Sešli jsme se, abychom vyjádřili naše obavy o mír…

od redakce

… nejen na Ukrajině, ale i v Evropě, a tedy i v naší České republice. Atmosféra strachu z války se zabydlela u nás a místo, abychom slyšeli slova o zajištění diplomatických řešení sporů, o naplnění Minských dohod, slyšíme jen, že je potřeba vyzbrojit ukrajinskou armádu.

A vláda místo diplomatického úsilí o zajištění funkčnosti tranzitního plynovodu, a tedy i nejméně třikrát nižší ceny plynu pro obyvatele, raději rozhoduje o tom, kolik nábojů do kanonů a samohybných děl dodá Ukrajině. Případně o tom, jaké vojáky a kolik na Ukrajinu poslat.

Připomínám, že i když byl v roce 2009 přijetím nového trestního zákoníku z dílny ODS za tehdejšího ministra Pospíšila, který dnes reprezentuje TOP 09, odstraněn zákon na ochranu míru, tak přesto v českém právním řádu jsou obsažena ustanovení proti propagaci a podpoře útočné války, včetně její přípravy.

Považuji za velmi smutné a alarmující, že vláda České republiky není schopna nic pro mír udělat. Je to tím, že reprezentuje jen asi 28 % obyvatel naší země a skutečné většině obyvatel, která zatím mlčí, nerozumí. Výsledek voleb, který umožnil její vznik, je výsledkem masové manipulace veřejným míněním prostřednictvím sdělovacích prostředků, které ani dnes nepřestávají lhát o skutečných poměrech na Ukrajině. O příčinách a důsledcích ústavního puče v roce 2014, který přivedl k rozhodování nacionalistické síly, jež se neštítí oslavovat válečné zločince nejkrvavějšího konfliktu 20. století – druhé světové války.

Situace neslouží prosperitě Evropy

Nyní nejde jen o vyvolávání neonacismu, jde o to, komu a čemu to slouží. Tato situace neslouží a ani nemůže sloužit prosperitě Evropy, která by se stala válčištěm, nemůže ani zrnkem přispět spolupráci v Evropě a rozvoji slovanských národů.

Ano, i naše bývalá vlast Československo se rozdělila. Vznikly dva samostatné suverénní státy, ČR a SR, ale i když to pro řadu z nás, kteří máme československé kořeny, bylo bolestivé, nikdy jsme neudělali žádný krok, který by znamenal, že bychom se začali chovat jako nepřátelé a vyčítali si užívání svých mateřských jazyků.

Naopak složitý vývoj, který jsme prodělali, ukazuje, že když je vůle, tak je možné najít společnou řeč, společný postup a dohodu bez rozdílu národnosti, politického přesvědčení nebo náboženské víry. Češi a Slováci mohou přispět právě svým vzorem k řešení sporu mezi Ruskem a Ukrajinou. Ale ten příspěvek nemůže být v tom, že jedné straně sporu budeme posílat zbraně a druhé straně budeme nasazovat psí hlavu. Je přece naší povinností jako slovanských národů se zasazovat o diplomatické řešení.

Je s podivem, že více rozumu než naše vláda má sousední Německo, které žádné zbraně ani náboje neposílá, pošle helmy a případně se bude podílet na výstavbě nemocnice. Stejně se chová Chorvatsko, ale i Francie. Německo odmítlo vměšování do svých vnitřních záležitostí, když primátor Kyjeva Kličko hloupě radil, aby necertifikovali Nord Stream 2. Bývalý kancléř Schröder mu odpověděl, že Německo nehodlá platit ukrajinské dluhy, které Ukrajina nadělala svou politikou.

Víme, že situace na Ukrajině je složitá, že za posledních 30 let odešlo z Ukrajiny 10 milionů lidí, a zejména od roku 2014 do současnosti cca sedm milionů. Kdyby bylo Rusko takový strašák, jak je mediálně prezentováno, asi by většina z těch, kteří z Ukrajiny odešli, nebyla právě v Ruské federaci.

