Před kým utíkají ukrajinští uprchlíci?

od redakce

V poslední době jsme byli svědky několika odlišných informací, než kterými nás většina médií od 24. února t. r. masíruje. A nejde jen o nevládní média nebo Amnesty International, ale například i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ve své nejnovější statistické analýze (data jsou platná k 2. 8. 2022) informuje, že nejvíce Ukrajinců, bezmála dva miliony, uteklo před válkou, podle českých médií před Ruskem – do Ruska.

Abych nebyl podezírán či nařčen ze zaujatosti nebo podjatosti, zde na oficiálním webu máte k dispozici veškerá data – https://data.unhcr.org/en/situations/ukraine.

Jen čekám, jestli také někdo donutí Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky omlouvat se za zjištěnou pravdu stejně jako před pár dny mezinárodní organizaci Amnesty International, která zveřejnila zvěrstva páchaná ukrajinskou armádou.

Jinými slovy řečeno – zhruba každý třetí ukrajinský uprchlík zvolil, pro nevědoucího Evropana, směr Ruská federace. Logicky, jen u nás se o tom nepíše. Tam, kde se na Ukrajině válčí, i od roku 2014, totiž žije majoritně ruské etnické obyvatelstvo, na němž ukrajinská armáda v čele s nacistickými organizacemi Azov, Pravý sektor apod. páchala po léta neuvěřitelná zvěrstva, nad nimiž v podstatě celý civilizovaný svět benevolentně přivíral obě oči. Dokonce jsem v právnických kruzích na margo citované analýzy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zaznamenal vážně myšlený názor, že ty bezmála dva miliony ruská armáda odvlekla do Ruska násilně… Ten dotyčný už je opravdu zralý k hospitalizaci na uzavřeném pavilonu psychiatrické léčebny… To jen na okraj. 

Otázka nezní – proč tito Rusové utíkali do Ruska (Evropa by je tak či tak ukamenovala, když jsou Rusové), ale kdo jsou ti z válčící západní Ukrajiny, kteří prchali nebo tzv. prchali do Evropy? Podle oné statistiky OSN jich po Rusku uteklo nejvíce do Polska (přes milion a čtvrt), následuje Německo (915 tisíc) a čtvrté v pořadí je Česko s více než 400 tisíci přijatých uprchlíků. Jen tyto tři země dohromady evidují ještě zhruba o 600 tisíc uprchlíků více než samotné Rusko, a to z válečného území, kde etničtí Rusové mají početně jasnou převahu. Abych byl ještě přesnější – jinde než na území s převahou etnických Rusů se na Ukrajině v takovém rozsahu neválčí. Přitom ale do Evropy prchají Ukrajinci. Odkud? Nevím. To je velká záhada.

Když už nemohu beztrestně konstatovat, práva na dotaz se nevzdám. Kdo nejen mně, ale i řadě normálních občanů této země poskytne detailní přehled o tom, kdo tito uprchlíci ve skutečnosti jsou, odkud a proč do České republiky přišli a co tu budou dělat? Zatím jsem se z oficiálních zdrojů dozvěděl pouze tolik, že zahraniční podnikatelé v prvním pololetí letošního roku tu koupili 1311 českých firem a že nejvíce firem získali právě Ukrajinci.Informovala o tom renomovaná poradenská společnost Dun & Bradstreet. Za prvních šest měsíců letošního roku Ukrajinci koupili 329 společností, o 75 víc než ve srovnatelném období 2021 (+30 %). 

Ptám se dál – kdo jsou tito Ukrajinci, kteří si tu ve velkém mohou dovolit kupovat firmy? Uprchlíci? Nebo snad investoři, či jejich prostředníci, či dokonce mafiáni, které tento stát vyživuje sociálními dávkami, poskytuje jim zdarma bydlení, zdravotní péči, prostě úplně všechno a všechno na úkor vlastního obyvatelstva? Prosím a tím nijak nezpochybňuji péči o skutečné běžence, kteří ztratili střechu nad hlavou v důsledku válečných operací.

Nejsem sám, kdo se takto ptá, a ač již k tomu nemám mandát z voleb z roku 2021, stejně se ptám, chcete-li, interpeluji předsedu Vlády ČR Petra Fialu, ministra zahraničí Jana Lipavského a ministra vnitra Víta Rakušana, aby veškeré mnou požadované informace neprodleně sdělili občanům České republiky. Děkuji.

Vojtěch FILIP

Přečtěte si další články

172 komentáře

Yurri Simon 23/08/2022 - 09:38

Dovolená na Krymu. Rus se vyfotil vedle systému protivzdušné obrany, Ukrajinci mu poděkovali.

