Tichomír Mirkovič poprvé

od redakce

Tichomír Mirkovič je postavou Československé obce legionářské, který se řadu let prezentuje jako bojovník proti nacismu. V současnosti se objevuje řada vyjádření a historických dokumentů, které tato tvrzení nejen zpochybňují, ale celkově ukazují, že Tichomír Mirkovič je úplně jinou osobou, než kterou se ve svých pamětech prezentuje.

Sám Mirkovič se narodil údajně do chudé rodiny 9. prosince 1926 v Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. V roce 1941 byla nacistickým Německem zahájena tzv. dubnová válka, která označovala invazi německých nacistických a fašistických vojsk do Jugoslávie. Sám Mirkovič popisuje svoji účast v partyzánském oddílu, kde bojoval proti nacistických okupantům v pohoří Romania. Měl se dostat do koncentračního tábora v Šabacu. Objevují se však i nové skutečnosti, které potvrzuje řada pamětníků. Mirkovič měl bojovat po boku generála Dimitrije Lotiće. To byl kolaborant, jenž začal spolupracovat s okupační armádou. Dokonce později stanul v čele tzv. srbských dobrovolnických sborů, které kolaborovaly s nacisty naprosto otevřeně. Lotić se snažil o to, aby tyto vojenské sbory byly povýšeny na stejnou úroveň jako příslušníci SS. Lotić také ovlivňoval celou Nedičovu loutkovou okupační vládu, která na území Jugoslávie působila na rozkaz nacistického Německa.

I přes to, že Mirkovič působil v těchto nacistických sborech, se mu dostává uznání od Československé obce legionářské, která na tyto skutečnosti byla několikrát upozorňována například armádním generálem Emilem Bočkem. Podobné úcty mu chová i ministerstvo obrany, od kterého získal Mirkovič řadu ocenění. Paměť národa má s Mirkovičem též nahrávky, ovšem ty se primárně soustřeďují na minulost v 50. letech 20. století a na pár informací z Jugoslávie, podrobnější a komplexní souhrn zde však také chybí. Sám Mirkovič říká, že byl vězněn v koncentračním táboře. V tomto kontrastu se objevuje obvinění několika pamětníků jako Syrového, Vlasáka nebo Starčeviče, kteří tvrdí, že sloužil jako dozorce koncentračního tábora u fašistů.

Tato obvinění rezonují nejen celou Československou obcí legionářskou, ale měla by i celou společností. Člověka, který se spojil s okupační silou nacistů (nejen v ČSR, ale ve všech okupovaných zemí), čekal přísný trest (v některých případech i ten nejvyšší) – a zde se Mirkovič i přes řadu obvinění pamětníků či přes některé objektivní informace, které ukazují, že Mirkovič pro Lotiće bojoval, prezentuje jako antifašista a získává za to řády a ocenění.

Lidem, kteří skutečně bojovali proti totalitní nacistické moci a riskovali život svůj a své rodiny, je to plivnutím do tváře.

Jan KOROS

Přečtěte si další články

6 komentáře

petr 22/02/2022 - 05:38

Carosone – ale jděte,vy brepto … :)

Velký Max 21/02/2022 - 19:15

Pouze lidé skutečně zvláštního ražení se mohou věnovat ksfrovani člověka, kterému bude letos 96 let (!).,Je to pro komunisty prostě “lozt*, neboť v únoru 1948 jko student vyjádřil podporu Benešov a také v roce 1973 jako předseda pobočky Svazu bojovniků proti fašismu se postavil proti komunistické zvůli vyloučit ze svazu Jiřího Hájka bývalého ministra zahraničí kabinetu Črtmika z roku 1968.

Velký Max 21/02/2022 - 20:33

Doufám, že inteligentní lidé pochopí, že fatální překlepy v textu nejdou za mnou, ale mají elektronickou povahu.

petr 21/02/2022 - 11:41

koros : ,,lidem, kteří skutečně bojovali proti totalitní nacistické moci a riskovali život svůj a své rodiny, je to plivnutím do tváře.” – ( ne ) vážený soudruhu,tuhle poslední větu jste napsal správně,jelikož se týká všech,které komunisté pozavírali,popravili,odsoudili,ponížili … hanba vám !

Carosone 21/02/2022 - 17:40

Ad Petr: těmi svými bláboly se prezentujte spíše v dezinformačních médiích (Lidové noviny, Novinky, Hospodářské noviny atd.) tam můžete být za hvězdu.

Milan Antal 21/02/2022 - 10:00

Mladý súdruh, som veľmi rád, že medzi našimi mladými bratskými Čechmi sa nájdu takí, ktorí dokážu hlbokým historickým vhľadom demaskovať pokusy dnešných elít o revízii našich dejín. Tichomír Mirkovič je čierna škvrna juhoslovanskej histórie a preto je potešiteľné, že sa tejto tematike venujete a že nezostane iba pri jednom článku. Je to totiž vec, na ktorú nesmieme zabúdať. Problematika, ktorá sa našej spoločnosti hlboko dotýka.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.