a my jsme za úplné idioty.

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.