Dnešní konflikt na Ukrajině začíná mít nejen evropský rozměr. Téměř všechny státy Evropy uvalily na Rusko sankce, Evropská unie začne Ukrajinu zásobovat zbraněmi a Německo začíná horentně zbrojit. Vše je prý na obranu proti Rusku. Když se ale ohlédneme zpět, tak k současné krizi vůbec nemuselo dojít. Stačilo, kdyby si zejména Západ uvědomil, že se svět za posledních 20 let ještě více globalizoval a vznikla další velmoc – Čína. Navíc během posledních dvou dekád nového tisíciletí došlo k revitalizaci Ruska, které je opět velmocí a není to Rusko 90. let minulého století, které bylo zmítáno divokou transformací a chaosem. Tuto skutečnost si částečně uvědomil bývalý prezident USA Donald Trump, který více jednal s Ruskem a více ostrakizoval Čínu pomocí obchodních válek, protože nechtěl, aby Čína předběhla USA. Nicméně dnes je situace úplně jiná a ze současného stavu může těžit jedině Čína. Ostatně nikdo nevíme, na čem se představitelé Ruska a Číny domluvili před zahájením olympiády, do které Západ tak vehementně »kopal« a bojkotoval ji. Evropa po mnohá léta nového tisíciletí mlčela, ale v posledních letech se více přiklonila na stranu USA ve snaze ostrakizovat dvě světové velmoci. Jako kdyby doufala, že není nutné s Ruskem a Čínou jakkoliv spolupracovat. To naznačovala i zahraniční politika mnohých států EU, která z těchto dvou velmocí dělala dopředu nepřítele, naši republiku nevyjímaje. Stačí si vzpomenout například na lex Dukovany. Můžeme tvrdit, že pokud by Evropa nějakým způsobem Rusko přizvala do svých struktur (například bezpečnostních, tak jako v dobách minulé studené války), tak by dnes byla situace úplně jiná. Je potřeba se na celý konflikt dívat neutrálně a z více pohledů. Evropa jako taková je totiž ve značné míře závislá na dodávkách ropy a zemního plynu z Ruska, ale již se nijak nesnažila s Ruskem vytvářet jiné vztahy, než ty obchodní. Díky tomuto jednostrannému zaměření dopadnou sankce, které Západ uvalil na Rusko i na samotný Západ – zejména na běžné občany.
Nikdo nevíme, co se v Moskvě domluvilo při sjednocování Německa v roce 1990. Pouze víme, že v té době bylo tehdejšímu SSSR slíbeno, že nedojde k rozšíření NATO směrem na Východ. Toto porušení z oné doby nepochybně přispělo k eskalaci dnešního konfliktu na Ukrajině. Když navíc Ukrajina projevila stát se členem tohoto paktu, tak si to v Moskvě asi vyhodnotili jako své vlastní ohrožení. Můžeme jen spekulovat. To ale nic nemění na tom, že všichni měli zachovat chladnou hlavu a diplomaticky dále jednat. V této souvislosti je ale nutné poznamenat, že Rusko má v současné době strukturu ekonomiky podobné té válečné a navíc s nízkým státním dluhem. Právě proto se za poslední roky (minimálně od roku 2014) opět vzchopilo do pozice velmoci a přestalo být enormně závislé na dovozu.
Na Ukrajině dnes můžeme identifikovat přítomnost dvou vojenskoprůmyslových komplexů. Jednak ruského a poté západního. V mediálním prostoru pořád můžeme slyšet, jak se některé země předhání v tom, kolik Ukrajině dodají zbraní. Na zbrojení peníze vždy najdeme, ale na řešení jiných krizi je to vždy obtížné, jako kdyby jiné krize byly méně nebezpečné. Bude zajímavé sledovat, kde na dodávky zbraní budou státy brát peníze. Každopádně současná válka vyhovuje zbrojnímu kapitálu, který potřebuje vyprázdnit sklady. Ostatně dlouho nebyla žádná větší příležitost. Zdá se, že nejlepším humanitárním darem a pomocí je vojenská munice, což je paradoxní, protože mírové podmínky těžko vytvořím přiléváním oleje do ohně. Čím dříve převezmou inciativu diplomaté a další mocní tohoto světa, tím lépe pro všechny.
Mírové podmínky musí být nastoleny co nejdříve, aby nedocházelo k další eskalaci napětí a válce, která může rychle přerůst v něco ještě horšího. Je ale s podivem, že než ke konfliktu došlo, tak ještě několik hodin před ruskou invazí byl ukrajinský vzdušný prostor monitorován americkým bezpilotním letounem. Náhoda nebo záměr? I to je nutné zmínit při posuzování dnešní situace.
