Velký geopolitický sprint

od redakce

Když jsem vyslechla dramatický výrok Jense Stoltenberga o tom, že zažíváme nebezpečný okamžik pro evropskou bezpečnost, jen jsem se trpně pousmála. I tento výrok je totiž ze sbírky vyjádření, která události vykládají zprostředka.

Samozřejmě, že je velmi nebezpečné, co se rozehrává jen kousek od nás, jenže ono to není nebezpečné teprve nyní, kdy s tím přišel šéf NATO, ono je to nebezpečné už od momentu, co se zcela nezodpovědně začal Severoatlantický pakt rozšiřovat směrem na východ, tedy blíže a blíže k hranicím Ruské federace. Podíváme-li se na mapu, vojenské základny NATO/USA u hranic s Ruskem jsou v podezřele podobném rozložení jako vojska wehrmachtu v červnu 1941.

Tedy Stoltenberg popsal stav, který byl již dávno založen nezodpovědnou politikou západních mocností v čele s USA. Každému, kdo pamatuje ještě hrůzy druhé světové války anebo zná z literatury, filmů, dějepisu, co to bylo za apokalypsu lidstva, musí být jasné, že Rusko nedovolí nikomu, aby bylo zranitelné a octlo se na dostřel nepřátelských zbraní. Vedení této země nedovolí, aby se něco podobného (v jiných kulisách a jinými prostředky) mohlo zopakovat.

Zajisté jste si všimli, jak Američané zvyšují paniku tím, že halasně vyzývají své občany, aby neprodleně opustili Ukrajinu a do země necestovali. To vše zapadá do mozaiky psychologické a informační války, ve které si libují. Obě běží naplno!

Zdá se, že vše hraje Severoatlantickému paktu do karet. Rozkližoval promyšleně a systematicky od roku 2014 vztah Rusko-Evropská unie, a tím tedy celou Evropu. Superrychlé podepsání tzv. obranné smlouvy mezi USA a Slovenskou republikou, její bryskní schválení ve slovenském parlamentu a okamžité podepsání prezidentkou Čaputovou, přičemž to všechno se událo v řádu dnů, je jasným příkladem, že sledujeme velký geopolitický sprint. Američané si svými inflačními papírky koupili právo okupace další země, tentokrát našeho bratrského Slovenska. Prý podle smlouvy zaplatí miliony peněz na obnovu a rozvoj infrastruktury dvou slovenských letišť, kde si začnou záhy vytvářet svou vojenskou základnu – kdo říká něco jiného, nemluví pravdu – a tedy ty americké peníze půjdou na zvelebení jejich dalšího předsunutého »hnízdečka«. Těch mají několik set po celém světě!

Již se ozývají hlasy, že v dohledné době bude následovat obdobná »obranná smlouva« mezi USA a Českou republikou. Všimli jste se, jak nápadně například v ČT její zpravodaj upozornil, že dosud taková smlouva mezi ČR a USA není? Nechci strašit, ale zřejmě se vrátí do hry americký radar v Brdech či kdekoli jinde, nebo… letiště v Mošnově.

A občané? Ty dělají jen stafáž. Šli na podzim k volbám a zvolili si novou vládu. A teď se možná mnozí diví, co se děje. Je jen na občanech, zdali si to nechají líbit. Je na lidech, zdali se chtějí stát figurkami na šachovnici mocností, aby se pak ve finále, možná, stali i kanónenfutrem, protože – jak píšu stále – sedíme na sudu napěchovaném střelným prachem. V důsledku jaderných zbraní je jeho brizance obrovská.

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

3 komentáře

Velký Max 12/02/2022 - 10:17

Autorka opomenula uvést dosti podstatný fakt, že kritizovaná smlouva o obraně mezi Slovenskem a USA se začala rodit v éře premiéra Robert Fico a jeho SMER – SD., přičemž již od počátku byla ve hře letiště Malacky a Sliač. Je pravda,, že již uzavřenou smlouvu část občanů odmítá a došlo i během jednání NR SR k demonstracím, a to v řádu stovek občanů.. Pikantní je, že při nich byli nejaktivnější “Kotlebovci” , pohrobci klerofašistických Hlinkových gardistů

fronda 12/02/2022 - 22:57

To je jedině další důkaz, že na sociální demokraty není spoleh, jsou to slouhové buržoazie stejně jako pravice, to vidíme i na zdejší ČSSD, ostatně právě ta nás zavlekla do zločineckého Severoatlantického paktu.
Kotlebovci se nejspíš napravili, teď fašisty podporuje “hlavní proud” evropské i americké politiky.

Yurri Simon 13/02/2022 - 22:21

No vždyť se za to nestyďte, soudruhu Frodo..vám komoušům to vždycky s náckama slušelo..vždyť jste z jedné líhně.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.