Nezadržitelně se blíží měsíc květen a s ním i státní svátek Den vítězství – Den osvobození od fašismu, oslava ukončení druhé světové války, pocta a vzpomínka všem padlým osvoboditelům různých národností. Při bojových operacích v tehdejším Československu padlo téměř dvě stě tisíc osvoboditelů, mezi nimi Sověti, Češi, Rumuni, Rusíni, volyňští Češi, Američané, Poláci, povstalci a partyzáni z Československa, a dále bojující zajatci různých národností, kterým se podařilo uprchnout a zapojit se do Květnového povstání – Jugoslávci, Bulhaři, Britové, Nizozemci. Více jak dvě třetiny z celkového počtu obětí osvobození byly nevratné ztráty Rudé armády.
Pod perimetrem současnosti
Přesto v jedné z nejtěžších pozic se nyní po 77 letech nachází právě vojáci tehdejší osvobozující Rudé armády. Je a bude na ně nahlíženo perimetrem současných kroků Ruské federace. Vojáci sovětské Rudé armády za druhé světové války »byli, jací byli«, bojovali za vlast, proti fašismu, nacismu a za svého rukovoditele. Museli se naučit přežít a porazit doslova všechnu brutalitu, co z tehdejší války vzešla. Z toho všeho marasmu na každém z nich něco ulpělo.
Uvedu příklad. Jedině sovětští rudoarmějci byli schopni v roce 1945 zlikvidovat deviantské hrdlořezy a sadisty z 36. granátnické divize SS. Příslušníci této německé divize v roce 1944 při potlačení povstání ve Varšavě pažbami a bajonety sadisticky brutálně zmasakrovali pět stovek školkových vystrašených dětí! Pokud jenom sdílíte vzdušný kyslík této země s takovýmito sadisty, jakými byla tato divize SS, tak vás to přiotráví, a co teprve to s vámi vnitřně udělá, když přijmete úkol a odpovědnost takovou fašistickou brutalitu zničit.
Pro mnohé lidi byli rudoarmějci hrdinové, pro jiné opak, záleželo na přímé osobní zkušenosti nebo vnitřní světonázorové orientaci. Padlým sovětským osvoboditelům jsme vytvořili pomníky, památníky a sochy jako trvalou pietu. Do pískovce jsme vytesali hrdiny, jejich nejušlechtilejší stránky, přestože »byli, jací byli«. Byla to naše volba. Zemřelo jich za nás obrovské množství, a to špatné, co na nich bylo nebo ulpělo, ve světle nekonečné lidské radosti z osvobození a v konfrontaci s temnými válečnými útrapami bylo ponecháno stranou. Vytvořili jsme jim pomníky z donucení, v přetvářce? Nemyslím si to, takovou přetvářku si opravdu nedokážu představit.
Jak šel čas, začal se nám sovětský voják doslova zajídat. Proč? Vždyť sovětský voják byl stále stejný. Jediné, co se měnilo, jsme byli my Češi, zformovala nás válka, politici, prezidenti a míra poznaného i nepoznaného »zakázaného« blahobytu, ve srovnání s poválečnými roky. Nebylo nám dopřáno jednotně a bez boje zvládnout jarní nadechnutí roku 1968, došlo k silné frustraci a následné normalizaci. Přestože »pozvaná« vojska Varšavské smlouvy byla složená z příslušníků tehdejšího SSSR, Maďarska, NDR, Polska a Bulharska, symbolem okupace zůstal sovětský voják, kterému jeho velitelé tvrdili, že Sovětský svaz musí zachránit bratrskou zemi před invazí imperialistů z Německa, kteří se v tancích valí od Plzně do Prahy.
Z pohledu současných událostí a živých vzpomínek na rok 1968 tak pískovcoví hrdinové z druhé světové války v tichosti a vestoje čelí svému nynějšímu nevděčnému osudu, někde již zakrytí plachtou, popsaní a označení, nebo v ústraní. Oni zůstali stále stejní, jaké jsme si je stvořili, zatímco my Češi jsme postupem času měnili pragmaticky politický směr a pracovali vždy na tom, aby v tom našem podání to bylo ještě dokonalejší, než se od nás kdykoli vůbec očekávalo a očekává. Pro tento proces existuje expresivní lidový výraz spojený s procesem lezectví či lízalství.
Nařízený stud za osvoboditele. Proč?
Bývalý sovětský voják, pamětník roku 1968 Sergej Magid o nás pravil: »Češi mi říkají, že jsou národ malý a slabý a tak dále. Jste neustále obětí někoho. Oběť Hitlera, Stalina a pak Brežněva…« Osobně mi připadá, že roli obětí některé naše politické elity dovedly tak zdokonalit, že v konečném důsledku jsme oběti sebe samých a této role se nejsme ochotni zbavit.
Ne všichni, ale mám pocit, že většina se nyní již doslova nařízeně stydí za sovětského vojáka osvoboditele, jeho rodnou vlast, a nemůže vystát neměnnost jeho charakteru, který byl a stále »je, jaký je«. Někteří lidé, a dokonce nepřímo i čelní političtí představitelé, dnes nacházejí v sobě tu »odvahu« poškozovat fyzicky či slovně pomníky s pocitem »de facto« legitimnosti ve světle dnešní doby. Nasadili jsme cílenou kulturní, téměř revoluční »ketodietu« a řízeně spalujeme dnes označené vazby, přejmenováváme místa, selektujeme hudební nástroje, tanec, hudbu, obrazy, vše do jednoho nechtěného pytle.
