Poučení ze Stalingradu i z Jalty

od redakce

Nedávno jsme si připomenuli Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Není to jen pouhá fráze? Evropou opět duní zbraně. Slova o míru vytlačují slova o válce. Rostoucí náklady na zbrojení přikrýváme slovem obrana. Mizí odkaz Jalty i Stalingradu. Kladu si otázku, máme zapomenout na ty desítky milionů obětí druhé světové války? Máme zapomenout na válečné hrůzy i na hrdinství těch statečných od Stalingradu, Kursku, Berlína, z Normandie, Tobruku…?  

Je to již 79 let, 2. února 1943 kapitulovaly poslední jednotky německé 6. armády u Stalingradu. Nad zcela zničeným městem zavlály rudé prapory vítězství. Stalingrad se stal symbolem, ale zároveň i zlomem vývoje ve druhé světové válce. U Stalingradu se zhroutil německý sen o vítězství a nastolení »nového pořádku«. Ve filmových dokumentech je vidět jejich zoufalá snaha o přežití, boj o poslední místa v letadlech ze Stalingradu, ty ostatní čekala smrt v pouličních bojích, smrt mrazem, hladem, nebo vyčerpáním na pochodu do zajateckých táborů. V obklíčeném stalingradském kotli tehdy zemřely desetitisíce německých, ale i rumunských a italských vojáků. Z třísettisícové německé 6. armády odešlo do zajetí kolem 100 000 německých vojáků. Stalingrad před 79 lety dal světu nadějí v konečné vítězství nad agresorem.

Konference příkladem vzájemné úcty

V těchto dnech si připomínáme také Jaltu z 4. až 11. února 1945. Asi povětšinou známe tu slavnou fotografii usměvavých státníků z únorových dnů 1945. Představitelé vítězné koalice Roosevelt, Stalin a Churchill zde dali základ poválečnému uspořádání světa. Uzavřeli dohodu o odzbrojení a o rozdělení Německa na čtyři zóny, o připojení východních území Německa k Polsku a SSSR i o vstupu SSSR do války s Japonskem. Bylo přijato ujednání i o poválečných reparacích, o potrestání viníků této války. Jaltská konference byla příkladem i vzájemné úcty. Jako příklad lze uvést slavnostní předání meče z leštěné oceli britským premiérem W. Churchillem J. V. Stalinovi. Byl to osobní dar britského krále Jiřího VI. statečným obráncům Stalingradu.

Tyto významné události budou v těchto dnech jen velice nesměle připomínány. Lidská paměť je totiž velice děravá, a tak druhá světová válka a její hrůzy mizí v lidské paměti. Je také smutnou skutečností, že průběh a odkaz této nejkrutější války v dějinách lidstva je mnohými záměrně zkreslován, oběti jsou znevažovány, pomníky hrdinů jsou káceny. Válečná spolupráce USA, Británie a Sovětského svazu v boji proti fašismu se dnes nehodí do současného protiruského tažení. Stáváme se svědky nových válečných dobrodružství. Bubnujeme, verbujeme vojáky, posíláme zbraně, nakládáme granáty…  

»Říkat pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin!« (George Orwell)  

Přemysl VOTAVA

Přečtěte si další články

3 komentáře

Velký Max 14/02/2022 - 10:44

Je škoda, že George Orwell zemřel v roce 1950 ve věku pouhých 47 let. Lze předpokládat, že by se později zamyslel nad konferencemi v Mnichově 1938 a na Jaltě 1945 Nutně by musel dojít k závěru, že ta první fungovala pouhých sedm let,, ale konce důsledků Jaltské by se asi nedožil. .Středoevropské sovětské gubernie Jaltou dané padly po 45 letech, SSSR o mnoho nepřežil. Memento 2.světové války, porážku fašismu a japonského militarismu a milióny obětí tohoto boje je třeba připomínat. Zaregistrovat je ovšem třeba výrok Putina, že rozpad SSSR, byl tragedií 20.století se může líbit pouze místní páté koloně kremlobotů, fanatickým rusofilů a stalinistů.

fronda 15/02/2022 - 00:47

Sovětský svaz zanikl v rozporu s vůlí svých občanů vyjádřenou zcela jasně v referendu. Celá tato oblast se pak propadla ekonomicky a civilizačně o desítky let do minulosti. Ještě ani teď se z nastolení kapitalismu nevzpamatovala.

Vladimír Kusyn 15/02/2022 - 09:20

SSSR byla konfederace nedobrovolného područí států mimo Ruska ! Ukrajina, jako velký zemědělský stát tím trpěl ! Vyvážel zemědělské plodiny a nedostával za to odpovídající hodnotu ve zboží ! Rubl to nebylo pro ně to hlavní ! Takže fungoval tzv. Směnný obchod ! Měl jsem přítelkyni ve Volgogradě – Nina Pedora – učitelka na střední škole . Tak si stěžovala na nedostatek zboží v ,,Magazin” – jejich obchodní středisko ! Takže umím rusky a na Netu si prolouskám , jejich tisk ! Měl jsem rád SSSR hokej – jejich styl hry a nasazení – NHL to je o něčem jiném ! Charlamov, Makarov, Krutov a obrana Fetisev a Kasatonov ! V bráně Tretjak Vladislav – taky potom NHL ! Vladimír Kusyn Ostrava !

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.