Ještě před pár týdny je z Krymu vyháněli, teď jim děkují. Ukrajinské ministerstvo obrany ocenilo dovolenkovou fotografii jednoho z ruských návštěvníků pláže na anektovaném Krymu. Muž v plavkách totiž nevědomky prozradil polohu protivzdušného systému S-400.

„Možná jsme na ruské turisty příliš tvrdí – tento pán nám opravdu pomohl. Někdy mohou být opravdu užiteční. Jako tento muž, který si fotí pozice ruské protivzdušné obrany u Jevpatorije na okupovaném Krymu,“ napsalo v pondělí ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru.

„Děkujeme a pokračujte v dobré práci!“ sarkasticky poznamenali Ukrajinci.

Neznámý muž v plavkách se fotografií z výletu pochlubil na ruské sociální síti VKontakte – a to včetně přesných souřadnic. To umožnilo lokalizovat pozici vojenského systému S-400 na solné pláni poblíž města Jevpatorija.
Autenticitu fotografie nelze nezávisle ověřit, britský deník Daily Mail ovšem v článku píše, že tato poloha odpovídá informacím o aktivitě protiletadlových systémů v této oblasti. Shoduje se také s dalšími snímky pořízenými koncem července a rovněž nahranými na ruské sociální sítě.

Ukrajinci si evidentně lokaci poznamenali, ale zda protivzdušný systém už stihli zasáhnout, není známo. Zpráva však přichází po sérii výbuchů na Krymu, jejichž terčem byly ruské letecké základny a muniční sklady, za něž si Ukrajina připsala zásluhy.

No prostě ruSSáci – nejvymaštěnější národ na světě.. Ha ha ha ha ha ))))))))

Btw, ten dovolenkář už 100% dovolenkuje na Sibiři – jenom v těch jeho plavkách nejspíš.. :)))))))

Novák 23/08/2022 - 15:56

Co to tady plácáš o vlastizradė ty pošahaný a zfanatizovaný ss ukrajinče. Tady jsi v Čechách! Neměl by jsi náhodou sloužit své vlasti na té své UK? Nejspíš jseš podělaný až v botách! No aby tě Zelenější nehnal ke zdi za vlastizradu. Ty smrdutý dezertére.!

jmm 23/08/2022 - 08:56

Před terorem a “bombovými” útoky na civilisty v autě…

Fero 22/08/2022 - 15:17

Utíkají před režimem, který si tam jako vyvrcholení celé své úspěšně, třicetileté samostatnosti, nechali nainstalovat. Hlavně aby ten svůj “úspěch” nedostali šanci zopakovat i tady.

Yurri Simon 22/08/2022 - 12:01

Proč není ta ruSSácká ku%nda na Krymu..??? :-))))))))))

Zuří Rusové i Ukrajinci. Manželka Putinova mluvčího v Řecku rozbíjela talíře.

Bývalá olympijská krasobruslařka a modelka časopisu Maxim Taťjana Navková ukázala světu, jak dobře se baví na dovolené v Řecku. V době války na Ukrajině tím vyvolala silnou vlnu odporu. Dnes sedmačtyřicetiletá Ruska je manželkou Dmitrije Peskova, mluvčího prezidenta Vladimira Putina a zástupce šéfa jeho kremelské administrativy.

Video, na kterém rozbíjí talíře při hudbě z amerického filmu Řek Zorba, sdílela Navková 19. srpna 2022 na svém účtu na Instagramu. A to přesto, že používání této sociální sítě Rusko svým občanům zakázalo.

Řecká tradice rozbíjení talířů může být projevem smutku, ale je také vnímána jako “ďábelská” oslava, píše britský server Mirror. Navková, která se narodila na Ukrajině, se pochlubila, že do řeckého letoviska přijela z další země NATO, z Turecka, kde trávila část dovolené v městě Efez.

Rozzuření Rusové Navkovou kritizují za to, že sdílela “okouzlující snímky, na nichž se bratříčkuje s nepřítelem” v době vrcholící války na Ukrajině. Svou nelibost vyjadřují i Ukrajinci. Ti se zase ptají, jak je možné, že žena nejbližšího Putinova spolupracovníka stále může vycestovat do Evropy, když Peskov pomáhá vymazat Ukrajinu z mapy.
Jeden z rozhořčených Rusů podle serveru Mirror napsal: “Manželka vrcholného státního úředníka bojující země by se měla chovat skromněji. Nevyplývá to z jejího postavení? Vždyť je téměř první dámou země.” Další Ruska se jí ptala, proč nejela na dovolenou na Krym, a že tímto chováním dělá Rusku a Putinovi ostudu. Krym v posledních dnech bombarduje ukrajinská armáda.

