Žádný jiný režim v dějinách se tolik nezaklínal svobodou právě jako ten dnešní. Slogan Díky, že můžem! se stal jedním ze symbolů listopadového převratu, ostatně se tak i jmenuje politická neziskovka, která pravidelně pořádá řadu akcí pro mladé lidi s tematikou 17. listopad 1989.
Kolik desítek milionu korun už se vynaložilo na různé kampaně, jejichž cílem nebylo nic jiného, než vnutit tezi, že kapitalismus rovná se svoboda? Nejnověji vláda utratí 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků na propagaci »svobody, demokracie a spojeneckých vazeb«. Zakázku na tuto kampaň pak čistě náhodou dostala firma, kterou řídí syn bývalého poslance ODS Jana Vidíma.
Jak to ale doopravdy je s tou svobodou v kapitalismu? Položme si leninskou otázku – svoboda pro koho a k čemu? V naší ústavě je zakotvena řada svobod. Třeba svoboda slova. Jenže jaká je realita? Podle průzkumu agentury SANEP se víc než polovina lidí bojí veřejně vyjádřit svůj názor. To by ve skutečné autentické demokracii nemělo být možné. Svoboda slova dnes reálně znamená svobodu pro ty nejbohatší kupovat si média a šířit skrz ně ty »správné« názory – vzpomeňme si, jak oligarcha Lukačovič veřejně sliboval pravicový obrat v redakci Seznam Zpráv, které vlastní. Naopak názor pracujících nikoho nezajímá. Když pak někdo využije sociálních sítí a vyjádří nějaký názor, který se těm u moci nelíbí, tak mu přijde předvolání na policii, aby podal vysvětlení – což není nic jiného než zastrašovací taktika.
Žijeme v době, kdy je díky pokroku v oblasti komunikačních technologií a poznatkům z lidské psychologie možné manipulovat lidmi tak snadno, jako nikdy předtím. Stále větší a větší omezování svobody je tak propagováno právě naopak jako její prohlubování a posilování. Když se nás například kapitalisté snaží připravit o bezplatné zdravotnictví, tvrdí, že získáme svobodu vybírat si z většího množství kvalitnějších služeb. Vtip je v tom, že kapitalismus garantuje pouze jedinou svobodu – svobodu prodávat a kupovat. Svoboda samotná je tak komoditou. To, jestli ji někdo má, pak určuje obsah jeho peněženky.
Kapitalismus znamená svobodu pro podnikatele, manažery, různé specialisty, a otroctví pro zaměstnance. Na papíře nás dobrotiví vládci zahrnuli řadou svobod, jejichž praktické naplnění ovšem pro řadu lidí není možné. Co má ze svobody cestovat do zahraničí, zakotvené v ústavě, těch 657 000 lidí, které drtí taková chudoba, že často nemají peníze ani na nákup masa? Může někdo živořící na ubytovně, někdo, kdo vykonává několik psychicky ubíjejících a fyzicky namáhavých prací, být řádným občanem? Co má ze svých práv, jako je například právo volit a být volen?
Jistě, pravice má oblíbenou mantru – každý, kdo žije v takové chudobě, si za to může sám. Jenže jak ukazuje jedna statistika za druhou, tak se jedná o masový jev, který postihuje statisíce. Přes milion lidí žijících v energetické chudobě, čtvrt milionu nezaměstnaných či přes 600 tisíc lidí v exekuci. To nelze vysvětlit individuálními chybami či zásahy náhodného neštěstí.
Vládnoucí třída přežije jakoukoliv krizi, když za ni donutí zaplatit ty dole. A tak místo toho, abychom hledali kolektivní řešení na problémy vytvářené logikou kapitalismu, jsme tlačeni do toho, hledat jen individuální pseudořešení. Čím víc se cítíme sami, čím víc je společnost rozdělená, tím lépe se daří kapitalistům a jejich voleným poskokům. Namlouvají nám, že za špatnou sociální situaci může ten nebo onen politik, ale nikoliv celý systém. A mezitím pomalu utahují šrouby. Propagandisté typu plukovníka Foltýna či zákony, jako zákon o službě cizí moci, jsou toho jasnými příznaky.
Ale nejen to. Vedle toho se nás snaží i rozptýlit podle osvědčeného rčení »chléb a hry«. Jde o to, člověka zavalit svobodou konzumovat, udusit kritické myšlení pomocí plytkých seriálů a nekonečným výběrem různého zboží. Sice nemáme právo na práci, ale zato máme právo si vybrat mezi desítkami různých druhů toaletního papíru! Pravidelné slevové akce, kdy se nelogicky mění ceny, pak zajistí, aby i chudák občas z toho pozdního kapitalismu něco měl.
Co je to vlastně ta svoboda? Je to možnost činit nezávislé volby. Ale abych mohl činit skutečně nezávislé volby, tak k tomu potřebuji mít vhodné podmínky. Volba mezi nezaměstnaností a špatně placenou brigádou není svobodná volba. Svo- bodná volba není výběr nejmenšího zla, ale hledání toho největšího dobra. Dobře placená práce, dostatek volného času, stabilní ceny, jistota bydlení, bezplatné vzdělání a školství – to vše vytváří podmínky zajišťující skutečně nezávislé volby. Volby osvobozené od diktatury peněz, těch barevných papírků, co si vymysleli obchodníci, aby se jim lépe kšeftovalo. A pouze socialismus nás dokáže od této diktatury osvobodit.
Autor je levicový politolog
9 komentáře
VITKU Prokope PSAT SRDCERYVNE ČLANKY UZ UMI Fakt KDEKDO.