S podporou útočné války nesouhlasím

Je potřeba nazývat věci pravými jmény. Chápeme, že zahraniční kapitál Ukrajině nepomohl, občané Ukrajiny ztráceli práci, jistoty a také perspektivu a stát je zadlužen, ale to neznamená, že má být vojenským nástupištěm pro útok na zdroje v Rusku, o které některé nadnárodní korporace dlouhodobě usilují. Jako vždy budu opakovat Mezinárodní pakt o občanských a politických právech v jeho článku 1: »Každý národ má právo na svůj politický režim a na využívání svých přírodních zdrojů.« Jsem dalek toho, abych kritizoval, koho si občané Ukrajiny zvolí za své politické představitele, stejně tak to není moje ani naše věc, koho si zvolí občané Ruské federace. Jen se nemohu smířit s tím, a k tomu mám plné právo já a každý, kdo je tady na tomto náměstí jako občan ČR, abych kritizoval postup naší vlády a nahlas řekl, že s žádnou podporou útočné války nesouhlasím, že není v našem zájmu, že je proti zájmu naší vlasti, a dokonce i celé Evropy.

Válka na Ukrajině nepřinese nic nám, nic bratrskému Slovensku, ani občanům dalších evropských zemí a je výhodná jen pro ty, kteří chtějí využít našich sporů a z toho vyplývající naše oslabení, aby generovali zisky na Ukrajině, v Rusku i u nás. Připomínám, že vyhlášené sankce proti RF po roce 2015 znamenaly pro naše podniky ztrátu podstatné části trhu v Ruské federaci v řádu miliard a naše podniky nahradily svým vývozem firmy z USA. Spojené státy na úkor těchto sankcí zvýšily svůj export do Ruské federace o 8 %.

To je prostá statistika a nejen já, ale my všichni ze sebe nenecháme dělat hlupáky a v případě války oběti za cizí zájmy.

Vojtěch FILIP

(Projev připravený pro protiválečný mítink KSČM v Jihlavě 5. února 2022)

Přečtěte si další články

10 komentáře

Ivo Šálek 14/02/2022 - 17:05

Všem je jasné, že zostřená situace kolem Ukrajiny je pouze test, kdo co vydrží. Popravdě test spíš pro Bidena, jestli po odchodu z Afganistánu couvne i zde. Dodávky naší munice na Ukrajinu jsou naprosto marginální záležitostí nemající na situaci naprosto žádný vliv. Je srandovní, když Falmer dělá z té dodávky důkaz o našem podněcování Ukrajiny k útoku na Rusko. Vše se bude chvíli natahovat a nakonec k nějaké dohodě dojde. Bohužel mám neblahé tušení, že dohoda bude spíše ve prospěch Ruska. Hlavním poraženým pak bude Ukrajina, které po prvotním ponížení podá Vladimír Vladimírovič, jak jinak, “pomocnou” ruku. Je smutné, ale zároveň symptomatické vidět, kam to dopracoval stát dělníků, který nám byl dáván 41 let za vzor hodný následování na věčné časy.

fronda 15/02/2022 - 00:43

Pročpak si Ivo Šálek vzpomněl na stát dělníků zrovna teď, 31 let po jeho zániku? Samozřejmě že hlavním poraženým je už teď Ukrajina, vykořisťovaná oligarchy a podmaněná banderovskými pučisty.

