Plynová válka se týká i nás!

od redakce

Podle zveřejněných informací z počátku tohoto týdne američtí vládní představitelé jednali s Evropskou komisí, energetickými společnostmi a zástupci některých vlád o dodávkách jejich zkapalněného břidlicového plynu v případě, že mezi Ruskem a Ukrajinou vznikne ozbrojený konflikt a Spojené státy vyhlásí totální embargo na ruské zboží, tedy i na dodávky plynu. Problém prý je v tom, že tolik ho ovšem nemají k dispozici. Zřejmě se domácnosti v Evropě budou muset uskrovnit anebo přejít na jiné médium.

Souběžně jsme se od samotného českého premiéra dozvěděli, že vláda zvažuje jistý odklon od ruských dodávek, protože jde prý o »bezpečnostní riziko«. Jak moudré, chtělo by se říci, ale za onou »moudrostí« je »čertovo kopýtko«. Další zdražování nejen plynu, ale i všech možných komodit, protože cena plynu se promítá do ceny nabízeného zboží. Inflace se dostane do další spirály. Dotkne se nejen odběratelů plynu, ale každého z nás, kdo si koupí něco od těch, kteří jsou výrobou závislí na jeho ceně. Aby nám ovšem okamžitě nabídl řešení, Petr Fiala svým monotónním hlasem sdělil, že zvažují možnosti dodávek zkapalněného plynu. Odkud? To neřekl, ale zřejmě už s předstihem má vše dojednáno s americkými emisary.

Tak najednou došlo k obratu, pokud jde o odběr plynu až ze Spojených států. Sice experti upozorňují na mnohé technické problémy, ale co by naše nová vláda neudělala »pro naši bezpečnost«, tedy pro naše americké přátele, kteří potřebují vydělávat a zaměstnat své dělníky, protože jinak budou muset třeba práce na nalezištích zastavit a to by se zaměstnancům příslušných amerických těžebních společností asi ne zcela líbilo. Dodávkami by byla udržena v příslušné lokalitě Spojených států životní úroveň.

V Evropě jsme zřejmě po těch, kteří už dříve inzerovali odklon od ruského plynu směrem k americkému břidlicovému, tedy Polácích, první, kdo se přihlásil k americkému projektu. Byť kvůli zvýšeným ekologickým nárokům by tomu mělo být naopak. Proto tak zdůrazňovaná slova »bezpečnostní riziko«. Proti nim se totiž máloco nechá namítat. Naopak. Je přece třeba pochválit Fialovu vládu, že se tak o nás, občany České republiky, stará, i když to každého z nás bude stát další utažení opasku.

A ona válka mezi Ruskem a Ukrajinou? Pokud ji militantní Ukrajinci nevyprovokují, pak je jen strašákem. Když po čase se ukáže, jak to ve skutečnosti bylo, už tady budeme žít draze, ale zaměstnanci amerických těžišť dál budou spokojeně volit Bidena či jiného kandidáta, který jim zajistil práci a tedy i životní úroveň.

Josef ŠENFELD, předseda OV KSČM Litoměřice

Přečtěte si další články

1 komentář

fronda 22/01/2022 - 21:31

Jenom aby zůstalo u té plynové války. Blíží se olympiáda, oblíbený čas Západu k zahájení imperialistických agresí. Banderovská diktatura nejspíš bude chtít za podpory Západu okupovat dosud svobodné části Ukrajiny.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.