Vzpomínka na generála Vacka

od redakce

S překvapením a smutkem v srdci jsem přijal zprávu, že zemřel armádní generál Ing. Miroslav Vacek. Podrobněji ho osobně poznat a pracovat s ním jsem měl tu čest po volbách do Sněmovny v červnu 1996.

Generál Vacek byl zvolen za Západočeský, já za Severomoravský kraj. Před tímto obdobím jsme se potkali na akcích pořádaných KSČM, včetně předvolebních. Oba jsme se stali členy patnáctičlenného poslaneckého klubu KSČM. Generál byl členy klubu vnímán jako silná osobnost, pevného charakteru, vynikající odborník voják-profesionál s obrovskými teoretickými a praktickými zkušenosti »na poli válečném«. Proto KSČM zastupoval ve výboru pro obranu a bezpečnost. Mimořádný respekt si získal i u drtivé většiny poslanců, především svými erudovanými vystoupeními jak ve výboru, tak na plénu Sněmovny. Respektovali ho opoziční i koaliční poslanci a členové tehdejší vlády. Jeho působení jako poslance skončilo předčasnými volbami v červnu 1998. Určitě ke škodě tehdejší kandidátky KSČM.

S generálem Vackem jsem udržoval kontakt i nadále, pravda, nepravidelný, na akcích KSČM či telefonicky. Po mém zvolení náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje jsme se setkávali v Karlových Varech, kde bylo svoláno jednání komise Asociace krajů, jíž jsem byl členem. Musím zmínit a ocenit i jeho činnost literární. Jako vzpomínku na tato přátelská setkání mi osobně vepsal věnování a podepsal své knihy. Všechny jsem je přečetl jedním dechem. A smekl klobouk před autorovými znalostmi a literárním nadáním. Dodnes patří mezi »zlatý fond« mé knihovny.

Milý Mirku, určitě nejen svým jménem Ti děkuji za vše, co jsi pro nás vykonal. Nechť jsi příznivě přijat tam nahoře. Věřím, že budeš shora sledovat, co se u nás děje. Čest Tvé památce.

Svatomír RECMAN, emeritní poslanec za KSČM

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.