Pád civilizace

od redakce

Shodou okolností v těchto dnech dočítám půjčenou knížku Příběhy ze starého Egypta. A taky shodou okolností běžel před pár dny v rozhlase na Dvojce dopoledne rozhovor s jedním egyptologem (jméno si teď nevybavím), a protože to bylo o tématu, které mě právě zajímá, pustil jsem si rádio více nahlas a poslouchal. A bylo to zajímavé.

Na otázku redaktorky, co ho na egyptologii zajímá nejvíc, odpověděl tenhle odborník: »Zpočátku mě zajímalo hlavně umění, architektura, malby, sochy… Postupem času mě ale začaly více zajímat souvislosti.«

Na otázku jaké že souvislosti, odpovídal tenhle egyptolog asi následovně: »My egyptologové si například klademe otázku – jaké že byly příčiny kolapsu staré egyptské civilizace. A vychází nám pět příčin – změny počasí (způsobující velkou neúrodu), nekompetentní (slabý) vládce, vlivy zájmových skupin (tehdy to byli kněží a rodiny správců provincií), nedostatek surovin a nakonec drahota (stoupající ceny potravin).«

No, a když si v téhle souvislosti pomyslím na problémy, kterým čelíme a budeme čelit, mám za to, že prožíváme vlastně zlomové období.

Konec konců – tenhle odborník egyptolog řekl závěrem rozhovoru jednu větu: »Jestli si někdo myslí, že se, dejme tomu za dva roky, věci vrátí tam, kde nedávno byly – nevrátí!«

I já si myslím, že kdeco bude muset být jinak. Jak mohlo být lidstvo již několikrát poučeno, historie se opakuje. Stále dokola. Otázkou je, zda je lidstvo konečně poučené a dokáže se v daných cyklech už lépe orientovat a poradit si s nimi tak, aby to co nejméně bolelo. Cesty jistě existují, ale znamenají vyjít ze stínu (pro někoho) pohodlných a zaběhlých společenských principů. Ale podaří se to, nebo nás čeká návrat do středověku? To se uvidí…

Jan KOBYLÁK

Přečtěte si další články

23 komentáře

Lepší než rudé sračky 16/08/2022 - 12:26

Aké sú príznaky? Väčšinou si všimnete vyrážky
Molusky nie sú závažným ochorením, väčšinou bývajú jediným príznakom ochorenia vyrážky. Deti ani dospelých nebolia. Často sa stáva, že spôsobujú svrbenie (väčšinou u detí s ekzémom), najmä ak sú infikované miesta zapálené, červené či opuchnuté.

Molusky sa zvyčajne objavia do 2-7 týždňov od infikovania, to je aj zvyčajná inkubačná doba. Podľa dermatovenerologičky Tvrdoňovej však rátajte s rôzne dlhou dobou. „Molusky sa prenášajú priamym kontaktom s chorou osobou, kontaktom s kontaminovanými hračkami, predmetmi, oblečením, uterákmi. Šírenie prebieha často v bazénoch, kde vírus dlho pretrváva.“

Odborníci a odborníčky často varujú okrem spoločných bazénov a spoločných kúpeľov aj pred saunami, parnými kúpeľmi, kontaktnými športami ako wrestling, basketbal, futbal (kde zdieľate predmety ako rukavice, helmy, lopty, prípadne potápačské okuliare), telocvičňami či napríklad miestami, kde sa nechávate tetovať (ak má dotyčný/á na rukách lézie nechránené náplasťou).

Pozor, v prípade dospelých sa molusky (typ MCV-2) šíria pohlavne a často napádajú oblasť genitálií, bedier, vnútorných strán stehien a spodnú časť brucha.

Pozor na komplikácie u molusiek
„Moluská bývajú aj na tvári, pri rozširovaní do blízkeho okolia očí môžu spôsobovať zápaly očných spojoviek,“ upozorňuje MUDr. Tvrdoňová. Ide o sekundárnu očnú infekciu, ktorá v prípade neliečenia môže vyústiť v podráždenosť očí a ich citlivosti na svetlo.

„No najčastejšími komplikáciami molusiek sú bakteriálne infekcie. Často zvykne koža v okolí molusiek pri ich objavení mierne začervenať. Je to lokálna imunitná reakcia na vírusové ochorenie. Pri škriabaní ale vzniká bakteriálny zápal, čo sa prejavuje bolestivosťou a výrazným začervenaním až mokvaním.