Už teď je víceméně jasné, že ať už konflikt na Ukrajině dopadne jakkoliv, tak začne nové kolo zbrojení, které zde nebylo od doby vzájemně zaručeného zničení. Z toho bude mít nepochybně prospěch vojenskoprůmyslový komplex. Musíme si ale položit důležité otázky: bude dnešní multipolární svět, který je naprosto odlišný od toho bipolárního, bezpečnější? Bude svět po úplném vyzbrojení všech rozhodujících hráčů stabilnější? Nastane mír, který bude charakterizován strachem z případné války? Nebo to bude svět, kde se budou vyskytovat lokální konflikty? Z ukrajinského konfliktu se mohou všechny země do budoucna poučit: nediskriminovat ve své zemi žádné občany (v případě Ukrajiny bude třeba dodržovat důsledně práva ruské menšiny), budovat dobré vztahy se zeměmi ve svém okolí (včetně Ruska) a vytvářet všestrannou spolupráci s mnoha zeměmi ve světě (včetně velmocí USA, Číny a EU), a ne se jednostranně upínat na nespolehlivý a sobecký Západ.
Ať tak či onak, Rusko svojí invazí na Ukrajinu rezignovalo na současný bezpečnostní řád v Evropě, který zde byl ustaven na základě konce studené války v roce 1991. Touto rezignací se vydalo cestou USA, které podobné války mají ve svém repertoáru a v rámci světového turné demokracie podnikly desítky intervencí či ilegálních válek po celém světě.
Jan KLÁN, předseda OV KSČM Kutná Hora
18 komentáře
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-microsoft-pozastavuje-prodej-sluzeb-a-produktu-v-rusku-191925#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.web.nexttoart&dop_req_id=5eUg4pHa9I6-202203041610&dop_id=191925
Když tak čtu hlubokomyslné analýzy soudruha Klána napsané v tichu stranické knihovny, říkám si, proč tento mladý, nefotogenický a politicky nenadějný soudruh nenapíše ohnivý traktát proti jaderné apokalypse, která nám hrozí po vyhození obsazených ukrajinských jaderných elektráren do vzduchu v rámci mírové denacifikační operace Vladimira Vladimiroviče.
“Po ulicích se válejí mrtvoly ruských okupantů, kde je ožírají potulní psi…”
https://www.reflex.cz/clanek/valka-na-ukrajine/111989/mobilni-krematoria-na-ruske-vojaky-neni-to-potvrzene-putin-se-ke-svym-padlym-chova-daleko-hur.html
Klán má pravdu v tom, že válka Ruska s Ukrajinou je “ideální” příležitostí jak se zbavit nadbytečného vojenského materiálu, což se týká ovšem všech. Z geopolitického hlediska je jasná, že vítězem ve střetu Rusko s euroatlantickou civilizací bude ekonomicky Čína.. Ta totiž s mimořádnou ochotou otevře svoji zem západoevropským a americkým firmám kapitálově působících v Rusku, které je logicky opustí ze sankčních důvodů, akce “SWIFT” přináší bumerangový efekt, o kterém se příliš nemluví..
Nemalujte si to. Cílem Číny není otevřít své trhy světu, ale proměnit svět v globální tržnici, z níž budou profitovat jen oni. Pokud jde o ten “nadbytečný” vojenský materiál, máte dojem, že devastace měst, kulturních hodnot a střílení do bezbranných civlistů je laciný způsob zbavování se železného odpadu? Na to, jak někdy inteligentně mluvíte, z vás padají pozoruhodná hospodská klišé.
Píši ve své glose, že schvaluji prostřednictvím válek likvidovat přebytečný vojenský materiál vojenských skladů? Ani náhodu, pouze zcela cynicky konstatuji to co se děje.. Konstatování o Číně není žádné hospodské “klišé” je to pragmatismus. PS: Co se týče hospod včera jsem byl v zařízení, které by se před listopadem honosili označením 2.cenová skupina. Nechodí tam žádný odpad, ale Čína a dění na Ukrajině tématem dne není., řeší se derby “S” a jaké to bude krásné až bude teplo a venku se bude grilovat., po celou dobu tam běžela ČT 24, že bez zvuku není snad třeba dodávat. I toto je pragmatické a cynické konstatování, asi tak…
To je také debil.
Mgr. klán má pravdu
Rusové, žijící v Praze, na Putina serou…..
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/putin-je-monstrum-neni-to-nase-invaze-rusove-v-ulicich-prahy/r~b37fcb909b4111ec8a24ac1f6b220ee8/
A zdejší Ukrajinci zase na toho komika.
Rusáci – největší hnůj této planety..!!!