“Jen si na chvíli představte, jak se asi cítí maminka zemřelého chlapa, když vidí vaše video. Její syn dělá bůhvíco v suverénní zemi [na Ukrajině] a tady vidíme, jak [ruský] establishment rozbíjí talíře, protože chce a baví se,” zněl další komentář.

“Domnívám se, že je naprosto nevhodné, aby se prezidentův tiskový mluvčí a jeho manželka v této těžké době bavili. Úplně ztratili ostych a hlavně přesně ukazují, jak ‘milují’ svou vlast a svůj lid,” dodal podle Mirror další podporovatel Ruska. Zda Navkovou na dovolené doprovázel i její muž, ale není podle britského serveru jasné.

Paterak 22/08/2022 - 12:48

Teda to je vědecky vypracovávano (opsáno) ale úplně k h.vnu. Koho to zajímá? Co je mi po tom? Kolik bude stát u nás za tři měsíce chleba to je důležité. .A nějaká Nováková ať si klidně rozbíjí talíře. Jsou tu lidé na úrovni. Zkus pro ně psát. Děláš tu furt že sebe blba ale máš navíc….

Yurri Simon 22/08/2022 - 14:17

Bojuj…! Přidej..!! Můžeš založit iniciativu českých kolaborantů, třeba s názvem:

“Budeme ruSSákům klidně i péra hulit, abysme měli levnější plyn..”! :))

Rusáky už nechceme! Český hokejový klub mění kvůli válce na Ukrajině přístup k cizincům.

Druholigový hokejový klub SK HC Draci Bílina se vzhledem k probíhající válce na Ukrajině rozhodl, že už nadále nebude angažovat žádné ruské hráče. „Rusáky určitě nechceme,“ řekl klubový majitel a současně trenér Miroslav Kanis.

„Nepovažujeme za etické, aby u nás dostávali práci ruští hráči,“ řekl Miroslav Kanis v rozhovoru pro Ústecký deník. „Rusáky určitě nechceme! Naopak bychom rádi dali šanci některým ukrajinským hokejistům.“

Bílina v poslední sezoně sestoupila do krajského přeboru. Ze třetí nejvyšší soutěže však nakonec nezmizí, nedávno získala potřebnou licenci od Kadaně.

Jejím novým sportovním manažerem je někdejší slavný hráč NHL Petr Klíma, na soupisce chce udržet i dalšího bývalého reprezentanta Vojtěcha Kubinčáka.

Cílem Draků v novém ročníku je umístit se do desáté příčky, a to i bez svých dosavadních ruských opor Arťoma Michajlova nebo Jurije Žolobova.

Novák 23/08/2022 - 15:34

Co to tady plácáš o vlastizradė ty pošahaný a zfanatizovaný ss ukrajinče. Tady jsi v Čechách! Neměl by jsi náhodou sloužit své vlasti na té své UK? Nejspíš jseš podělaný až v botách! No aby tě Zelenější nehnal ke zdi za vlastizradu.

KMERLIN 22/08/2022 - 00:36

Za půl roku vojenského konfliktu už Ukrajina přišla o naleziště nerostných surovin v hodnotě bilionů dolarů. Kremelští vazalové se zmocnili dvou třetin uhelných ložisek či pětiny nalezišť zemního plynu. A to není zdaleka vše.

Yurri Simon 22/08/2022 - 01:11

ruSSák – zaostalej , primitivní zloděj posranejch hajzlů,toasterů, mixérů, ledniček a automatických praček. chudák, co bude neustále závidět Západu jeho úroveň, a rejt držkou v zemi.. Vždycky to tak bylo, a vždycky to tak bude.. Celému civilizovanému světu pro smích.. ubožáci.. :)))))

Rudý vítr 22/08/2022 - 10:28

Vždy to bylo Ruské a Ruské zůstane jseš pro smích zloději hajzlu..

Yurri Simon 22/08/2022 - 12:05

To sis trošku popletl, s těmi hajzly, ruSSáčku… :)))))))

PRAČKY, TŘEŠNĚ, ZÁCHODY. RUSOVÉ NA UKRAJINĚ KRADOU, NA CO PŘIJDOU

Putin chtěl invazí na Ukrajinu ukázat, že s Ruskem je třeba stále počítat. Místo mocné říše se ale obnažil obrázek zaostalé, barbarské a korupcí prolezlé společnosti s vymytými mozky.

Jedním ze symbolů ruské agrese se brzy staly obrázky ruských loupežníků v uniformách, kteří rodinám posílali balíky s nakradenou kořistí. Rusko chtělo ukázat svou nadřazenost Západu, ten se ale teď směje, že nejcennějšími úlovky ruských vrahů byly pračky, myčky nebo toaletní mísy.

