Nemělo by zapadnout aneb O krajní neodpovědnosti v jednání českých papalášů

od redakce

Neuplyne den, kdy by naše veřejnost nebyla konfrontována s nějakou hloupostí Fialovy vlády a jednotlivých ministrů. Zejména těch, kteří zásadním způsobem podmiňují jak politickou stabilitu země,takekonomické a sociální postavení jejích občanů. Většinou jde o důsledek a projev odbornénepřipravenosti, politické neodpovědnosti, absence sociálního cítění, nadutosti a celkového projevu mravního exhibicionismu či vrozené naivity jednotlivých aktérů.

Pro příklady není třeba chodit daleko. Nemusí být globálního charakteru, postačí jen zdánlivá maličkost, která však má dostatečně výmluvný a multiplikační efekt. Vezměme například mnohaleté tahanice kolem České pošty. Snaha ji likvidovatje našímevergreenem dvě desetiletí. Poté, co se jí to podařilo prodejem lukrativních částí do rukou západních vlastníků, zůstala našemu státu ohlodaná kost, kterou se shodou celé vládní koalice ukázalo nutné jako neproduktivní zničit. Naši tolik odpovědní ministři usoudili, že nejlepším způsobem bude prodej zbytku Pošty za miliardu, která bude neplánovaným příjmem státního rozpočtu (ve skutečnosti se ztratí v  machinacích, kompenzacích a neplánovaných výdajích).

Podle příslušného ministra Víta Rakušana je součástí opatření prodej budovy ústředí České pošty v absolutním centru Prahy, necelých 100 metrů od Václavského náměstí. Tento místopisný fakt je dobré si zapamatovat. Stejně jako ministrův duševní průjem tvrdící, že budova je nenaplněna a v podstatě zeje prázdnotou. A pozor: řešit by se to mělo tak, že do budovy by se měli přestěhovat jiní úředníci. Škatulata, hýbejte se. K smutnému pousmání: pošta v Jindřišské prý je sice hezká a na prestižní adrese, nicméněse před ní nedá parkovat a špatně se vytápí. Budou-li tam jiní ministerští či magistrátní úředníci, tento handicap mávnutím proutku zmizí?

Jistě, proti administrativním uzavírání třetiny pošt a necitlivém vyhazovu dvou tisíc obětavých a zkušených pošťáků a pošťaček jde o příběh pro někoho marginální. Není tomu tak. Příklad centrály České pošty ukazuje způsob myšlení a krajní neodpovědnost v jednání českých papalášů.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.