Před čtrnácti dny, 3. listopadu, proběhlo v hlavním městě ustavující pražské zastupitelstvo. Tedy přesněji řečeno ne celé, ale pouze jeho první část. Zastupitelé složili slib, zvoleny byly tři výbory – kontrolní, finanční a pro výchovu a vzdělávání, včetně jejich uvolněných předsedů, a dále už jsme mohli sledovat jen vzájemné osočování a napadání, kdo za co může.
Druhou část této tragikomické frašky budeme moci sledovat 24. listopadu. Důvodem je, že zvolení zastupitelé nejsou schopni se dohodnout na teplých křeslech ve vedení města a pochopitelně i na dalších trafikách pro své »blízké«. Je přece potřeba kontrolovat toky peněz a »hospodaření« s městským majetkem v budoucnu. Neméně důležité ovšem je pohlídat si i minulost. Co se dělo a o čem kdo rozhodoval, jak kdo hlasoval, kam koho kdo navrhoval.
Není toho asi málo, co by mohlo vyplavat na povrch. Proč se asi, například, brání pražský dopravní podnik auditu, o kterém zastupitelstvo před měsíci rozhodlo v souvislosti s kauzou Dozimetr (nyní se přidala aféra s předraženými obrazovkami do metra)…
Takže v hlavním městě dál vládne koalice Piráti – Praha sobě – Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), dál rozhoduje dosluhující rada, nehledě na to, že někteří radní už ani nebyli v posledních volbách zvoleni zastupiteli. Mezitím nabídlo subjektu Spolu toleranci menšinové rady (v 65členném zastupitelstvu by měly oba subjekty společně těsnou většinu 33 hlasů). Spolu však nabídku nepřijalo, to by jim premiér Fiala vycinkal, že odbočili z vládní předlohy. Nezahálejí ani ostatní. Piráti (Zdeněk Hřib) a Praha sobě (Jan Čižinský) sestavili tzv. Alianci stability a zaslali Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) nabídku na vznik koalice s tím, že Spolu by měla pět radních včetně primátora, pět Aliance stability a jeden STAN. Jenomže ODS odmítá Jana Čižinského, Piráti se »šprajcli« proti STAN, ten chce jenom s jedním bez druhého, ten zase s druhým bez prvního.
Hádají se o koryta a kašlou na lidi. Ti jsou odstaveni na vedlejší kolej, se všemi svými problémy, které se na ně hrnou. Zdražení elektřiny, plynu, vody, nákladů na bydlení, lidi nemají na jídlo, nejsou místa v mateřských základních i středních školách. Ale to zvolené mocipány očividně nezajímá. Kromě toho čeká nové zastupitele také schválení rozpočtu na příští rok, od něhož se odvíjí řada zásadních kroků a opatření. Vzpomenou si někdy na své předvolební sliby a na to, proč byli zvoleni?
Marta SEMELOVÁ, předsedkyně KV KSČM Praha