Roman Roun: Svátek práce. Je co slavit?

od redakce

Svátek práce, tradičně spojený s bojem za důstojné pracovní podmínky, osmihodinovou pracovní dobu a práva zaměstnanců, má ve druhé čtvrtině 21. století zvláštní, až trpce ironický nádech. Připomíná nám ideály, které se kdysi zdály samozřejmé, ale dnes se pod tlakem globální ekonomiky, technologických gigantů a finančního systému založeného na dluhu postupně rozplývají.

Vztah mezi pracujícími a majiteli výrobních prostředků se dramaticky proměnil. Nadnárodní korporace, jejichž majetek převyšuje HDP celých států, koncentrují moc v takové míře, která nemá historickou obdobu.

Zatímco vlastníci těchto struktur inkasují obrovské zisky z automatizace, dat a globálních trhů, běžní pracující mohou nabídnout jen svou práci – a ta je oceňována stále méně v porovnání s tím, jakou skutečnou hodnotu vytváří.

Současná doba je navíc poznamenána fenoménem, který se dá prostě nazvat životem na dluh. Hypotéky, spotřebitelské úvěry, leasingy, půjčky na vzdělání či zdravotní péči – to vše se stalo běžnou součástí života.

Společnost dokonce lidi aktivně povzbuzuje, aby se zadlužili, protože bez dluhu si dnes jen málokdo
zajistí bydlení či základní životní komfort. Dluh se stal nástrojem, který drží pracující v permanentní závislosti na zaměstnavateli. Když sebe i svoji rodinu zadlužíte na třetinu života, těžko se aktivně bojuje za lepší podmínky, či dokonce za změnu systému.

A právě rezignace na změnu je jedním z nejvýraznějších rysů současnosti. Lidé, unavení tlakem, nejistotou a neustálým výkonem, se často smiřují s falešným faktem, že »tak to prostě je a nejde to změnit«.

Místo snahy o zlepšení se mnozí spokojili s plnými nákupními koši – byť plnými levných, nekvalitních věcí. Konzum se stal náhražkou za svobodnou kontrolu nad vlastním osudem. A přitom právě Svátek práce nám každoročně připomíná, že pracující měli a mají sílu měnit svět.

Je tedy na nás, komunistech, abychom se znovu stali hlasem pracujících a důsledně hájili jejich zájmy vždy a všude. Pracující musí cítit oporu právě v komunistickém úsilí o zásadní sociální změny. Jen tak se Svátek práce nestane pouhou nostalgickou vzpomínkou, ale skutečným svátkem boje za práva pracujících.

Autor je členem ÚV KSČM

Přečtěte si další články

7 komentáře

SV SLOVO VOLIČÚ 03/05/2026 - 12:21

ROMAN JE PRÝ MLUVČI KSČM.NAŠI Z SV MU ZATELEFONOVAL I A SLYŠELI **Co po mě vlastně chcete**
?!
Uslyšel od nás z SV odpoveď.**Bojujte spolu s námi z SV za ZMENU SYSTEMU toho Kapitalismu bez přivlastku což je první bod našeho programu s názvem PENiZE(PNZ)**.
Víte co ten člen ÚV KSČM udělal?Položil nám telefon a teď pokračuje ve své nekonkrétní rétorice tzv DŘISTALISMU,proto mu muzeem doporučit, aby se tu objevil v diskusi a neschovaval se jak všichni funkcionarimza BOBRIKA mlčení.
To totiž povede KSČM do pekla kapitalismu,který on a jeho komanda ve skutečnosti vztekle odmítá odstranit a tak nese spoluvinu za existenci nejhoršího druhu ještě před marxovského kapizdalismu a chce být za to snad i zvolen?

Yurri Simon 03/05/2026 - 10:59

„Je tedy na nás, komunistech, abychom se znovu stali hlasem pracujících a důsledně hájili jejich zájmy vždy a všude.“

Tato věta působí ve světle posledního volebního výsledku 4,37% poněkud úsměvně… 🙂
Vytyčili jste si soudruzi nemalý cíl – přesvědčit 95,63% voličů, aby příště vhodili váš volební lístek do urny, a ne do odpadkového koše. :))

přehodný člověk 01/05/2026 - 12:28

Tahle hitparáda komunistických představitelů je zbytečná. Až bude ČR zatažena do nějakého konfliktu nebo bídy, pak se můžou zúčastnit dění.

Albi 01/05/2026 - 22:08

Ale? To jako že potom jim dovolíte „tahovat kaštany z ohně“, které tam naházeli ti dnešní neschopní břídilové?
Komunisté snad tahají ČR do války na Ukrajině, nabádají k pomoci Trumpovi v jeho bohulibém úkolu při „likvidaci jedné civilizace“?

❌➗➕➖ 01/05/2026 - 12:05

Bezva článek, jak se už řítíme do smtelné energetické uhlovodíkové krize. A i pro pochopení jak probíhá „číselná válka“… To nás pak i určitě přivede na jiné myšlenky… https://freedert.online/meinung/277739-von-leyen-im-oeko-paradies/

SV SLOVO VOLIČÚ 03/05/2026 - 12:35

MEDVEDEV RIKA EU JE VEDENO IDIOTY NA OkRAJ ATOMOVE KATASTOFY
?!
Nikým nezvolená teflonová obluda LEJNO rozbila jako bývalà ministryně Bundeswehr a teď je na řadě prý oblíbené celé EU.
Do té funkce ji prý přes Makrelu dosadil sám Puttler a jedná na příkaz londýnských kanceláři Rottschilda směrem k válce.
Fuj,fuj,fuj to je hnuj!

Komentáře jsou uzavřeny.