Onjevte se tady mezi námi v diskusi a my z elity lidových komentatorů vám vysvětlíme,že je třeba změnit systém a režim a taky jak a na jakyzeto system by to prosím pěkně mělo být,
Každému členovi SV už leze do Nerva hafo článku popisujících co už dávno víme,ale nikdo nepíše jak to napravit.
Co nevíme je zejména KDO TO NAPRAVI A JAK 💥🔔♥️
Kam zmizely prachy?
Když jsme měli po nástupu do důchodů setkání žáků ze třídy z osmiletky, tak se ukázalo, že asi z30 spolužáků se důchodu nedožilo šest žáků. Zrovna tak na setkání spolužáků ze střední školy. Asi též z asi třiceti spolužáků se důchodu nedožilo šest spolužáků. Tenkrát bylo ve třídách žáků i víc než třicet. Na penzi jim stát strhával část mzdy po celou dobu jejich práce. Dělat museli všichni celý život. Jinak by je zavřeli. Za jednu generaci se udává asi dvacet let. Všichni jsme museli dělat aspoň čtyřicet let. Ti naši spolužáci neumřeli hned po škole. Všichni též řadu let dělali. Jak to, že všechny prachy šetřené dvě generace jakoby kouzlem zmizely? Jeden můj příbuzný dělal ještě rok po tom kdy měl jít do penze. Umřel. Z penzí neviděl ani korunu. Kam zmizely všechny prachy co mu celej život strhávali z vejplat? Jak to že se o to nezajímá policie? Dyť je to obrovskej balík peněz Kdy to začne vyšetřovat policie? Nebo ji bude muset nahradit jiná skupina lidí? Za co vlastně policajti brali a berou prachy. Nebo jim někdo stojí na krku? Všem? Kdo to policii zakázal vyšetřovat? Odbory dělají mrtvýho brouka. Permanentně. Ty se ani neozvali když se vlastně zrušily vdovský důchody. Dneska obyčejní lidé budou dělat do smrti. Tak to by těm Vládcům neměli dát na důchody ani korunu. Spořit by si měli sami. Nakoupit si na důchod něco, co je prodejný. Cín, měděný plechy, atd. To jim inflací, gubernátoři a vezíři i dědičný, neukradnou.
Po kontrarevoluci , během necelýho asi půlroku se vše zdražili zhruba desetkrát. Ze všech úspor za dvě generace lidem zbylo asi deset procent. To byla v podstatě měnová reforma jedna ku deseti. Příklad: Hoblík místo 20 Kč- 250 Kč . Klavír místo 10 000Kč-100 000Kč. Auto místo 40 000Kč- 400 000Kč. Maso – co stálo kilo-teď 10 dkg. Nájmy- ? Ani se nedopočítám. O bydlení si mladí můžou nechat jenom zdát.
Bez pozdravu
Fischer
P.S.
Za první republiky, – za kapitalismu, odcházeli zaměstnanci pošty do důchodu s poslední výplatou.
(Kterou dosáhli.) Teď si každej kámoš vykradl z její činnosti co se mu hodilo. Například doručování balíků. Několik firem. Pak budovy kde byla pošta. Atd.
Tady se hlavně musíte zeptat soudruha Kočárníka. Ten, protože mu nevycházel rozpočet, tak sáhl na penzijní fond. Když odbory vede Středula, tak od nich nic nečekejte. Ćeská pošta? Zoufalství samo.T o je na román. A ni nevíme, jak třeba byli zaměstnanci tyranizováni, zatímco vedení bylo neschopné.
“Co je to vlastně ta svoboda?”
Svoboda se mi jeví jako přechod mezi dvěma na sebe navazujícími stavy.
Kapitalismus je filozofické ekvilibrium, termín.
Například v dobách Studení války byl socialismus navázán na kapitalismus s představou, že tak vzniká přechod svobody.
Fakticky, prakticky a pragmaticky změnu Studené války přinesl byznys. Potřeby byznysu.
BYznys nemá co dělat se svobodou. Budette zavřen v kleci a ten byznys Vás osvobodí? Ne, osvobodí Vás klíč.
Když ZOO nemá na provoz, vrátí zvířata do přírody nebo se o to pokusí. Nebo je prodá nebo utratí, to je byznys.
O tom pohybu nerozhoduje, zda máte nebo jste si zrovna zapomněl klíče. To prostě jedno navazuje na druhé.
Jste uzavřen na Zemi klecí meziplanetárního prostoru, tím klíčem cesty na Měsíc bude byznys. Ten klíč byznysu ovšem nebude klíčem ke svobodě, bude jen klíčový. Neb není klíče ke svobodě, klíč ke svobodě je nábožná fikce jak Eden. Svoboda je víra ve vlastní nebe na Zemi. Vlastní klec. Vlastní byt. A byt zamykáte klíčem, aby vám ten byt nikdo nevybral.
Jistěže, na svobodu sám nestačíte, klíče neklíče. Nebo snad pocit nesvobody vás pudí k cestě na Měsíc?
O ZOO nemluvím, klec se samozřejmě otvírá klíčem. A ten bytnys je podpořen prací, takže, ta práce je klíčem ke svobodě.
NO, zkuste v zaměstnání říci, že ODS je fuj, a že budete volit KSČM. T o je ta svoboda slova……..
VITKU ,NAPISTE JAK NAM VOLICUM ODS KRADE jEHO POHLAVAREM instalovány systém DVE TRETINY PRIJMU OPROTI SOUSEDUM
A. Jak se tohoto vepřového systému máme zbavit. Uměl by jste to?
M
Komentáře jsou uzavřeny.