Pochybný návrat do idylických dob

od redakce

Žena má stát u plotny. Vychovávat děti a očekávat návrat muže-živitele z práce, aby mu zula boty a podala pantofle. Na počátku 90. let řada pravicových politiků hlásala, že je třeba vrátit manželky rodinám. Odvolávali se na údajnou idylu první republiky. Zřejmě vycházeli z nějakého filmu pro pamětníky, jen nemohu přijít na to, ze kterého.

Po této dělostřelecké přípravě následoval už hlavní směr úderu. Mateřské školy byly přece nástrojem komunistického kolektivismu. Vynořili se psychologové, tedy alespoň si tak říkali, kteří vyprávěli o škodlivosti pobytu dětí ve větší skupině od tak útlého věku. Pak už stačilo udělat jen krůček k tomu, prohlásit mateřské školy za zbytečné, ne-li přímo škodlivé. Pravicová zastupitelstva ve městech proto některé z nich zrušila. Šlo zpravidla o zařízení na lukrativních místech. O takto uvolněné pozemky a budovy se hned hlásili podnikatelé, kteří je houfně skupovali.

Hlasatelé přebytečnosti mateřských škol opomněli zmínit, že jejich tradice sahá hluboko do 19. století. Průmyslová revoluce vyžadovala spoustu pracovních sil, navíc ženy patřily k těm levnějším. Potřeba postarat se o děti v době, kdy rodiče pracují, zrodila už před 190 lety první opatrovnu, která vznikla v Praze pod Emauzy. V těchto zařízeních pobývaly stovky dětí najednou. Později se z opatroven vyvinuly mateřské školy, které si již kladly vyšší cíle než jen pohlídat své svěřence, aby nepobíhali sami po ulicích.

Když byly na počátku 90. let minulého století vyhlédnuté budovy rozprodány, opustila se rétorika nadbytku mateřinek. Za velké peníze z obecních kas, leckdy za přispění státu, se stavěla nová zařízení pro předškoláky. Manželé nevydělávali tolik, aby jejich drahé polovičky mohly zůstat doma. Ale hlavně, většina žen se už nechtěla spokojit s rolí domácí puťky. Chtějí také něco dosáhnout, najít své uplatnění a prosadit se. Takže politici museli obrátit a nyní hovoří o potřebnosti mateřských škol pro sladění rodinného a pracovního života rodičů. A světe, div se, i o přínosu pro děti, které se začleňují do společnosti a dozvídají se nové věci. Vedle školek zřizovaných obcemi či kraji ovšem fungují i soukromé, které mají zpravidla tak vysoké poplatky, že jsou přístupné jen bohatší vrstvě.

Z 19. století nám ale nezbyl jen nápad, jak se postarat o děti pracujících rodičů, především matek, ale kupodivu stále i nerovnost platů mezi muži a ženami. V tomto případě bude náprava zřejmě trvat ještě déle než u mateřských školek, v nichž je stále nedostatek míst.

Miroslava MOUČKOVÁ

Přečtěte si další články

5 komentáře

fronda 14/10/2022 - 22:16

Nevím, jak školky nahradit, ale také je považuji pro děti za škodlivé. Jesle pak tuplem.

Tom 10/10/2022 - 21:06

Tom
10/10/202221:04 –
K tomu ke všemu Elon Musk náhle převlékl kabát a ke konfliktu mezi Ruskem a Banderstánem zaujal vysloveně proruský postoj. A trvá na svém, i když se na něj slétli hvězdnými výšivkami ověnčení politici, a to přesto, že má obří zakázky od amerického ministerstva obrany. Pokud by někdo zapomněl, byl to právě on, kdo na začátku Speciální vojenské operace přesměroval ukrovermachtu velké množství mobilních terminálů Starlink, a poskytl tak kyjevským „obráncům nezávislosti“ vysokorychlostní širokopásmový satelitní přístup k internetu přímo na bojišt.

Nejdemu ale o Rusy, bojí se o své satelity. Rusové aktivují svou protivesmírnou laserovou obranu.

Juri S. 10/10/2022 - 20:56

Ukrajina přestává vyvážet elektřinu do Evropské unie

Jak sdělilo ukrajinské ministerstvo energetiky, vývoz bude již od zítřka zastaven, „aby se stabilizoval vlastní energetický systém”.
Ukrajinská vláda byla k takovému kroku přinucena tím, že raketové útoky zasáhly tepelné elektrárny a elektrické rozvodny, uvedlo ministerstvo energetiky ve své zprávě.

Juraj 10/10/2022 - 20:53

Velvyslanectví EU dostala pokyn k urychlené evakuaci z Kyjeva.

Breaking NEWS

Starosta města Kryvyj Roh potvrdil vážné poškození tepelné elektrárny Kryvyi Roh – jedné z největších na Ukrajině. Instalovaný výkon při plném využití – 2,8 GW

Breaking NEWS

Bez elektřiny zůstala nejen Ukrajina. V dánském Bornholmu, který je všem známý díky útokům na Nord Stream, došlo k masivnímu výpadku elektřiny. “Celý ostrov je bez proudu.” Píší o přerušení podmořského kabelu spojujícího ostrov se Švédskem. Důvody zatím nejsou známy ani hlášeny.

V Kyjevě byla zastavena červená (hlavní) trasa metra. Na západní Ukrajině byl pohyb vlaků místy zastaven (poškozeny rozvodny).

svaty_vaclav 10/10/2022 - 20:47

Sledujte @neCT24

Příspěvek v 19:23 ……. ty hňupe co tady dlouhodobě kradeš nick a píšeš bláboly nezapomeň to vždycky zakončit nacistickými ukrajinskými pozdravy. Piš dál ať vynikne antikomunistická blbost antikomunistických hovad. Na nic jiného se nezmůžeš než na tvoje antikomunistické bláboly a kradení nicku.

…………………

Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.