Toto sa rieši použitím zinkovej pasty, prípadne lokálnych prípravkov s antibakteriálnym pôsobením. Výnimočne treba miesta ošetriť antibiotickým krémom.“

ZLATÍ KOMUNISTI, ZLATÍ 16/08/2022 - 12:10

ZLATÍ KOMUNISTI, ZLATÍ
Za komunistů bylo dost plynu, elektřina a benzín za babku.
ZLATÍ KOMUNISTI, ZLATÍ
Teď to řídí eurohujeři a Brusel a chtějí pro nás jen trochu plynu a v zimě udávání, kdo moc topí nad 18°., protože mají svou hrdost, tak ho nechtějí hodně.
No a domovy důchodců se už bouří, chtějí víc tepla.

ZLATÍ KOMUNISTI, ZLATÍ

Rosenkratz 16/08/2022 - 12:07

Americký export demokracie do Afghánistánu se nevydařil, dvacet let válčení, tři a půl tisíce mrtvých Američanů a jejich spojenců plus bilion dolarů nevedlo k pozitivnímu výsledku. Účet je tragický, tisíce obětí Afgánců civilistů, 3.400 spojeneckých vojáků, včetně 14 českých. Dále rozvrácená ekonomika, infrastruktura a úplná destabilizace regionu, kde je spousta problémů Třistatisícová vládní armáda prchla před šedesáti tisíci Tálibánci.
moss

Rosenkratz 16/08/2022 - 12:08

Máme právě výročí útěku.

KMERLIN 16/08/2022 - 11:16

JE NĚKDO RUssÁKY PŘEKVAPENÝ?
SPÍŠ SI TADY MRDKY ŘÍKAJÍ, VOVAN JIM TO ZASE UKÁZAL! SMLOUVA DOHODA NIC

Loď s kukuřicí z Ukrajiny zmizela ve Středozemním moři

Loď Razoni, která se na začátku srpna jako vůbec první vydala z Oděsy s nákladem kukuřice, zmizela ve východní části Středozemního moře. Náklad byl podle ukrajinských úřadů několikrát přeprodán a už tři dny se neví, kde teď plavidlo je

Gartouzek 16/08/2022 - 10:57

Jaké že byly příčiny kolapsu staré egyptské civilizace?
Ve hře je ještě jedna možnost: Hustota obyvatel a blahobyt v hlavních městech vedly obyvatele k tomu, že se stále více zajímali o společenský život a stále méně se věnovali výchově malých dětí. Z nich začali vyrůstat narcisté uspokojující sami sebe, bez zájmu o partnerský život. Prostě vymřeli, protože se přestali rozmnožovat.
Výmysl? Jeden vědec vyhradil prostor myším a nasadil tam malou skupinku myší. Myši měly dostatek potravy a nikdo je neohrožoval. Úspěšně se rozmnožovaly, avšak začaly být sociální problémy, vytvářely se kasty nadřazených a podřazený. Pak mezi myšmi začaly vyrůstat narcistické myši, jejíchž hlavním smyslem se stala péče o vlastní kožíšek a bez zájmu se rozmnožovat. Nakonec myši vymřely věkem, přestaly se rozmnožovat. (Podrobný popis experimentu je na internetu.)
Tento jev se začal projevovat i v naší civilizaci, rodiče vychovávají psychicky bezpohlavní děti, vytrácí se zájem o milostný život a rodí se stále méně dětí. Dnešní velká města nevymírají jen proto, že je velký příliv osob odjinud.

Rudý vítr 16/08/2022 - 08:19

Nejkrásnější roky mého života jsem přežil za socialismu kde byla svoboda, práce a zdravotní a sociální jistoty.Nedam nikdy dopustit aby někdo špinil tuto krásnou a šťastnou dobu.Cest práci soudruzi ❤️

FertAgro 16/08/2022 - 01:00

TO SE MUSÍ I RODNÁ STRANA STYDĚT

Jen chci informovat své slávistické přátele, že @AndrejBabis v posledním díle Čau, lidi přirovnává své příznivce na mítincích právě k nim.
Ostatní jste nacisti, fašisti a Sparťani – opět cituji.

My, Slavisti, víme, že Babiš je debil a nemůže nás vytočit.

