Někdo se tu zbláznil, ale já to nejsem

od redakce

Než jsem si jako občan naší země, který je každý den zahlcen válečnou propagandou, a to dokonce i z veřejnoprávních médií, položil základní vojensko-geopolitickou otázku: Jakou evropskou zemi kdy po druhé světové válce bombardovalo sovětské nebo nyní ruské armádní letectvo? A odpověděl si, že žádnou, tak jsem si znovu vybavil rok 1998, skandální zabití 20 civilistů nepotrestanými piloty USA v italském Cavalese, pak náš vstup do NATO a zneužití našeho vzdušného prostoru pro tzv. humanitární bombardování bývalé Jugoslávie a všechny ty lži okolo toho a šok z reality, když jsem přijel 6. 4. 1999 do Bělehradu, abych na vlastní oči viděl tu zkázu, kterou tam  Američané, resp. tzv. koalice »ochotných« způsobila.

Ono to začalo vlastně bombardováním bosenskosrbské armády v roce 1995 a pokračovalo na jaře 1999 již mnohem intenzivnějšími nálety na Svazovou republiku Jugoslávie jako takovou. Terčem ale byli zejména Srbové včetně civilistů a jejich metropole Bělehrad. Mimochodem – v jiné formě tyto útoky pokračují dosud. Kdyby tenista Novak Djokovič nebyl Srb, jistě by se to nějak udělalo, aby na Australian Open mohl startovat… Ale to jsem odbočil, byť na margo daného tématu.   

V kontextu toho všeho zažívám další šok nad neomaleným komentářem na aktualne.cz, od  exnáměstka ministra vnitra Martina Fendrycha. Asi zase měl moc »žita«. V komentáři s bombastickým titulkem Bude válka? Žijeme v době, kdy Rusko může vyvolat jaderný konflikt, se kromě jiného táže: »Co máme my proti ruské agresi? Zase jen svoje životy. Na Rusko sami nestačíme. Proto jsme v NATO a v Evropské unii. Čím dál víc je vidět, jak obrovskou cenu obojí to členství pro nás má. Teprve tváří v tvář ohrožení si to uvědomujeme.« 

Pravda, lépe by to nenapsal ani Alianci sebeoddanější generál. Takhle poníženě se Brežněvovi nevtíral snad nikdo z bývalých vedoucích funkcionářů KSČ a určitě i obyčejný, řadový Američan by volil neutrálnější slova. M. Fendrych, jak vidno, oddaně slouží zemi za velkou louží trvale a jistě s ním nezatřesou ani dvě nové žaloby, které proti NATO připravují právníci v zastoupení tří tisícovek Srbů – nejen příslušníků armády, ale i civilistů. Jak uvádí aktualne.cz, »jde jim o odškodnění za následky použití munice s ochuzeným uranem během bombardování v roce 1999 jak v Srbsku, tak v Kosovu a Metohiji. Informovala o tom srbská TV stanice B92 s tím, že mnozí z nich trpí onkologickými onemocněními«.  

Evropský parlament v usnesení z května 2008 sice přijal Globální smlouvu o zákazu zbraní s uranem, avšak na faktu, že byly použity stran NATO v bývalé Jugoslávii dokonce i proti civilnímu obyvatelstvu, to nic nemění a kupodivu to ani nikdo nerozporuje.

Toho důkazem budiž dřívější verdikt italského soudu, který již přiznal odškodnění zhruba 250 italským vojákům, coby přímým účastníkům oné »humanitární« devastace bývalé Jugoslávie, u nichž se následkem použití munice s ochuzeným uranem objevila nejrůznější vážná, v mnoha případech i smrtelná onemocnění.