Rudy 14/02/2022 - 12:09

Posílat zbraně do zemí jako je Ukrajina, která byla reálně ovládnuta zvenčí a kde probíhá občanská válka hrozící přerůst ve velký konflikt, považuji za zločin, za nějž musí nést někdo zodpovědnost. Umocněno tím, že jsou poskytnuty zdarma, na účet českého daňového poplatníka ve výši 37 milionů korun s odkazem na to, že této munice máme dost a beztak plánujeme přezbrojení dle diktátu NATO. Bezpochyby opět za lacinku, jak je u našich armádních nákupů typické. Můžeme připomenout Pandury, letouny CASA, nebo z poslední doby třeba nákup tisíce lehkých kulometů v ceně přes 1,2 milionu(!) Kč za jeden kus. Patrně s pozlacenými hlavněmi a s pažbami vykládanými diamanty, které mají mimořádně široké použití a v případě nouze na nich může obsluha třeba i odletět do bezpečí. Zajímavé bylo také dodání Ukrajině několika desítek českých BVP přes Polsko, kterému byly údajně prodány za zbytkovou cenu odstrojené a s oddělenou věží za 511 tisíc Kč/ks. V Polsku smontovány opět dokupy a prodány Ukrajině za 4,4 miliony Kč/ks. Když pomineme uvedené morální hledisko dodávání zbraní do rizikových oblastí jako je Ukrajina, takto se nakládá s prostředky českých občanů. Předraženě nakupovat, lacino prodávat nebo rovnou rozdávat zdarma. To je správa státu v dikci řádného hospodáře. Český daňový soumar snese hodně. Jak hluboko ještě může tato nešťastná země klesnout a co vše ještě Češi snesou?

Velký Max 14/02/2022 - 10:08

Dodání dělostřeleckých granátů ( pro potřeby AČR nepotřebné) na Ukrajinu je ekonomicky výhodné “dar” nás přišel jen na náklady za dopravu, což je zlomek nákladů na skladování a ekologickou likvidaci munice. Debilitou byla mediální prezentace ze strany MO ČR. Taktické by bývalo Ukrajině nabídnou případnou pomoc chemiků nebo požvanit o polní nemocnici atd. V jedné věci je třeba s Filipem souhlasit Němci to mají v hlavě na rozdíl od našich představitelů srovnané, o tom žádná…

doxa 14/02/2022 - 09:14

A kolik procent obyvatel reprezentuje KSČM?

o.motl 14/02/2022 - 09:35

193 817 + personál a diplomaté z ruské a čínské ambasády.

jmm 14/02/2022 - 10:24

Hodně…Já jsem jedním z nich!
A “Katka” je bomba….

Yurri Simon 14/02/2022 - 14:37

Jj, to jsme viděli o volbách, ty “masy..” :)) Dovoluji si připomenout 3.6%. Z cca 62% oprávněných voličů. Řekl bych tedy, jak čísla napovídají, že cca 95% obyvatel této země nepovažuje komunisty za natolik věrohodné, aby jim při volbách hodily hlas. A dobře dělají. Soudruhovi – práskačovi Falmerovi mohu jenom připomenout slova vysloužilých sovětských generálů k ukrajinsko-ruské krizi, která vyjádřili formou otevřeného dopisu ruskému fuhrerovi, Vladimiru Vladimiroviči. ))

https://www.forum24.cz/rusky-general-pise-putinovi-chcete-znicit-rusko-vzdejte-se-sve-zlocinne-politiky/

Saša Morozov 14/02/2022 - 20:18

Máte můj plný souhlas.A komunistům chci připomět heslo,které v roce 1968 napsali francouští studenti na zeď Sorbonské univerzity::”Utíkej soudtuhu,utíkej,v zádech máš starý svět”

williks2 15/02/2022 - 00:57

Ještě tu zůstává 38% oprávněných voličů, kteří nevolili. To není málo asi 3 miliony lidí.
Takže z těch 5,4 mil. voličů nám teď vládnou zástupci cca 1,5 mil. lidí (1/3). Ta vládne 11mil. obyvatel. Takže když budou 5 mil. obyvatel požadovat zrušení nebo vyhlášení jakéhokoliv zákona (jako příklad) měla by jej vláda společně s parlamentem zrušit nebo přijmout. To se ovšem nikdy nestane, protože vláda má ty zbylé občany (tedy cca 7 mil.) tzv. “v paži”.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.