Racionálněji a bez emocí

od redakce

Již čtvrt roku zuří na Ukrajině největší válečný konflikt v Evropě od druhé světové války. Dostatečně dlouhé období pro zhodnocení situace a predikci možného vývoje. S vědomím jednostranných soudů a zjednodušení tak, jak nám průběh bojů předkládají světová i česká média. Drastické záběry z míst bojů a jejich interpretace však nejsou dostatečně přesvědčivé, což potvrzuje i naše jinak velmi aktivistická a zdrojově jednostranná Česká televize pravidelnou poznámkou, že informace odkazované na ukrajinské portály »nebylo možno ověřit z jiných zdrojů«. To logicky vyvolává podezření z tendenční interpretace informací, což je mj. typické pro ministryni Černochovou s její militantní antiruskou fobií.

Faktem je, že ukrajinská strana a prezident Zelenskyj mají schopné »píjáristy«. Veřejné srozumitelné projevy vědomě cílené na konkrétní skupiny posluchačů, spolu s khaki tričkem a vemlouvavou mluvou herce-komika formují člověka, který »je z nás a je náš«. Přímo majstrštykem je, jak se Kyjevu podařilo využít zkušeností z propagandy v druhé světové válce a rozdělit válku na »spravedlivou, vlasteneckou« ze strany Ukrajiny, a »nespravedlivou, imperiální, dobyvačnou« ze strany Ruska. Síla tohoto aspektu se vyrovná nejsložitějším zbraňovým systémům a je skoro nevyčerpatelná.

Složitým a konfliktním aspektem je otázka běženců a postoje k nim. Z krátkodobého pohledu je postoj jasný. Politická i materiální podpora je i v našem zájmu. Nikoli však protiruské sankce. Konfliktní je otázka, v jakém ohledu, podobě, rozsahu a na jakou dobu? Na tuto velmi citlivou otázku lze těžko hledat odpověď již proto, že jde o dlouhodobě neřešený problém našeho národního a internacionálního začlenění s vědomím, že finálně jde o složitou otázku významu a pořadí hodnot. Zatím zaznamenáváme vývoj od velkorysosti přes racionalitu, skepsi, po vystřízlivění. Kdy začneme sčítat náklady, kolik nás »pomoc běžencům« a vyzbrojování Ukrajiny stála a s jakým efektem? Kdy nám začnou vadit výhody běženců v dopravě, stravování, ubytování, službách, bankách? Na jakou dobu zadlužíme naše děti? Vždyť již dnes víme, že mnozí z běženců jsou pouze »zlatokopové« bez nároků na pomoc a že celý systém pomoci a péče bude nutno od základu změnit.

Například teze o změnách na trhu práce. Z 320 000 dosavadních běženců je 55 % dětí. To na zlepšení situace na trhu práce nevypadá, spíše na zasycení sociální sféry a její finanční náročnost. Navíc když sociální systém v Česku je proti Ukrajině významně vyšší.

Do ukončení války to na podpoře vydržíme a pak? Ti, kdož přišli v minulosti, jsou po všech stránkách jiní než ti současní. Přinejmenším co se ekonomického a sociálního statutu týče.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Přečtěte si další články

29 komentáře

4beatles 23/05/2022 - 13:18

“Kdy nám začnou vadit výhody běženců v dopravě, stravování, ubytování, službách, bankách?” Mně, soudruhu Šafránku, nikdy. Tu radost Vám neudělám.— Další obrat: “militantní antiruskou fobií”. Já nevím, drazí komunsté, co na tom Rusku pořád vidíte. Vždyť je to země, která na přelomu 80. a 90. let odrovnala Vaši ideologii, ruští – a obecně sovětští – dělníci a rolníci – nešli na barikády bránit socialismus, ba ani všech 15 milionů tamních komunistů. A z vedoucích tajemníků KS jednotlivých ASSR, AO a oblastí se stali privatizéři a oligarchové, za peníze, za které dřív bylo financováno mezinárodní dělnícké hnutí, se teď stavějí luxusní privátní jachty za miliardy. Jak krásně jste si mohli žit, od sjezdu ke sjezdu, od pléna ÚV KSČ do pléna ÚV KSČ, od výročí Velkého října k výročí Velkého října… Ještěže se toho nedožil soudruh Antonín Novotný, zakladatel socialismu (1960) u nás. Mohl Vás být milion a ne těch současných vymírajících 30 tisíc. Proklínejte to Rusko, soudruzi!

