Komentář Ivo Havlíka: Půjdou sokolky a sokolové jen ve spodním prádle?

od redakce

Šití nového společenského oděvu České obce sokolské, v němž mají cvičenci pochodovat v Praze od 30. června do 5. července při XVII. všesokolském sletu, je vážně ohroženo. Způsobila to nebývalá rozkrádačka v hlavní kanceláři 142 let staré tělocvičné jednoty. Starostka ČOS Hana Moučková (odstoupila z funkce 9. března – pozn. red.) měla blízkou přítelkyni, s níž cestovala po drahých dovolených, a právě tato kamarádka ze sokolské pokladny na svůj soukromý účet postupně vyvedla 50 milionů korun a utratila je.

Když to začala vyšetřovat kriminální police, zlodějka spáchala sebevraždu. Život si vzala v Michnovském paláci, kdysi přejmenovaném na Tyršův dům.

Myšlenka na nové stejnokroje sokolů se začala rodit v roce 2022, v čase připomínky 200. výročí narození Jindřicha Fügnera, který s Miroslavem Tyršem, svým pozdějším zetěm, položil základy sokolství. Můžeme se dočíst, že »cílem bylo vytvořit nadčasový oděv tradiční sebevědomé organizace, který vyjadřuje hrdost na příslušnost k ní«.

Šaty dělají člověka, jak v Osvobozeném divadle zpívali Voskovec s Werichem, ale sotva umí schovat hořkost z toho, že patřím do organizace, v níž bez mrknutí oka zmizí pět desítek milionů, zatímco Fügner »ztělesnil v sobě všechny ctnosti občanské, krajní obětavost, která umožnila uskutečnění ideálů sokolských, a nejkrásněji tak dal příklad obětování se jednotlivce zájmům celku«.

Autorkou jednotného ustrojení, které prý má »sokolům a sokolkám umožnit moderní reprezentaci s odkazem na historickou tradici«, je Štěpánka Pivoncová. Mezi její klienty údajně patří prezident republiky Petr Pavel a první dáma. Tisíce cvičenců tedy nemá ustrojit jen tak někdo.

V čem tedy je problém? Čerstvé sdělení praví: »Šít se bude na Slovensku. Kvůli současné kauze v Sokole výrobce bohužel přehodnotil svůj původně maximálně vstřícný přístup k ČOS a nyní je připraven zhotovit oděvy až poté, co dostane peníze. Za ty pak nakoupí látku, která se musí vyrobit v Itálii (není běžně na skladě).«

Pětatřicet let trvá znevažování, skandalizování a zesměšňování všech československých spartakiád. Otázka v titulku je samozřej- mě nadsazena, ale aktuální obava, že cvičenci sletu Prahou neprojdou ve slušivých stejnokrojích a budou pochodovat v nejednotném ošacení, má svoji pointu.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.