My, Sparťani to víme také. Leč v každém táboře se najde blb, kterej to neví! Že

Já myslím že Bureš by dostal do držky v jakémkoliv sektoru

Hoďte na něj síť

fronda 15/08/2022 - 23:25

Řešení přináší socialismus.

fronda 15/08/2022 - 23:12

Ta trať jistě byla postavena v sovětských dobách a tehdy byla i využívána. Odlehlé vesnice byla v časech SSSR dopravně obsluhovány vrtulníky. To samozřejmě s návratem zpět do kapitalismu padlo.

Zlatí komunisti, zlatí! 15/08/2022 - 22:07

Jak to ze tady existuje skupinka lidi, co si rika KOMUNISTE, kteri kdysi meli nejakou ideologii a tvrde drzeli moc.
A ted ksefty s velkouzenarem ztratili zbytky bolsevicke moralky, zrazuji narod a jako celou svoji historii podporuji ruSSaky??!
Jak muze byt nekdo uchylny s tou Euroasii?
Co vam dali, mimo marxismus leninismus v hlave?

Lepší než rudé sračky 15/08/2022 - 21:27

Pejsek s kočičkou ještě nikdy žádný dort nepekli a neměli ani žádný recept. „Smícháme všechny dobré věci dohromady,“ řekla kočička. „To je pravda, potom bude dort opravdu dobrý a nemůžeme tím nic zkazit,“ pronesl pejsek. Kočička začala nosit věci ze spíže na stůl a pejsek je začal házet do obrovské mísy. Vejce se skořápkami, mouku, cukr, čokoládu, bonbóny, jablíčka, banány se slupkou, brambůrky, slané i sladké tyčinky a spoustu dalších věcí pejsek naházel do mísy. Potom kočička vzala vařečku a vše smíchala dohromady. „Prášek do pečiva jsme tam zapomněli dát,“ pronesla nakonec. Kočička vzala několik prášků do pečiva a nasypala je do těsta. Opět vše důkladně promíchali a těsto nalili do formy na dort.

Když dort dali do trouby a pak ho pozorovali, nestačili se divit svým očím. Dort začal vytékat z formy a bylo ho pořád víc a víc. Bylo to jako v pohádce Hrnečku, vař!, když z hrnečku teklo stále víc a víc kaše. „Co teď budeme dělat?“, zeptal se pejsek kočičky. Kočička ihned vypnula troubu a ještě horký dort odnesli ven na zahrádku, aby vychladl.

Když se ale za hodinu přišli podívat na dort a chtěli ho ochutnat, spatřili jen prázdnou dortovou formu a psa, který leží pod stromem a hrozně naříká. „Co se ti stalo?“, zeptala se kočička. Cizí pes, který ležel pod stromem jí odvětil, že snědl hrozně veliký dort a je mu z něho hrozně špatně a bolí ho bříško.

Pejsek a kočička se velmi radovali, že dort snědl pes a ne oni, protože by jim pak nebylo dobře. Cizí pes se alespoň ponaučil, že krást se nemá.

A příště, když pekli další dort, raději už pekli podle receptu.

4.5/5 – (4 votes)
FavoritePřidat do oblíbených
Share
Tweet
Pin
0SHARES
Krátké pohádky, Pejsek a kočička

Zubaté Strašidlo

:-) 15/08/2022 - 19:56

Rusové vymírají nejrychleji ze všech národů na světě.
Snad ani blbého by nenapadlo roztáhnout to na 42 let, když před 42 lety se jednalo o zcela jiný, mnohem větší stát, který se rozpadl a pochopitelně tak výrazně ubylo obyvatelstvo. Ovšem údaje z období od rozpadu SSSR vašemu zvěstování neodpovídají a už vůbec ne údaje z let po ukončení vlády Západem milovaného “demokrata” Jelcoina, vykopání amerických poradců a obnovení své státnosti. Možná se vám to popletlo s Lotyšskem nebo s Ukrajinou. :-)
Lotyšsko se potýká s vůbec nejrychlejším úbytkem obyvatel v Evropě Ale nevím, jestli je Ukrajina už nepředehnala.

Vilma 15/08/2022 - 19:48

Já si nedělám starosti s Ruskem jako eurohujeři, ale s námi
Německo bylo první zemí na světě, která zaznamenala nadbytek úmrtí. Od roku 1972 se zde každoročně rodilo méně lidí, než kolik jich zemřelo. Úbytek doplňuje migrace. Do poloviny tohoto století se však očekává, že ve všech evropských zemích s výjimkou Norska se přirozený přírůstek obyvatelstva změní na záporný.