fronda 24/05/2022 - 22:35

A kdo tvrdí, že na Rusku něco vidíme? Prostě je pořád lepší ruská buržoazní demokracie než kyjevská pučistická diktatura dosazená Západem.
Mimochodem, ruští, ukrajinští atd. dělníci a rolníci volili ve volbách v roce 1989 a v referendu v roce 1991 většinově socialismus a Sovětský svaz. Rozbití federace a návrat zpět do kapitalismu je důsledkem nerespektování výsledků svobodných voleb. Pokud to připomíná puč na majdanu, nejde o náhodu.

Děčínský 23/05/2022 - 12:26

Příčinou podobných konfliktů je, na př. hospodářská a obchodní blokáda, která vyhrocuje situace. Bylo by v zájmu všeho lidstva nestavět mezinárodní spolupráci do cesty embarga. To dokázala vydržet jen Kuba, RVHP, jiní takovéto omezování svobody celosvětového rozvoje, nechtějí trpět, není proto se co divit, že se brání, i výbojem, podle vzoru Made in USA. Fašismus je nakažlivější než biologické nákazy.

honza gajdoš(gajdosh) 23/05/2022 - 09:12

Takže shrnuto a podtrženo. Ruská speciální operace je naprosto v pořádku. Dějiny se začaly psát až tehdy, co se Moskevské knížectví po dobytí velkých území jak na západ, tak hlavně na východ stalo velmocí. To je pravěk. Středověk začal v 1917 a novověk 1945. Rusko(tehdy SSSR) jen operaci přerušilo a má svaté právo se vrátit do pozic z května 45(Berlín, Praha, Wídeň).Kdo se jim v tom pokusí vzdorovat, je nacista, basta. Potom provede konečné vyrovnání s neruskou západní civilizací a to jejím zničením. Co na tom že že je zápaďáků mnohem víc, co na tom že jsou zápaďáci dobrovolně, co na tom že tak žijí 1500 let? K smíchu. Teď bude Evropa Ruská, komplet. Buď se staneš Rusem, nebo pagíbneš.
Dle mnoho zdejších to bude v pořádku.

Paterak 23/05/2022 - 04:44

Po internetu běží foto, jak ukrajinská pokladní v obchoďáku má vytetovaný hákový kříž na zápěstí. Jendále ty si ho vytetuj třeba, víš kam. Jinak 1. ledna má narozeniny Babdera, nezapomeň!

Paterak 23/05/2022 - 10:27

Taky všechno vykeš

jmm 22/05/2022 - 19:03

“feřičekleřiček” samej blbeček
To se rýmuje
“FU”

ELAn 22/05/2022 - 18:32

Ruska armada porazi Ukrajinu tak jako Vejmola slozil Marpa.

Paterak 23/05/2022 - 10:29

Egypt a Turecko čeká na ruské turisty…

jmarek3 22/05/2022 - 14:19

Vláda po roce 1989 obrátila naší orientaci na západ a sama začala budovat fašismus a ODS dokonce nacismus viz.Řeporyje.Proto se nelze divit ,že náš fašismus se uplatnil i na Ukrajině.Rusko vyhodnotilo ohrožení své země od NATO jako likvidační ,proto zasáhlo v poslední čas.

Paterak 22/05/2022 - 16:22

Viděl jsem mladého statného opáleného Ukrajince v tílku, který měl na rameni vytetovaný hákový kříž a klidně se tak promenádoval. Vy mít na rameni srp a kladivo tak vám ho okamžitě vyříznou i s kloubem a jistě správně udělají…

Paterak 22/05/2022 - 12:39

No nevím co je to na Ukrajině za válku. Za prvé při napadeni při válečném konfliktu jsou hned první den tisíce mrtvých včetně vedlejších ztrát to je civilistů. Feťák Zelenskyj hlásil deset tisíc obětí u Mariapolu. Kecal! No ztráty na lidských životech při nám tak prezentovaném konfliktu jsou opravdu docela malé. Do školy střelí tank. Očekával bych alespoň 100 mrtvých děti. Jsou jen tři mrtví dospělí. To jsou ti co na tank z opuštěné školy vystřelili jako první. Jak může existovat centrum odporu Kyjev kam jezdí západní politici jako na dovolenou? Jak to, že Zelenský není dávno v exilu nebo pod zámkem? Nejsem proruský, jen záložák, co není úplně blbej…

Fery 22/05/2022 - 13:03

Takže bombardování z letadel a děl a vojenská agrese není válka, blbe?

