Prohlubující se ztráta soběstačnosti

od redakce

Když slyším ta moudra, ba přímo perly, co padají z úst (omlouvám se za slušné slovo) současných vládních představitelů, nevím, zda se smát, nebo plakat. Asi to druhé bude příhodnější, neb přes všechna ta ujišťování té »nejvíce kompetentní vlády«, jakou kdy jsme tu od vzniku České republiky měli, jsme čím dál tím více vtahování do slzavého údolí, z něhož bezbolestná cesta rozhodně nepovede. Energetická krize, konflikt na Ukrajině, vysoká inflace, neustálý růst cen, drahota, kam se jen podíváš – to jsou problémy, které je nezbytné řešit, a ne o nich, pane Fialko a další, jen mluvit.

Příklad ze současnosti: Ne drahé, ale předražené potraviny! Několik měsíců v mediální prostoru omílané téma, kde výrobci, zpracovatelé, dovozci, distributoři a prodejci se navzájem obviňují, kdo na tom nejvíce rejžuje. Namísto rázného dupnutí na brzdu, podobně jak to dělají jinde, mudrujeme a za nemalé peníze zkoumáme. Ministr zemědělství Nekula namísto toho, aby si zajel za zemědělci či potravináři nebo sebral igelitku a šel sám nakoupit, řeší jednou točeňák, tu zase cukr a nyní vajíčka, kdy je pak sám překvapen, do jakých nehorázných výšin ceny narostly.

Jestlipak víte, pane Nekulo, kde je jedna z hlavních příčin této mizérie? Bez hlubokých analýz rád prozradím. Je za tím především nezvládnutá, vámi přímo vykloubená ruka trhu a pak prohlubující se ztráta soběstačnosti, pokud vám to kouzelné slůvko něco říká. Ano, podpora a posilování vlastní konkurence schopné produkce, jak je tomu všude tam, kde dosud používají vlastní mozek. V tomto směru neděláte po klausovsku řečeno skutečně, ale skutečně nic. Jen civíte, jak vám přímo před očima nadále mizí úrodná půda ve prospěch různých hangárů, jak probíhá likvidace skleníků a produktivních sadů, jak se chovatelům nevyplatí výroba masa a mléka, jak jsme z bramborářských a cukrovarských výšin ocitli v rukou dotované zahraniční konkurence, a mohl bych pokračovat. Přestaňte »analyzovat«, za to vás neplatíme. Konejte, nebo raději z důvodu neschopnosti odejděte.

Pavel PILNÝ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.