Snem ruských vojáků je ukrást záchod a zemřít, glosoval rabování Zelenskyj

24. dubna 2022 13:15
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přijeli Rusové na Ukrajinu, aby „konečně spatřili normální život“. Je přesvědčený, že se chystají bojovat jen proto, aby si pro sebe ukradli cokoli, co takový život připomíná. Zarazily ho zejména krádeže záchodových mís z ukrajinských domů.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rabovani-valka-rusove-putin-ukrajina-invaze.A220424_110507_zahranicni_elk

Sergej O 22/08/2022 - 11:25

Težké s pračko na stepi bez tekouci vody a kanalizace

Paterak 22/08/2022 - 07:51

Je pravdou, že Rusové po odtržení Ukrajiny jí nepředali vše. Zbraně a výzbroj např. ano ale uhelný Donbas zůstal většinou ruský. Uhelné doly hlídali a hlídají soukromé armády ruských oligarchů. Nevím jak to je s plynem ale ten by asi vyfoukli mladýmu Bidenovi. A pozor! Nesmíme zapomínat na nenápadnou Čínu, která zde vlastní velké pozemky úrodné půdy a těží z nastálé situace a křečovitého přátelství s Rusama…

To nechceš 21/08/2022 - 19:59

Statečná dívka na Rudém náměstí, Moskva 🇷🇺 . Za toto oznámení by mohla dostat 15 let vězení:

„Ruští okupanti systematicky znásilňovali 25 ukrajinských dívek ve věku 14-24 let v Buchu. 9 je nyní těhotných. To není válka – to je zločin.
Mám právo protestu podle čl. 31 Ruská ústava.

Rudý vítr 22/08/2022 - 00:30

Bylo to naopak to byli Ukrajinci

Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva! 22/08/2022 - 00:38

Rusko se brání americké agresi!

To nechceš 21/08/2022 - 19:59

Statečná dívka na Rudém náměstí, Moskva 🇷🇺 . Za toto oznámení by mohla dostat 15 let vězení:

„Ruští okupanti systematicky znásilňovali 25 ukrajinských dívek ve věku 14-24 let v Buchu. 9 je nyní těhotných. To není válka – to je zločin.
Mám právo protestu podle čl. 31 Ruská ústava.

Rudý vítr 21/08/2022 - 19:15

Nekvileji proto že se měli těch 21roku dobře.

Yurri Simon 22/08/2022 - 00:28

Taky půjdeš jednou ke zdi, jako vlastizrádce..

Novák 23/08/2022 - 15:32

Co to tady plácáš o vlastizradė ty pošahaný a zfanatizovaný ss ukrajinče. Tady jsi v Čechách! Neměl by jsi náhodou sloužit své vlasti na té své UK? Nejspíš jseš podělaný až v botách! No aby tě Zelenější nehnal ke zdi za vlastizradu.

Paterak 21/08/2022 - 12:04

Když tu vidím ty svalnaté, potetované opálené ukrajinské chlapy, kvůli kterým možná budu v zimě mrznout a mít dráhy krajíc… my se budeme obětovat za Ukrajinu? A oni? Jak se za svou vlast obětují? No vlastně budou mrznout taky, když jim naše vláda válečníků nekoupí teplé oblečení, které jistě dostanou darem….

fronda 21/08/2022 - 16:50

Kde, kde? 👀👀

svaty_vaclav 21/08/2022 - 17:55

Sledujte @neCT24

Antikomunisti a jejich spřízněná fašistická svoloč tady umí jen zneužívat jména diskutérů. Hňupe na frondu zdaleka nemáš a proto vám náckům vadí. Je mi záhadou pročpak vy antikomunisti a náckové jste takoví hňupové a blbové. Asi to máte blbové vrozené.

Sledujte @neCT24

Yurri Simon 22/08/2022 - 01:12

:-)))))))) Přidej, ty smradlavej, primitivní a zaostalej ruSSáčku..!! :))))))

rosemil71 21/08/2022 - 16:52

Kokote putinův

Yurri Simon 22/08/2022 - 01:14

To ale Svatému_Vyskočovi dost lichotíte, na to, jakej je to nýmand.. :))))))

svaty_vaclav 21/08/2022 - 11:07

Sledujte @neCT24

Antikomunisti a jejich spřízněná fašistická svoloč už tady kvílejí u příležitosti 21. srpna, který znamenal pro obyvatele ČSSR jen dalších 21 let klidného života.

Sledujte @neCT24

1 3 4 5

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.