Od teologa k digitálnímu monstru

od redakce

Televizní obrazovka se poslední týdny a měsíce skutečně nezvykle překonává. Pořád je co komentovat, nad čím se pozastavovat.

Tak třeba na ČT24 se v tamním Interview nedávno objevil respektovaný filozof a sociolog, profesor Václav Bělohradský. Ten totiž dostal na trh svou novou knihu nazvanou Čas pléthokracie. Když části jsou větší než celky a světový duch spadl z koně. A proč a co je to ta pléthokracie?

Vezměme si na pomoc anotaci k jistě zase užitečnému počinu, který by neměl chybět v knihovničce zvídavého člověka rozumného: »Latinské slovo interregnum označuje čas přechodu, kdy nám minulost už a budoucnost ještě nepatří. A to současné interregnum ohlašuje všudypřítomné slovo antropocén. Vynořilo se v roce 2000 k označení epochy, kdy je lidstvo rozhodujícím geologickým činitelem na planetě Zemi a kdy svou činností může svůj jediný domov v kosmu zničit.« A že se o to pohříchu sakra snaží…
»Komunikační technologie přeměnily veřejné prostory v globální digitální mělčiny, kde se místo názorových většin formují většiny divoce likeující a hateující (čti lajkující a hejtující, tj. vyjadřující obdiv či odpor k prezentovanému na sociálních sítích). Společnost se polarizuje, šíří se apokalyptické nálady a strach ze spiknutí mocných,« pokračují »vysvětlivky« k profesorově náhledu na nový svět.
»Do našich životních světů vtrhly hyperobjekty jako globální oteplování. Vše ovlivňují, všude škodí a všichni jsme současně poškození i viníci. Velebné velecelky jako národy nebo impéria se potrhaly, v mezerách mezi nimi se začíná formovat aktivistická demokracie kritických množství efektivně komunikujících, ale nezávislých jednotlivců – pléthokracie. V ní už nebojuje jeden ‚velký subjekt osvobození‘ (demos) proti jednomu ‚velkému subjektu útlaku‘ (kapitálu), spíše jsou v běhu pouliční bitky, v nichž se hybridizují centra a periferie, formy vlastnictví, kapitál a práce, globální a lokální identity.« Geniálně shrnuto! Jako vždy u novodobé(ho) VB…

Tak když už teď víme, co je to ta pléthokracie, podívejme se na ještě jeden odkaz Bělohradského Času pléthokracie, který představil právě v Interview. Pan profesor v ní objevil třetí největší nebezpečí dějin. A tím je »digitální monstrum«. Digitální monstrum, které odmítá argumentovat. Prvním nebezpečím pro VB byl teolog, tím druhým pak ideolog… Dřív bych možná s tím druhým trochu polemizoval, ale tváří v tvář i tomu třetímu nelze než zase souhlasit doslova a do písmene. A doufat, že nebude platit ono známé »do třetice všeho zlého«… I když tomu vše nasvědčuje. Bohužel. Aneb Kdo chce kam…

Roman JANOUCH

Přečtěte si další články

3 komentáře

stanley58 27/01/2022 - 00:38

Romane, myslite, ze diskuze na novém webu je lepsi a modernejsi? Zatim vidim, ze ti stari diskuteri zde jiz vubec nejsou, ti skoncili a objevili se tu novi, takove ty “andulky”, ktere by bylo dobre radeji odstrihnout. Jednak neumi psat a navic obsahove jsou s iq temer na nule. Tak co s tou novou diskuzi udelate? Je gramaticky silne kostrbata a neprehledna a z nejakeho duvodu se ztratili stari diskuteri.

Roman Janouch 30/01/2022 - 14:18

S tím já nic nenadělám, milý Stanley. S novým webem už nemám nic společného a dneska začínám kroutit poslední ze dvou týdnů v práci, na konci února opouštím HaNo definitivně. Razil jsem, že po prohraných volbách by bylo lepší přejít na kvalitní týdeník dělaný úplně jinak a nově, ale zůstal jsem s tímto osamocen, takže… Vyklízím pole :) Hezký den

ANNA PROLETAŘKA 25/01/2022 - 20:59

Soudruko předsedkyně

s hrůzou sleduji,e na sitich se objevuji sděleni,6e váwm na stůl nedali stle ješt telefon!
Z vašich úředniků nikdo nechce odpovidat na otázky co se bude dit dál a telefony investigativcm z AA teamu SV telefony nezvedaji!
Rovněž se na vasem čisle v Bruseli nikdo neozývá!
Bylo dobrým zvykem,že každé PONDELI byla verchuška k dispozici voličům! Pan soudruh Luzar prý ideolog se tady neozyvá ,trpim absenci vedeni špice nyni neexistujici levice.
Proč nam sympatizantům vši strany tady neni dán
PLAN NAVRATU DO PARLAMENTU nebot v Bruseli nejste a my tu jsme pak siroty a ani tady nic neni jen

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.