Novelou přišli mnozí pěstouni o tisíce korun a iluze o spravedlnosti

od redakce

Nově zvolení poslanci PSP ČR se poprvé sešli na řádném jednání 8. listopadu minulého roku. Od té doby byla Sněmovna svolána celkem osmkrát, naposledy dne 1. února 2022. Prostý občan se proto ptá, cože pro nás naši poslanci připravili, co projednali, o čem rozhodli, jaký zákon přijali?

A tady se dostáváme k podstatě problému, neboť musíme konstatovat, že nic. Zatím se hádali o křesla, o prebendy z nich vyplývající, v jednom případě Sněmovna neprojednala ani stavební zákon, velmi důležitý pro naši ekonomiku, neboť se ve sněmovně páni poslanci nesešli v potřebném počtu. Inu, když jsou nepostižitelní, na rozdíl od běžně pracujícího člověka, nemůžeme se divit. Jen se jako prostý občan divím, kdo jim mohl dát hlas, když se vůči nám takto chovají (já to rozhodně nebyl). A to nehovořím o tom, že právě v současnosti musí Sněmovna projednávat některé zákony a novely vzhledem k obsahu a potřebnosti přednostně. Například ten pandemický (je plánován právě v 8. schůzi). Nejsou to ale jenom tyto záležitosti trápící většinu lidí.  Jsou zde také jisté pozůstatky a paskvily zákonů z minulosti. Některé z nich se chystají novodobí vládci novelizovat. Kdy k tomu ale dojde, je doslova ve hvězdách.

Patří k nim i novela zákona č. 359/1995 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, konkrétně rozdělení pěstounské péče na zprostředkovanou, nezprostředkovanou a prarodiče. U zprostředkované došlo k navýšení odměny a ta se odvíjí od minimální mzdy, započítává se také do důchodu. U nezprostředkované došlo naopak ke snížení. Také se odvíjí od částky životního minima, ale v tomto případě se nezapočítává do důchodu. Připomeňme, že pěstouni se dělí do skupin. V případě cizích osob v nich pracuje přes 5 120 pěstounů, v případě jiných příbuzných přes 2430 osob a prarodiče se starají o děti v celkovém počtu více než 7620 osob (údaj je z roku 2020).

I v Dešenicích se tento problém dotkl několika pěstounů. Například Marty Hošťálkové, která se stará o dva vnuky, které jí svěřil soud. Nejprve přišla o zaměstnání, změnou zákona o část odměny, a protože je v současnosti poskytována jako dávka, nebude se jí započítávat do výdělku, který ovlivní výši důchodu. O cca 5000 Kč přišla změnou zákona Jana Markovičová. Ta se podělila i sdělením, jak to vidí samotné děti. »Můj vnuk jim řekl, že babičky, které se starají o svá vnoučata, která si vzaly bez rozhodnutí úřadu, budou brát méně peněz. Když se ho spolužáci ptali proč, sdělil jim, protože se musí přidat těm profi pěstounům, kterým úřad děti dal,« dodává J. Markovičová. Stejně tak se cítí podvedena Jaroslava Hniličková nebo Šárka Kážová z Dvora Králové nad Labem.

Ministr Jurečka chce tento problém řešit novelou zákona. Na sociální síti zveřejnil výzvu, aby se pěstouni ozvali s podněty z praxe. Měly by prý pomoci při přípravě změny legislativy. Nabízí se tady ale základní otázka, jak to bude dlouho trvat? Do kdy bude žít část pěstounů v nejistotě? Jak je možné, že někdo vyplodil takovýto paskvil zákona a části pěstounů tak znechutil život a práci a ohrozil výchovu části dětí?

Tady se ukazuje, že páni poslanci by měli být více v terénu a nehádat se v lavicích o funkce a výše svých odměn. Měli by se starat o blaho občanů, v tomto případě i pěstounů, kteří přišli o tisíce korun, ale i o iluze o nějaké spravedlnosti. Ale co bychom od nich chtěli, oni své desetitisíce mají.

Jan REJFEK, zastupitel městyse Dešenice

Přečtěte si další články

1 komentář

karel 40 03/02/2022 - 06:12

Naprostá neznalost daného problému uvedeného ministra .

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.