Věří, že nová slovenská vláda podpoří mírové úsilí

od redakce

Představitelé mírové iniciativy Mír a spravedlnost Jan Kavan, Matěj Stropnický a profesor Václav Hořejší poblahopřáli Robertu Ficovi ze Smeru-SSD k vítězství ve volebním klání. Připomněli, že pod textem české mírové iniciativy, která požaduje zastavení bojů na Ukrajině, příměří a nezasílání zbraní do horkého konfliktu, je prozatím asi 20 000 podpisů signatářů a signatářek (sběr podpisů dále pokračuje na miraspravedlnost.cz), cíle české iniciativy odpovídají dosavadní Ficově politice vůči válce na Ukrajině. »Stejně jako Vy jsme přesvědčeni, že konflikt nemá vojenské řešení a že je třeba prosadit co nejdříve příměří a zahájit diplomatická jednání o mírovém uspořádání,« píše se v dopise, který má redakce NP k dispozici. Mírová iniciativa kritizuje zasílání zbraní českou vládou, neboť se jím jen prodlužuje zabíjení lidí a devastace země. Kavan, Stropnický a Hořejší věří, že slovenská vláda pod Ficovým vedením podpoří mezinárodní úsilí zastavit krveprolití a významně přispěje k míru.

V posledních dnech potěšila i další zpráva. Neoliberální slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se 5. října postavila proti záměru svého ministerstva obrany poskytnout další balík vojenské pomoci Ukrajině. Prezidentský mluvčí to zdůvodnil výsledkem parlamentních voleb na Slovensku, po kterých na základě pověření od hlavy státu jednají o vytvoření vlády strany, jež tuto formu pomoci Kyjevu jednoznačně odmítají. V jednostranném přívalu zpráv, které jsou takřka jen o dodávání dalších zbraní na bojiště, je to přelomová změna. Obličeje západních politiků, a především těch českých pravicových, byly pěkně kyselé. Věřme, že Fico sestaví vládu a pozastavení vojenských dodávek přetaví v jejich definitivní stopku. Někdo musí začít a pak se mohou přidávat další. Zasíláním zbraní se jen prodlužuje utrpení vojáků a civilistů na obou stranách konfliktu.

Jistě, ukrajinští politici, kteří si v naší zemi podávají dveře, to vidí přesně naopak, jak například uvedl 28. srpna na poradě českých velvyslanců ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Mimochodem, jaká to zhůvěřilost, kdy českým ambasadorům shromážděným na poradě v sídle Ministerstva zahraničí ČR v hlavním městě ČR promlouvá do duše ministr cizí země! To se děje asi fakt jen u nás…

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.