Šesté evropské fórum

od redakce

Po delší přestávce způsobené covidovými opatřeními se opět sešlo »plnohodnotné« evropské fórum. Tentokrát v řeckých Athénách. Sjelo se na něj na 350 účastníků ze všech koutů Evropy a bylo zastoupeno na 25 států. Základním posláním fóra je prosazení myšlenky – za mír, sociální a klimatickou spravedlnost. Sami účastníci se hlásí k tomu, že patří v rámci evropských sil k levici, zeleným a progresivním proudům.

To znamená, že jsou zde zástupci skupin a stran, které jsou součástí uskupení s komunistickými idejemi, nebo k nim mají blízko, uskupení blízká tzv. moderní levici různých odstínů, ekologická levicově orientovaná uskupení i reformistická levicová hnutí. Je vidět, že názorové složení bylo velmi široké, ale účastníci měli něco společného – chtěli se bavit o levicové perspektivě Evropy i přes některé názorové rozdíly, které vůči sobě mají.

Klíčovou roli v přípravě a organizaci fóra již od počátku hrají strana Evropská levice společně s Transform!europe – za významné podpory Evropského parlamentu, jeho levicové frakce GUE/NGL. Prvního Evropského fóra se účastnil tehdejší předseda KSČM a na všech dalších byl zástupce této strany vždycky. Z České republiky je také už tradičně zastoupena další členská strana v Evropské levici – nyní strana Levice (dříve její předchůdkyně SDS).

Tato účast je důležitá, protože ukazuje, že i významná součást české levicové fronty má zájem na hledání cesty k »jiné Evropě«. Dvoudenní setkání přineslo řadu zajímavých myšlenek i diskusí, jak v průběhu jednotlivých seminářů, tak i neformálních v kuloárech. Letos ČR reprezentovali dva zástupci strany Levice, z nichž jeden, Jiří Hudeček, je také členem výkonného výboru strany Evropské levice. KSČM zastupoval její člen Nizar Trabulsi.

Smyslem setkání jako je toto fórum není pouze se sejít, ale vyjádřit společný zájem na řešení politických problémů v Evropě z pozice levicových sil a koordinovat společný postup. Proto je důležité, aby ti, kteří se athénské diskuse účastnili, její výstupy přenesli do běžného politického života v každé zemi. To se týká i naší republiky a naší levice. A objektivně viděno, Evropany, přesněji většinu z nich, nečekají jednoduché měsíce a roky. A chce-li levice v řešení těchto očekávaných společenských otřesů efektivně ovlivňovat jejich dopady, pak musí postupovat na našem kontinentu společně. A ani dílčí rozdílnosti a názory jednotlivých součástí celoevropské levicové rodiny by neměly bránit ve společném úsilí.

Koncem roku se ve Vídni uskuteční další kongres strany Evropská levice. Od nás jsou její součástí KSČM jako pozorovatelská strana a strana Levice, která je jejím členem. Bude se hodnotit uplynulé období, co se podařilo a kde byly prohry. Nebude to snadné jednání, ale pokud má levice v Evropě ambice, aby hrála relevantní roli ve formování další cesty našeho společného kontinentu, pak i aktivní účast z ČR na tomto sjezdu by byla více než žádoucí. Uplynulé Evropské fórum svým jednáním a myšlenkami k přípravě zmíněného kongresu přineslo řadu impulsů a analýz. I v tom je možno vidět jeho přínos.

Jiří MÁLEK, Společnost pro evropský dialog

FOTO – autor

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.