A světe, div se, Američan s českým občanským průkazem Martin Fendrych doslova děsí obyvatelstvo Ruskem, hrozí Putinovi (ten z toho, chudák, asi nebude spát…) a velebí zločiny proti lidskosti, páchané jeho zbožňovaným a do nebes vynášeným NATO na civilech, resp. tu obrovskou cenu našeho členství v něm. Český občan má být podle Fendrycha hrdý na to, že jeho země se oficiálně paktuje se zločincem…

Někdo se tady asi zbláznil, a já to určitě nejsem…

Vojtěch FILIP

Přečtěte si další články

15 komentáře

Yurri Simon 07/02/2022 - 16:02
Petr Novak 30/01/2022 - 22:59

Se SSSR na vecne casy! A nikdy jinak!

Vladimír Kusyn 28/01/2022 - 09:26

Konflikty budou na světě asi pořád a vojenské ataky asi taky ! Ale nelíbí se mně Rusko – Ukrajina ! Je to blízko hranic EU a to je nutno mít obavy ! Jsou tam vlastníci jaderných zbraní a to je ničivá zbran’ ! Hirošima a Nagasaki ! To byly miniatury dnešních atomovek a neutronovek ! Mám dva prcky – vnoučátka a rád se s nimi bavím ! Chtějí pohádky ! Rozvedl jsem se a dostal jsem penzi ! Tak jsem na PC a TV ! Hraji šachy s nějakými Američany, ale zkouším spojení s Rusy – tam je to národní sport a jsem neúspěšný ! Moje velká záliba – hobby, je Vesmír ! Takže server ASTRO je u mne neustále běžící ! Politika mne bavila, ale už to pro mne není prvotní záležitost ! Tak přeji krásný den a Čest práci ! Vladimír Kusyn, Ostrava !!!

fronda 26/01/2022 - 00:56

Komunisté jsou snad jediní, komu jde o mír. A o demokracii, jak ukazuje případ Ukrajiny. To by se mělo využít. Ne se paktovat s nějakými válečnými štváči a přáteli fašistů.

Yurri Simon 27/01/2022 - 12:11

Komunisté – mír.. :-))))). Tak to je slušný oxymoron. Ha ha ha ))
Možná,kdybyste to řekl přesněji – Komunisté toho vždycky hodně nažvanili, ale nejvíc vždycky žvanili o míru.
Asi i proto byl mezi prvními gratulanty Hitlerovi, když zmasakroval Polsko, jeho věrný přítel a komunista, soudruh Stalin. Ten ale nezůstal u gratulací, chtěl se soudruhovi Hitlerovi trošku vyrovnat. Takže s plnou hubou o míru přepadnul chudáky Poláky z druhé strany, jak se říká – na sovětskou “férovku..” A hned potom, neustále přitom žvanící o míru, přepadl Finsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Besarábii..samozřejmě, že naprosto “mírově..” A kdože to doslova dostrkal severo-korejského komouše Kim Ir Sena k tomu, aby v červnu 1950 překročil demarkační linii a s plnou polní přepadl JIžní Koreu..? Světe div se, ale byli to opět komunističní psychopaté, soudruh Mao Ce Tung a soudruh Stalin..! To bylo potom ale řečí o míru, když přijeli Američané a komunisti, těžce dostávající na čuňu, se museli postahovat zpátky na Sever.. Plnou hubu míru měli komunisté i ve chvíli, když připravovali stejně válečný a agresívní scénář ve Vietnamu. A neměli bysme zapomenout i rudé soudruhy v Kambodži, kteří si sami vyvraždili třetinu obyvatelstva.. Nakonec plnou hubu míru měl i soudruh Brežněv, když posílal v r.1979 svoje para-komanda do prezidentského paláce v Kábulu, aby tam nechal zavraždit afghánského prezidenta, který byl, bohužel pro něj, málo prosovětský…. Ale i pro takového soudruha Putina je “mír” důležité slovo – počítám, že si ho drmolil po nocích jako mantru, když nechal Čečnu a především hlavní město Groznyj kobercovými nálety vpodstatě srovnat se zemí.. Mám pokračovat, soudruhu Frodo..???