Paterak 22/05/2022 - 16:13

Bombarduje se o sto šest ale počet obětí tak masivnímu bombardování neodpovídá. A jet do ohroženého bombardovaného Kyjeva? Stačí když si politici co tam jezdí (létají) vezmou na svou ochranu deštník…

jmm 22/05/2022 - 19:00

“feřičkuleričku” blbe
válek je pár druhů….
A je naprosto nepřípustné, aby jakékoli vojenské uskupení/pakt
se blížil k jakékoli zemi a zvláště k Rusku,které má opravdu
velmi smutné zkušenosti s Mnichovskými globalistickými “elitami”…
Válka je vůl WAR=OX
“ZZR”

garfield 23/05/2022 - 08:09

jmm. ,,mnichovské globalistické elity” znám dvě – Stalin+Hitler … a ,,válek je pár druhů” – nehorší a podlá válka se nazývá ,,speciální operace” ( tento název se asi začne používat v případě,že protivníkovi záměrně a hrdinně likvidujeme civilní obyvatelstvo,civilní objekty,znáslňujeme děcka a stařeny,rabujeme obydlí,krademe ledničky,pračky a z hladu jim žereme domácí zvířata, etc,etc ).

rosemil71 22/05/2022 - 21:14

Z čeho jiného bys chtěl bombardovat,blbe?Z bublifuku,idiote?

o.motl 23/05/2022 - 07:48

Jo, a v tornistře máš maršálskou hůl.

Josef Kořínek 22/05/2022 - 10:49

Před chvilkou jsem si přečetl pár článků na Seznamu.cz. Autoři se tam předhánějí ve šplhu, kdo vyplodí nejnenávistnější věty proti Rusku, aby se zavděčili svým vládním páníčkům. Jistě najdou dost čtenářů, lačných po tom, aby mohli ony “myšlénky” přenést i na tyto stránky. Možná kapku upravené, třeba i ne příliš dobře pochopené, leč napsané s pocitem, že proti těm ruZZákům, těm bolševikům, chrabře bojují. Inu, co čekat od blbečků?

Fery 22/05/2022 - 11:01

Blbe, ruSSaci zaútočili na Ukrajinu a vraždí tam lidi. Je správné Ukrajinu proti RuSSku podporovat. Co na tom nechápeš?

Josef Kořínek 22/05/2022 - 14:18

Fery je zatím jediný (první), co naplnil mé očekávání.

Fery 22/05/2022 - 14:40

Je správné pomáhat Ukrajině proti RuSSku, blbe?

rosemil71 22/05/2022 - 21:16

V blbosti jsi o prsa předstihl Mikiho.Gratuluji,úctyhodný výkon.

fronda 22/05/2022 - 22:44

Je správné pomáhat Ukrajině proti kyjevským pučistům?

Jakub Vyskočil 23/05/2022 - 19:11

Ferry – A co byste čekal od donašeče Skřivánka – Kořínka? Podpora ruského fašismu je to psolední, co mu chybí v politickém repertoáru,

Josef Kuřínek 23/05/2022 - 20:30

Frondo, snad si nemyslíte, že ten Fery chápe, co jste napsal

Josef Kořínek 23/05/2022 - 20:41

Kubíku, odkud jste sem vyskočil? Jako bych už podobného šmejda někde četl. Snad dokonce nejste …, ale to snad né, takový blbeček snad nejste. I když …

Josef Kořínek 23/05/2022 - 11:25

PetJednaLenin – O co jde v tom zlomku první věty, to netuším. V té druhé, tázací, rovněž primitivně napsané, se dá tušit, že toho moc o světě nevíte. Může to být tím, že jste ještě mladý, nevzdělaný hlupáček, nebo starý idiot.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.