Poporodní psychóza – řešme prevenci

od redakce

Letošní velikonoční svátky přinesly i děsivý příběh, o kterém informovala Policie České republiky v sobotu. V bytě v Karlových Varech došlo k pobodání tří malých dětí. Tříleté dítě bohužel zemřelo, pětileté bylo ve velmi vážném stavu transportováno vrtulníkem do nemocnice v Praze, dvouměsíční kojenec by pak měl být mimo přímé ohrožení života. Policie na místě zadržela 28letou ženu, matku dětí. Taková informace samozřejmě spustí vlnu negativních emocí, a tak se to v komentářích pod příspěvkem jen hemžilo odsuzováním pachatelky, sprostými nadávkami apod. Co vedlo teprve osmadvacetiletou matku k takto závažnému zločinu Policie v počátku vyšetřování veřejnosti nesdělila. Ve hře často bývají samozřejmě drogy nebo alkohol (v tomto případě ale ne), častým spouštěčem podobných činů bývají také rodinné problémy. Zdaleka nejčastější jsou ale problémy psychické.

V případě žen krátce po porodu popisuje medicína hned několik stavů, které mohou být velice nebezpečné jak pro samotnou matku, tak pro její děti. Tzv. poporodní blues v různé míře prožívá až 80 % matek. Jedná se o krátkou a přechodnou záležitost, která netrvá déle než dva týdny. Matka se může cítit skleslá, osamělá, může prožívat pocity zlosti nebo hlubokého smutku. Vyrovnává se i s všeobecnou představou, že novopečená maminka musí být šťastná, když prožívá nejkrásnější okamžik lidského života. Tento stav obvykle zmizí bez lékařských zákroků. Tím rychleji, čím větší je podpora okolí. Dalším stavem je tzv. pozdní poporodní deprese, která již postihuje pouze asi 10 % matek, je však závažnější. Matka je obvykle vyčerpaná, dlouhodobě unavená, pesimistická a zažívá pocity úzkosti z různých důvodů. Časté jsou obavy, zda se dokáže správně postarat o své dítě. V tomto stavu, který se může spustit i delší dobu po porodu je už vhodné vyhledat lékařskou pomoc, je zde totiž jisté riziko sebevražedných tendencí. Zdaleka nejzávažnějším stavem je pak poporodní psychóza. Tento stav je naštěstí velmi vzácný a objevuje se v asi 0,1 % případů. Žena v tomto stavu zažívá pocity silného rozrušení, extrémní výkyvy nálad, výpadky paměti, poruchy soustředění, změněné vnímání času, ztrácí kontakt s realitou, často trpí bludy, zrakovými a sluchovými halucinacemi a ztrácí schopnost pečovat o dítě. Jako hlavní příčiny se uvádí hormonální změny způsobené porodem, fyzické vyčerpání a velice silné neznámé emoce, která žena po porodu prožívá. Pokud tento stav není zavčasu rozpoznán okolím a odborně řešen, je velké riziko, že matka ublíží svému dítěti nebo sobě. K tomuto pak dochází ve 4 % případů. Důležité je ovšem vědět, že žena jedná v takovou chvíli automaticky a svůj stav si neuvědomuje.

Zda byla poporodní psychóza spouštěčem jednání matky z úvodu tohoto článku zatím nevíme. Je samozřejmě velice těžké snažit se najít pro podobné činy pochopení. Je ovšem zcela na místě věnovat se jejich prevenci – tedy dobrému informování budoucích rodičů i veřejnosti, jaké stavy se u matky mohou po porodu vyvinout, jak je rozeznat a především jak je řešit. Obávám se ale, že i tento případ povede pouze k řešení důsledků a nikoliv příčin.

Petra PROKŠANOVÁ

Přečtěte si další články

4 komentáře

jmm 20/04/2022 - 08:19

“peťulinko lenuško” zakázko války
“FU”
Historie- jen z ní se dá poučit-. A o i symbolech nejen fašistikých ale i novo fašisticko banderovských -žlutá vlajka s černým heraldickým znamením vlčí hák . A ty jsou naprosto zavrženíhodné…
Na bojových vozidlech bývá mnoho symbolů, znaků. A třeba na letadlech….
Ovšem symbol “atomového hřibu” na letadlech ke konci IIWW je znakem genocidy nadřazenosti….
“ZZR”

PetJednaLenin 19/04/2022 - 19:59

BOLSEVICKE PRAVO

Horní komora RUS parlamentu začíná projednávat návrh zákona, podle kterého by se činnost “nesystémové opozice” – všech, které Kreml nepovolil a kteří nemají stejné názory – mohla hodnotit jako vlastizrada. Zákon by dopadal i na opozičníky v zahraničí.

Rozšířil bych to na celý svět.
Kdokoli cokoli řekne proti Rusku, bude následně otráven a odsouzen. Přesně v tomto pořadí, aby někdo neutekl Zpravedlnosti.

jmm 20/04/2022 - 08:05

“petrušěko iljiči” utíkači Zpravedlnosti
Třetí Newtonův zákon:
Nazývá se také Zákon akce a reakce.

PetJednaLenin 19/04/2022 - 17:24

ANI POTROUBLI BOLSEVICI si nekazili svatky zdobenim zakusku zvezdickami a kladivy se srpem.

Velikonoce s příchutí války
Tradiční velikonoční chléb se prodává v Schadrinsku, Kurgansk Obl, Rusko, má „Z“ používané ruskými jednotkami při invazi na Ukrajinu
Z&V byly v mnoha zemích zakázány. Zde je důvod, proč se staly symboly 🇷🇺 války.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.