johny 27/01/2022 - 15:59

yurri simon : sudruh FRONDA,soudruh SVATÝ VÁCLAV a další ,,spolusoudruzi na tohle nemají mozkovou a nervovou kapacitu,jsou naprogramováni poněkud jednodušeji …

Milan Antal 27/01/2022 - 22:02

Asi takto dnes vyzerá európske myslenie. Tárať a tárať, manipulovať, usmerňovať myslenie ľudí “žiadaným” smerom. Lenže toto robia rozpadávajúce sa systémy v snahe ich zachrániť.
Systém v raste si to nemôže dovoliť, bez kvalitných, dobrých a objektívnych poznatkov rozvoj nie je možný.
Yuri Simon, kľudne tárajte ďalej – aspoň to pomôže k rýchlejšiemu pádu európskeho kapitalizmu.

williks2 25/01/2022 - 20:18

USA a NATO si zřejmě neuvědomuje, že již přes 30 let skončila “studená válka”. Jsem přesvědčen o tom, že USA i NATO vyvolávají opětovně “studenou válku”, protože jejich zbrojní průmysl by zřejmě odzbrojováním přišla o živnost. A to nejsou zrovna malé částky. Vypadá to, že Amerika má nějaký problém a tak se snaží tento problém řešit jakýmkoli konfliktem.

Milan Antal 25/01/2022 - 18:17

Američania už začínajú byť silne trápni s ich prosíkaním Ruska, aby už zaútočili na Ukrajinu, signalizuje to, že Západ začína silne pociťovať krízu a potrebuje ju riešiť vojnou a vydrancovaním Ruska.
Lenže Západ akosi zle číta globálny vývoj, nečudo, jeho analytici vychádzajú zo starých poznatkov.
Západ dosiahne len jedno – Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Arménsko, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan sa naplno nasmerujú na ázijský hospodársky okruh v čele s Čínou. Kam je už vťahovaná aj J. Kórea, Tchajwan, Filipíny, Indonézia, Malajzia.
Rusov nejaká EÚ, Ukrajina prestane zaujímať, mali by s ňou iba starosti a náklady. Sledujúc čudesné správanie Západu si zrejme ťukajú na čelo a radšej s ním nechcú mať nič spoločné.
A problém približovania infraštruktúry NATO vyriešia pohrozením priblíženia svojej vojenskej infraštruktúry k brehom USA, ponorkami, námornými a leteckými základňami, strategickým letectvom.
Akurát Západ ešte viac stratí premrhaným časom na hystériu, vojenské presuny, namiesto toho, aby sa venoval svojej ekonomike.

PetJednaLenin 25/01/2022 - 16:32

Já se omlouvám, že píšu takový nesmysly, včera jsem chlastal a dnes mám hlavu vypitou a blouzním, jsem takový idiot a hlupák, ale co se dá dělat fotr alkoholik, matka štětka a syn debil. Tak to prostě chodí.

PetJednaLenin 25/01/2022 - 16:24

Dobre Vojta, a hlavne si pripomenu vetsine zdejsich chovancu: 21. října 2021 vypadli KOMOUŠI po dlouhých 100 letech z českého parlamentu!

maly had 25/01/2022 - 12:29

Říkali to v televizi….Psali to v novinách … pro 50 % lidí je to pravda stejně jako kdysi říkal to pan farář

Helena Jelínková 25/01/2022 - 11:52

Souhlasím s Vámi

ANNA PROLETAŘKA 25/01/2022 - 13:54

Jelinkova a co tak řesit problém bližši košile než kabát.?
Souhlasite taky,aby se mazala moje maličkost ANNA PROLETÁŘKA,která chce návrat strany do parlamentu a tak předevšim články o směru změny rezimu z nynějšiho kapitalismu bez pivlastků vycházejiciho z gangsterismu
Jelinková a co chcete vlastně po “verchušce” vy,aby psala o zastupných problémech donekonečna?
Co?

Yurri Simon 26/01/2022 - 21:47

Vy jste na drogách..??

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.