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-bezohledne-neprijatelne-svet-sokoval-rusky-utok-na-jadernou-elektrarnu-191849#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=rK0zoz7vNGN-202203041150&dop_id=191849&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest183_vzhled_vyh_pole_na_tel_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Kdyby Klán nežil na “nespolehlivém a nesobeckém” Západě, seděl byl někde v lágru. A zde je vidět i přičina volebního “vítězství” KSČM – jejich nebetyčná blbost a prolhanost.
Jak reagovat na Klánovo trapné žvaněni? Nejlépe nijak!
https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/analytik-havlicek-putin-konci-odstrani-ho-spis-palacovy-prevrat-nez-demonstrace-40389065
“Je to třetí světová válka, uvrhněte Rusko do doby kamenné, vyzývá Kasparov”
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-valka-svetove-mocnosti-tvrde-sankce.A220304_084813_zahranicni_misl
Ruské ztráty:
– 9166 (kombinované)
– 251 tanku
– 939 kusů obrněné techniky
– 105 kusů dělostřelectva
– 50 kusů raketového dělostřelectva
– 18 kusů protivzdušné obrany
– 33 letadel
– 37 vrtulníků
– 404 aut
– 2 lodě
– 60 cisteren
Tak budou to především rusáci, kdo bude žrát trávu.. Uvidíme, kdo to déle vydrží. Svět je na straně Ukrajiny, a rusáci jsou opět (po kolikáté už?) za naprosto barbarské vyvrhele.
Jak to víte, že svět je na straně Ukrajiny? Chápu, že nikdo nemá rád válku a nikdo ji nechce, stejně i já, ale jsem přesvědčen o tom, že diplomacie selhala na plné čáře a to od všech států světa. Nikdo neřekl, že Putin požaduje dodržení slibu, který dal západ o nerozšiřování paktu NATO. Byla to svévole nedělat nic, nebo obava o vzestupu Ruska mezi mocenské elity, což USA přímo nesnáší? Trend obsadit druhé nebo ještě hůř třetí místo v žebříčku, je pro USA nepřijatelné. A když se jim to začne zajídat, začíná kolem sebe kopat bez ohledu na ztráty. A to je to, co z nich dělá agresora a navíc nasr..ého. Nevím kdo je barbar, zda ten kdo chce zvolit jinou cestu svého vývoje, nebo ten, který jim vnucuje tu jedinou správnou? V nějaké knize o “kapitalismu” mne zaujala jedna věta, cituji: “Pro tento systém je typické, že v něm ustupuje do pozadí statická hodnota vlastnictví a jeho funkce zajistit základní podmínky k životu a pozornost se naopak cele soustřeďuje na skrytý potenciál majetku produkovat dodatečné bohatství čili nadhodnotu.” Vnímám to tedy tak, že ten kdo je bohatý, nezajímá ho jaké podmínky k životu budou mít ostatní, ale zajímá ho jak vydělat ještě víc, než má. Tohoto jsme svědky dnes a denně. A nikomu to nepřipadá jako špatná věc. A nejhorší na tom, je že ti bohatí vyždímají každého, koho si vyberou. Ukrajina se domnívá, že vyhraje a (fiktivně) pokud ano, může se stát, že východ Ukrajiny bude vyhlazen, protože se kamarádil s Putinem. Potom bude zajímavá reakce Evropy a západu na tuhle genocidu vlastního národa v rámci “demokratického zřízení státu”. Co pak Evropa a západ udělá proto, aby k tomu nedošlo? Uvalí sankce? Zavře banky? Zruší jim internetové stránky? Nebo je intervencí umravní a přinutí ke změně jejich postoje k člověku jiného názoru? To nikomu zbytečně zmařený život nevrátí. Bohužel tahle genocida vlastního národa probíhá “zatím 8 let”. Kdo se nad tím pozastavil? Ti na východě Ukrajiny byli označeni jako “rebelové” a to nesnáší zejména USA. Po slově “rebel” jim naskáčou pupínky a jsou schopni udělat vše proto, aby se to změnilo na “poslušný”. Z tohoto důvodu také Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku neuznali a taktéž se k nim přidala Evropa a OSN. Už jen to, že Ukrajina svým zákonem zrušila právo na rodnou řeč rusky mluvícím obyvatelům Ukrajiny, dává tím najevo svou nacionalistickou rétoriku, kterou ve své době měl podobnou i Hitler, hovořící o jediné čisté rase – o Němcích. Tyto řeči dali podnět němcům k provedení vyhlazení každého, kdo nebyl “čistý árijec” a věren “vůdci”, a to válkou. Nacionalismus (ve zkratce nacismus) je tou nejhorší a nejkrvavější ideologií na světě. Jako důkaz uvádím Hitlerovo Německo.
Komentáře jsou uzavřeny.