Kulturně »nové« ulice hrdinů bohužel mají i upozaděný podtext, že zaměření na utrpení vlastní skupiny často přichází na úkor zájmu o utrpení druhých, že je spojeno s neochotou spravedlivě uznat utrpení jiných skupin, s neschopností přiznat, že oběť může také pronásledovat. Pronásledovat tak, jako tomu bylo historicky při masakru ve Lvově, ve Volyni nebo i v Babím Jaru. Příznivější pro duši je zaměřit se na vnímání těchto názvů bez podtextu tak, že skutečným hrdinou je myšlen osvoboditel, sovětský maršál Rodion Jakovlevič Malinovskij, rodák z Oděsy.
Někde se v Česku bojí dokonce patřičně oslavit i Osmý květen. Je to nevratná škoda, protože již zítra se budeme možná bát vyvěsit vlastní vlajku, kvůli jejím barvám. Mám pocit, že se blížíme nezvratně k reinkarnaci své národní identity, ale bez mandátu k vlastní karmě, ten jsme přenechali jiným. Jaký je jejich záměr, neradno vědět, ale z režie současné kulturně–politické agendy lze určit mnohé. Je nutné si vlastní karmu vzít zpět pod svá křídla. Pískovcoví hrdinové nám už v tom pomáhat nebudou.
Jiří MIŘEJOVSKÝ
7 komentáře
9. květen 2522
Lidé létají na dovolenou na Saturn či Neptun.
Mars již obývají desítky milionů lidí.
Takřka celý svět je kompletně robotizován, lidé nemusejí pracovat.
Kromě Ruska, kde si opět připomínají poslední velký úspěch, kterého dosáhli, vítězství ve druhé světové válce.
To nevím, spíš mám pocit, že teď daleko méně lidí věří režimní propagandě, než bývalo ještě nedávno zvykem. Ovšem vzhledem k represím Hnědalova režimu jsou umlčeni, zatímco ti “pravověrní” jsou ještě rozeřvanější, než v posledních 32 letech.
PRO SV. LENINA
Ruský vojenský expert v ruské státní TV vysvětluje, že mobilizace by byla k ničemu, nemají v záloze piloty ani letadla a pozemní jednotky by dostaly ze skladů zastaralou techniku, která by nestačila na zbraně od NATO.
JIRI M. A FRONDO, ZKUSTE SE ODPOUTAT OD MINULEHO STOLETI, LHANI A ZAVADENI.
TED JSOU TY INTERNETY, NETREBA ZIT V RUzzKU VITEZNE A HRDE V DREVENICICH BEZ SILNICE KANALIZACE AAA.
BOLSEVICI DOTAZ
Rekl nekdy ruZZak nebo Putin v RT otevrel jsem nemocnici, silnici na Sibiri, vyzkumak, fabriku s vlastni neopajcovanou vyrobou, oznamil vynalez, aspon novy vyrobek??
Lek na neco, sondu u komety, dobre auto boty vlozky spendlik……. Mimo mostu na ukradeny Krym, svuj palac stredisko u more jachtu jasne ze ne.
Svobodu slova nereprese, s nasilim a lhanim neprestanou atd atd 🛑🇨🇳
I teď, po více než 30 letech kapitalistické devastace, je Rusko schopno dodávat jaderné elektrárny, podle mě nejlepší na světě. Vyvinulo vakcínu proti kovidu, stejně (ne)účinnou, jako “demokratické” alternativy.
V obou případech Západ, v rozporu s oficiálně hlásanou ideologií, dovoz administrativně zakázal. Nedokázal by konkurovat.
Lada Niva je pořád dobré terénní auto.
Ve všech třech uvedených případech jde samozřejmě o sovětské dědictví.
Krym chtěl ukrást nelegitimní banderovský režim, tak jako ukradl většinu Ukrajiny. Ale narazil.
FRONDO NELAKUJ,
* ruZZko JE stavi, ale od nasilnika vyderace (viz ted Finsko) nic nechces
* vakcinu Sputnik meli driv nez testy, aby mohli prudit rozesirat (jako vzdy, doma nanic) cely svet
* Nivu bez elektroniky vyrobi 30 let zastaralou (bolsevickou).
* co znas mas doma ruZZkeho – auto, pracku, fotak, boty, vonavku, aspon sichrhajsku….
Vas musi palit v ruce mobil, internet, facebook, microsoft, aaa mimo Jelzina v hrdle.
PetJednaLenin:
Imperialisti si vždycky najdou záminku, jak se zbavit konkurence, třeba na základě absurdních obvinění. Přitom násilníkem na Ukrajině je Západ, který zinscenoval fašistický puč proti demokratické vládě.
Ano, jak říkám, kapitalistické Rusko žije ze sovětského dědictví, ale to platí pro všechny “postsocialistické” země. Ovšem tahle Lada Niva je stále dobrá, možná i právě proto, že nemá poruchovou elektroniku. Mnohé firmy ji používají např. v severočeských povrchových dolech. Ve srovnání s nějakými terénními Toyotami apod. je sice méně pohodlná, ale spolehlivější, daleko lacinější a může mít překvapivě i lepší průchodnost terénem.
Teď máme doma většinou všechno čínské. ČLR spravovaná komunisty je prostě daleko úspěšnější, než kapitalistické Rusko.
Ovšem za socialismu jsme mívali řadu sovětských (nejenom ruských) věcí: foťák, stříkací pistoli, rádio, hodiny, kolo (lepší, než tvrdila pověst), sadu nářadí (tu pořád máme, ta vydrží snad věčně), jiní lidé měli třeba lednici s mrazákem, barevnou televizi, auto… Po návratu zpět do kapitalismu byla všechny tato výroba namísto dalšího rozvoje zničena, aby se Západ zbavil konkurence.
Komentáře jsou uzavřeny.