Gedeon Spilett 15/08/2022 - 20:02

Jo je to tak.
Můžeme se zařadit po bok vymírajícího západu, kde podporují gaye a lesby a jejich pochody, , ale nestarají se o to o to, aby páry muže a ženy měli dobré podmínky pro založení rodiny a péči o děti. No a tak ten západ vymírá. Počty doplňuje migrace. Typickým příkladem je Francie, kde v roce 40 má počet příchozích převýšit počet domácích.
Jo a největší počet sebevražd :

S opakovanými vyhlášeními, že Norsko je nejlepší zemí k životu např. OSN kontrastuje mimo jiné to, že Norsko drží smutný primát v počtu sebevražd, ale také v předávkování drogami. Jedním z důvodu je ten, že osoby závislé na heroinu ve větší míře drogu aplikují pomocí stříkaček, než aby ji vdechovali. O víkendech je až polovina všech osob hospitalizovaných v norských nemocnicích tam umístěna kvůli předávkování, otravě či zranění způsobených konzumací omamných látek

V Norsku musíte být úspěšný, ti neúspěšní to často řeší sebevraždou nebo drogami.

pan Straka 15/08/2022 - 19:42

Neboj, Putler z bunkru si ruSSáky a Moskvany šetří. Posílá do války Dagestánce, Burjaty, Tuvany, Vágnerovce a tak. Zachřastí rubly

Eva L 15/08/2022 - 19:38

To ne, toto ne! A jestě oběti ze speciální operace.

panucetni 15/08/2022 - 19:35

Rusové vymírají nejrychleji ze všech národů na světě.

Rusové patří do „červené knihy vymírajících druhů“. Za 42 let se počet obyvatel Ruské federace zmenší o neuvěřitelných 20 procent. Jak tvrdí experti OSN, žádná jiná země se nemusí obávat tak strašlivého demografického propadu. Z největšího státu na světě se stane pustina, opuštěné vesnice budou přitahovat západní turisty a lukrativnější oblasti ihned osídlí Číňané. Je šance tento vývoj ještě zvrátit?

Alkoholismus, deprese, vraždy…
„Pokud nebudeme stimulovat narození třech čtyř dětí v rodině a neosvobodíme mladé lidi od daní, tak v roce 2050 se počet obyvatel Ruska nezmenší o předpokládaných 30, ale o 40 až 50 milionů. A jestli budeme ještě povzbuzovat emigraci, tak v roce 2080 bude v Rusku žít pouhých 60 milionů lidí,“

fronda 15/08/2022 - 23:08

No jo, kapitalismus. Na Ukrajině ale taky v Pobaltí to není lepší. Za sovětských dob počet Rusů, Ukrajinců nebo Litevců rychle narůstal, dokonce i v době tzv. hladomoru.

Fero 15/08/2022 - 19:33

Někdy mi přijde, že teorie evoluce je chybná, nebo aspoň nefunguje u každého. O mnoha fanoušcích pravice se dá spolehlivě říct “nic se nenaučil, nic nezapomněl”, žil zbytečně.

Zlatí komunisti, zlatí! 15/08/2022 - 19:31

STŘEDOVĚK TRVÁ

Jsme zoufalí. Sibiřská vesnice prosí Merkelovou, aby jim opravila silnici.

Obyvatelé sibiřské vesnice natočili video, v němž poprosili německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby zajistila vyasfaltování místní silnice. Na záznamu vysvětlili, že se již obrátili na nejrůznější ruské úřady, ty jim však nevyhověly, a uvedli, že jejich vesnici na přelomu 19. a 20. století založili ruští Němci.
Lidé ve vesnici upřesnili, že na Merkelovou se rozhodli obrátit z čirého zoufalství, protože hlavní ulice je v určitých obdobích roku téměř nesjízdná a neschůdná.

fronda 15/08/2022 - 23:14

Tak proč se neobrátí na nějakou asfaltérskou firmu?

osobitný spravodajca 15/08/2022 - 19:28

STŘEDOVĚK TRVÁ

Hluboko v lesích západní Sibiře je velmi obtížné se dopravovat z místa na místo. Obyvatelé vesnice Frantsevo si proto sami postavili železniční vozíky, s jejichž pomocí se pak mohou relativně snadno dostat – po nevyužívané železniční trati – do nejbližšího města.

„Je to nejpohodlnější a nejspolehlivější možná doprava. Dopravujeme se tam tak, od prvního sněhu a ani déšť nebo vedro nejsou překážkou,“ říká jeden z obyvatelů vesnice Nikolaj.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.